Tizenkilenc társulat részvételével zajlott, s június 28–án szombaton zárult a Magyar Színházak XXVI. Kisvárdai Fesztiválja. A fesztivál nyolc napja alatt zajló mintegy harminc különböző programnak több mint hatezer látogatója volt – tudtuk meg a fesztivál igazgatójától Nyakó Bélától.
A fesztivált immár XXVI. alkalommal megrendező Kisvárdai Várszínház és Művészetek Házának igazgatója elmondta, hogy a fesztiválon, tizenöt határon túli és négy hazai társulat vesz részt. Erdélyből kilenc, Délvidékről négy, míg a Felvidékről két társulat mutatta be programját Kisvárdán. A szombati díjátadásra, a fesztiválzárásra érkezőket élő szobrok, kellemes hangulatú, élő gitárzene várta a Művészetek Háza előtti téren.
A fesztivál ideje alatt különböző kísérőrendezvények is voltak. Három kiállítást rendeztek, az egyik a holokauszt színházi áldozatainak, míg a másik a Csiki Játékszín művészének Kiss Bora „Álmot a világnak–Álmot az Álomvilágnak” című tárlata, s a fesztivál előadásainak fotótárlata volt megtekinthető. Minden nap „Régi ízek szabadtűzön” címmel gasztronómiai bemutatót és kóstolót is tartottak a hagyományőrző szakácscsapatok.
A díjátadó záró gálán a fesztivál résztvevőit köszöntötte Hausenblasz Dóra, az Emberi Erőforrások Minisztériuma művészeti főosztályvezetője, ünnepi beszédet mondott Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere, a fesztivált pedig Dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter zárta be. A záróünnepség előadásaként, Daniel Glatteuer: Gyógyír északi szélre, című. darabját Fullajtár Andrea, és Őze Áron játszotta.
DÍJAZOTTAK
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma életműdíjat adományozott Dr. Kötő Józsefnek, Kolozsvár, aki színháztörténészként, pedagógusként és iskolaszervezőként is jelentős formálója az erdélyi színházi életnek, valamint Mokos Attilának, a Komáromi Jókai Színház művészének, pályafutásának eddigi érdemdús szakaszáért.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának fődíját az eredeti drámaértelmezésért és a kiváló együttes teljesítményért a Vajdasági Tanyaszínház Ilja Próféta című előadásának kapta, rendezője Nagypál Gábor. A közönségdíjat az Újvidéki Színház A patkányok című előadása (rendező: Alföldi Róbert) érdemelte ki.
Budapest Főváros Önkormányzatának díjait a magas színvonalú rendezői, színészi és társulati munkájáért a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Hamlet előadása, másik díját a történelmi múlt drámai feldolgozásáért és a két társulat közös teljesítményéért a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata és a Katona József Színház Vörös című produkciója érdemelte ki.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának Teplánszky Kati–díját, A halál nem bicikli és a Tapasztalt asszony című előadásokban nyújtott alakításaiért a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának művésze, Pámer Csilla kapta.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumának díját megosztva, a Vörös, A halál nem bicikli és a Tapasztalt asszony című előadásokban nyújtott alakításaiért a Szabadkai Népszínház Magyar Társulatának tagja G. Erdélyi Hermina és a Portugálban nyújtott alakításáért a Kassai Thália színház tagja, Lax Judit kapta. Kisvárda Város díját megosztva a Vajdasági Tanyaszínház Ilja Próféta című előadásának díszletéért Boros Viktória és jelmezeiért Janovics Erika kapta. Kisvárda Város Polgármesterének díját kapta a Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház Az ember komédiája című előadás rendezéséért Táborosi Margaréta. A záróünnepségről kiérkezőket a Várday István Városi Könyvtár falán virtuális épületfestés valamint a IV. Kisvárdai Rocmaraton fogadta.
Durucz Gabi