2014. Május 14-én, szerdán nyílt meg a Munkácsy Emlékév keretében a "Munkácsy a festőzseni" címmel, a kisvárdai Szeifried Zoltán festő, grafikus tárlata a művészről. A Várszínház és Művészetek Házában berendezett tárlatot, a város vezetése részéről, Maklári Balázs képviselő ajánlotta a nagyérdemű figyelmébe.
Majd Nick Ferenc, a Falvak kultúrája Egyesület elnöke, a Magyar Kultúra Lovagrendjének megalapítója köszöntötte az alkotót. A kiállítást Őry László a Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület elnöke nyitotta meg, rendhagyó módon. A projektoros vetítés bemutatta a 2013-as évi Rahón (Kárpátalján) rendezett, I. Nemzetközi Munkácsy Alkotótábor képeit, szemléltetve a munkafolyamatokat. Majd ehhez a témához kapcsolódóan kiemelte Szeifried Zoltán alkotásaiból nyíló tárlatot, mely 122 db grafikából,(melyek több mint 560 alakot jelenítenek meg) és kettő darab olajfestményből áll.
A mester életét gyermekkorától, haláláig és azon túli dicsőségét szemléltető alkotások egy nemzetközi vándortárlat első állomása Kisvárda, az alkotó szülővárosa. A rendezvény védnöke vitéz Pákh Imre, a Magyar Kultúra Lovagja, a Munkácsy Alapítvány Elnöke, műgyűjtő. A kiállítás 2014. Június 2-ig látogatható a városban. A kiállító művész ez idő alatt több tárlatvezetést is fog tartani Iskolák tanulói részére, többek között a Teichmann Vilmos Iskola diákjainak.
A vándortárlat Budapestre, az ország több nagyvárosába, Munkácsra-Kárpátaljára, Felvidékre, Erdélybe, és még számos helyre elkerül, ahol jó szívvel fogadják Munkácsy Mihály életútjának ilyen módon való feldolgozását.
A képek felölelik Munkácsy életének fontos és sarkalatos eseményeit, meghatározó fordulatait. Kronologikus sorrendbe téve életének különböző szakaszait, az alkotót és alkotásait, a mester születésétől, haláláig. Az alkotások melyeket hosszú kutató és tervező munka előzött meg bemutatják a mestert, mint alkotóművészt és, mint embert egyaránt. A képekből kiolvashatóak a tényszerű korhűség mellett az a szubjektív látásmód, mely szimpátiával párosulva ad „képet” Munkácsy zsenialitásáról, temperamentumáról, és hitelességéről. A kisvárdai alkotó kifejtette, amely egyben ajánlás is kötetében, miszerint:
Munkácsy Mihály élete és munkássága kamaszkorom óta érdekel, és foglalkoztatott. A fantáziámat felkeltették a róla íródott, romantikus kalandregénynek is beillő életrajzi kötetek. Személye több szempontból is tanúságos számomra és azt gondolom a ma embere számára is. Minden, a kultúrát kedvelő, a művészeteket ápoló és teremtő ember számára értékmérő hagyatékkal bír munkássága és fordulatokban bővelkedő életpályája.
A kor dívatja „trendisége” nem lehet fok, és értékmérője senkinek sem, különösen nem egy olyan nagy formátumú alkotó művész esetében, amilyen Munkácsy Mihály volt. Véleményem szerint nem kell, és nem is lehet mindig az éppen aktuális stílus irányzatnak megfelelni, mert az igazi mérce mindig a TEHETSÉG, volt és lesz is, egy művész megítélésében. Sokan, sokat, sok helyen leírtak már Munkácsyról, de képességei minden analizáláson túlmutatnak. Kivételes tehetsége, magyarsága, az igazi értékek megbecsülése, melyekkel rendelkezett tette azzá, aki lett. Bár külföldön napjainkra, érdemtelenül keveset beszélnek róla, művészi nagyságát nem kellő meg, és elismerésben részesülve a világ nagy festői között.
Ezért is készítettem el az életrajzi ihletésből fakadó Munkácsy Albumot, grafikai sorozatot, festményeket, „Munkácsy, a festős zseni” címmel, mely szerencsésen egybeesik születésének 170 éves évfordulójával. Munkáimmal tisztelegve kivételes géniusza előtt. Lehetőség szerint kiállításokkal, tárlatokkal az országban és külföldön is bemutatva, újra megismertetve az emberekkel életét, és munkásságát, jelentőségét az Európai és a világ művészettörténeti vérkeringésében.
Szeifried Zoltán
Festő - Grafikus