Kisvárda Város Önkormányzata, a Weiner Leó Alapfokú Zene-és Művészeti Iskola és a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza közös szervezésében, a Várszínház és Művészetek Háza színpadán és telt házas közönség előtt ünnepelte városunk a Magyar Kultúra Napját.
Az 1989. óta ünnepelt magyar kultúra annak emlékét hivatott ünnepelni, hogy – a kézirat tanúsága szerint – KölcseyFerenc 1823. január 22-én tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát.
A szervező intézmények, a kulturális műsorban közreműködő oktatási intézmények, művészeti csoportok és szólisták január 22-én városi megemlékezéssel, az ünnep színvonalához mérten tisztelegtek nemzeti imánk születésnapján. Tették mindez azzal a céllal, hogy a magyar kultúra ne csak egy napról szóljon.
A városi ünnepség V. Tóth Ferenc „Faragásaim” című kiállításának megnyitójával kezdődött a Művészetek Háza előcsarnokában.
V. Tóth Ferenc művészi munkáinak alapanyaga a fa mellett a csont és a szaru. Faragott bútorokat, használati eszközöket, díszdobozokat, fatányérokat, pipákat, életképeket, pásztorbotokat, sőt még strucctojást is. Alkotásaival több országos és megyei kiállításon szerepelt, kezdetektől részt vesz a kisvárdai Tavaszi Tárlaton is. Művészi tevékenysége elismeréseként a „Népművészet Mestere”, mesterremekek díjjal jutalmazták, továbbá a Népi Iparművészeti Társulat örökös tagja. Munkái eljutottak már az USA–ba, Kanadába, Kubába és Japánba is.
Jelenlegi tárlata csak ízelítőül szolgál abból a tevékenységből, melyet hosszú évtizedekig végzett a most 86 éves művész. A kiállítást Tóth László nyugalmazott pedagógus nyitotta meg a Weiner Leó Alapfokú Zene-és Művészeti Iskola növendékeinek és tanárainak - Szőke Dorina, Baksa Hajnalka, Hidi László, Baksa Róbert, Fülep Alícia, Bojza Viola - zenei közreműködésével.
Az ünnepség a színpadon, Leleszi Tibor polgármester ünnepi beszédével folytatódott.
„A mai nap az a nap, amikor főhajtással emlékezhetünk meg legfontosabb közös kincsünkről, arról, amely jelzőjét és minősítését adhatja létünknek, amely megkülönböztet bennünket más népektől...(...)...Úgy gondolom, hogy a Himnusz nemcsak hazaszeretetre tanít, hanem arra is, hogy elfogadjuk magunkat, és a magyarság megtanulja értelmezni sorsát a saját történelmében." - mondta a polgármester hangsúlyozva: „A kultúra napja akkor válik igazi ünneppé, ha feladataink jegyében számvetést készítünk, vagy legalábbis kijelöljük önmagunkban – ki, ki önmagában -, hogy milyen módon kell, a ránk hagyott kulturális örökségünkkel, felelősséggel bánnunk...(...)...Hiszen nekünk kell értékes mintát felmutatnunk: a kultúra értékeit becsülnünk, törvényei szerint élnünk, és tanulságait érvényesítenünk. Mert ez a kultúra nemcsak tudást, műveltséget hordoz, hanem erkölcsöt is.”
Kisvárda első embere a város és annak lakóinak kultúráért tett szerepét is kiemelte:
„Kisvárda város művelődéstörténetének alapvető építőeleme, a régi városlakók kultúrájának bizonyítéka az a szellemi gazdagság, amelyet a helyi történelmünk őrzött meg nekünk. Becsülnünk, ismernünk és ismertetnünk kell értékeinket, amelyek fémjelzik és hitelesítik városunkat a „magyar glóbuszon. Meg kell becsülnünk városunk művelődéstörténeti értékeit, és meg kell ismertetnünk őket a nagyvilággal. Szívből kívánom magunknak és mindazoknak, akik a magyar kultúráért felelősséggel tartoznak, akik nem kis erőveszítések árán teszik a dolgukat, hogy e mai nap igazi ünnep legyen, azzal a tudással és szent meggyőződéssel, hogy amit teszünk, azzal népünket, nemzetünket, jövőnket szolgáljuk.” - mondta a város első embere beszéde végén azt kívánva, hogy "Mától hallgassuk nemzetünk himnuszát Erkel üzenetével a szívünkben, szent zeneként."
A kulturális műsor-összeállítás konferansza Tóth-Tömör Ágnes, a Weiner Leó Alapfokú Zene-és Művészeti Iskola igazgatója volt, zenével, dallal, verssel és tánccal közreműködtek: a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskola Cselló Együttese, Nemes Ákos, Arcadelt Kamarakórus, Popelics Júlia, Király Anna, Szabó Lászlóné, Kovács Ádám, Szoták Evelin, Szoták Szimonetta, Józsa-Vincze Vivien, Fekete Krisztián, a Református Általános Iskola és Gimnázium néptánc csoportja.
A megemlékezések országszerte, így városunkban is alkalmat adtak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és tovább adjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.
Durucz Gabi