Három, egymástól független kiállítás sorozat zajlik az országban és külföldön egyaránt, a „Munkácsy Emlékév” kapcsán, mely 2005-ben kezdődött el.
Elsőként az a kiállítás sorozat vette kezdetét, melyet Vitéz Pákh Imre, magyar-amerikai üzletember, műgyűjtő, a Munkácsy Alapítvány elnöke indított el, saját, több mint negyven darabból álló Munkácsy festményeiből. A főváros mellett az ország nagyvárosait követően, többek között Münchenben, Sanghajban, Moszkvában, és az USA-ban kerülnek kiállításra a Mester művei.
Másodikként a Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület (KMKE) és a Kárpátaljai Révész Imre Társaság (RIT) közös alkotótáborában (I. Munkácsy Mihály Alkotótábor, Rahó, 2013. június 17-22.) készült munkákból kiállítást szerveztek az alkotók, ahol minden résztvevő művész, Munkácsy személyével kapcsolatban, vagy alkotásairól, életművéből merített „impresszióit” vetítette vászonra. A pályázati támogatást nyert művésztalálkozó a KMKE elnöke Öry László, a Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület elnöke kezdeményezésére, szervezése által jött létre. Az „Impressziók” képanyaga bemutatásának első állomása Munkácson, a városi Galériában volt. Ezt követően az Ukrán fővárosban, Kijevben kerültek bemutatásra az alkotások, majd Nyíregyházán a Centrál Hotelban lett megrendezve a kiállítás 2013. 12.14-én, szombaton. A soron következő csoportos tárlatok 2014-ben Budapesten, majd külföldön folytatódnak.
A nyíregyházi tárlaton Szeifried Zoltán, kisvárdai festő, grafikus a nagyközönség előtt adta át Pákh Imre úrnak azt a 102 db-ból álló Munkácsy Albumának mintapéldányát, amely még nem teljes. (A 122 db-ra tervezett képsorozat grafikái, 2014. február 20-ig, Munkácsy Mihály halálának 170 éves évfordulójára készülnek el.)
Az Album képei felölelik Munkácsy életének fontos és sarkalatos eseményeit, meghatározó fordulatait, kronologikus sorrendbe téve az alkotásokat, a mester születésétől, haláláig. Az alkotások elkészítését hosszú kutató és tervező munka előzte meg. A grafikák bemutatják a Mestert, mint alkotót és, mint Embert egyaránt. A rajzokból kiolvasható a tényszerű korhűség mellett a szubjektív látásmód, mely szimpátiával párosulva ad „képet” Munkácsy zsenialitásáról, temperamentumáról, hiteles magyarságáról, örömeiről, bánatairól, mely által közelebb kerül a néző előtt személyisége.
A kisvárdai alkotó kifejtette, amely egyben ajánlás is Albumkötetében, miszerint:
„Munkácsy Mihály élete és munkássága kamaszkorom óta érdekelt, és foglalkoztatott. A fantáziámat felkeltették a róla íródott, romantikus kalandregénynek is beillő életrajzi könyvek. Személye több szempontból is tanúságos számomra és azt gondolom a ma embere számára is. Minden, és főként a magyar kultúrát kedvelő, a művészeteket ápoló és teremtő ember számára értékmérő hagyatékkal bír munkássága és fordulatokban bővelkedő életpályája.
A kor divatja „trendisége” nem lehet fok, és értékmérője senkinek sem, különösen nem egy olyan nagy formátumú alkotó művész esetében, amilyen Munkácsy Mihály volt. Véleményem szerint nem kell, és nem is lehet mindig az éppen aktuális stílus irányzatnak megfelelni, mert az igazi mérce mindig a TEHETSÉG, volt és lesz is, egy művész megítélésében.
Sokan, sokat, sok helyen leírtak már Munkácsyról, de képességei minden analizáláson túlmutatnak. Kivételes tehetsége, virtuozitása, magyarsága, az igazi értékek megbecsülése, melyekkel rendelkezett, tette azzá, aki lett. Bár külföldön napjainkra, érdemtelenül keveset beszélnek róla, művészi nagyságát nem kellő meg, és elismerésben részesülve a világ nagy festői között.
Többek között ezért is készítettem el az életrajzi ihletésből fakadó Munkácsy Albumot, grafikai sorozatot, festményeket, „Munkácsy, a festős zseni” címmel, mely szerencsésen egybeesik születésének 170 éves évfordulójával. Munkáimmal tisztelegve kivételes géniusza előtt.
Lehetőség szerint kiállításokkal, tárlatokkal az országban és külföldön is bemutatva, újra megismertetve az emberekkel életét, és munkásságát, jelentőségét az Európai és a világ művészettörténeti vérkeringésében.”
A kiállítás sorozat egyéni fázisában, harmadikként, Szeifried Zoltán kisvárdai festő, grafikus, a csoportos kiállításokon való szereplések mellett, saját tárlatait is szervezi az ország nagyvárosaiba és külföldre egyaránt, melyekből már több helyszín és időpont lekötött.
Az album képeinek, egyik bemutató állomása Kisvárda lesz, előreláthatólag 2014 májusában, a helyi Várszínház és Művészetek Háza kiállítótermeiben.
Kárpátok Művészeti és Kulturális Egyesület
Kárpátaljai Révész Imre Társaság
Munkácsy Alapítvány
Első Kisvárdai Képzőművészeti Műhely