A négy elem: tűz, víz, levegő, föld. Ez volt a témája a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete tagjai számára meghirdetett kiállításnak. Élőzene, napfény, megújult európai színvonalú kiállítótér, sok ember és művészet. Ez fogadta a megnyitón, 2013. október 5–én Szentendrén a Művészetmalomban összegyűlteket.
A helyi vezetőkön túl, a MAOE elnöke, Aknay János köszöntötte a kiállító művészeket. Az országos kiállítást Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke nyitotta meg, aki elmondta, hogy hálásak lehetünk a művészeknek, akik közléskényszerüknek engedelmeskedve, életformának, élethivatásuknak választották e korántsem könnyű pályát.
Az országosan meghirdetett kiállítás címét értelmezve, először az juthat eszünkbe, hogy a téma univerzális volta miatt, nincs, nem is lehet olyan alkotó, aki nem érintett. Hiszen a művészet mi más, ha nem az egyén és környezete viszonyának folytonos megjelenítése. Újra és újra feltörő vágy, hogy a négy őselem meghatározottságában létező matéria, az ember hogyan válhat mindezek részévé és részesévé egyszerre. Ám a kiállítás anyagát és koncepcióját tekintve, felmerülhet bennünk egy másik értelmezési lehetőség is, mely szerint maga a művészet az, ami valójában médiumain keresztül, az anyagi korlátokon túl biztosítja a szellem és a lélek számára az alapelemeket, amire egy tartalmas, szép élet megéléséhez szükségünk van.
A 470 alkotást négy kiállítási helyszínen mutatták be. Ebből az egyik kiállító tér rendhagyó, újszerű és témához illő módon a V8-as uszoda volt. Egyrészt a hegy és Mohamed esete jutott róla eszembe; ha valaki véletlenül sem kíváncsi a kortárs művekre, akkor tegyük az orra elé. Másrészt, ha a műalkotásokat kimozdítjuk megszokott terükből, akkor az új vizuális élmény befogadóvá tehet gyanútlan szemlélőket is.
Maga a technika is érdekes, ami ezt lehetővé tette. Az kiállított 470 alkotásból a zsűri 70-et választott ki. Ezekről 1,5x2 méteres plexi nyomatokat készítettek, majd ezeket a medence alján rögzítették. A szokatlan kiállítótér látványa is lenyűgöző, de az élmény, hogy a vízben úszva milyen lehet megtekinteni a kortárs magyar művészek alkotásait, csak elképzelni tudom. Minden bizonnyal érdemes lenne kipróbálni. Annál is inkább, mivel ott láthatjuk a hetven legizgalmasabb alkotás között a kisvárdai Bábás Erika zománcművész, Föld című tűzzománc képének nyomatát is.
Az uszoda külső díszítése és a belső tér szokatlan, ezért meghökkentő látványa elnyerte a szentendrei lakosok és a kiállításra érkezett látogatók tetszését is. Ez a figyelemfelkeltő akció tapinthatóvá tette, hogy a kortárs művészet él. Él, mint hal a vízben! A közönség kíváncsi rá, üdvözli és várja. Új helyszíneken is, legközelebb Pécsett.
Czomba Magdolna