Szeptember 28-án és 29-én az „Itthonvagy! Magyarország,szeretlek!” programsorozat keretében megmozdult az egész ország. Kisebb-nagyobb települések rendeztek eseményeket, amiből Kisvárda sem maradt ki. A Magyar Televízió által elindított, a kormány által támogatott és sikeresen elnyert pályázatnak köszönhetően, városunk csatlakozott a kezdeményezéshez, így szeptember utolsó hétvégéjén, két napos, ingyenes programsorozattal várta a városlakókat és vendégeit Kisvárda Város Önkormányzata.
„Az „Itthon vagy - Magyarország, szeretlek!” országos kezdeményezéshez azzal a céllal csatlakoztunk, hogy Kisvárda is megmutassa, milyen szép az országunk, milyen páratlanul sokszínű kulturális kincsekkel rendelkezik, és milyen csodálatos emberek lakják.” - mondta Leleszi Tibor polgármester.
Must, cibere, zene, tánc és tűz
Szeptember 28-án szombaton, délutántól késő estig folyamatos, ingyenes programok várták a lakosságot a sétáló utcában.
A főtéren felállított kis faházban, eredeti rézüstben, akácfával megrakott tűzön főtt térségünk hungarikuma, a beregi szilvalekvár. Orosz André, beregi szilvalekvár készítő mester és a Somogyi Rezső Általános Iskola pedagógusainak közreműködésével bárki kipróbálhatta a lekvárkeverést és kedvére kóstolhatta a friss, cukormentes ciberét. A népi mesterségek utcájában, nem csupán a különböző népművészeti portékák vásárát, hanem az egyedi szakmák kipróbálását is nagy érdeklődés követte: Pájer Gyula kovácsmester, Szolanics Elvira népi iparművész fazekas, Szabó Gyula fafaragó, Koszta Zoltán bőrműves és Berecz Enikő öltész közreműködésével.
Több család és gazda szőlőjének köszönhetően, a város történetében először, a Polgármesteri Hivatal dolgozói a sétáló utcában darálták és préselték az őszi bogyótermést, melynek mustja nagy népszerűségnek örvendett a kicsik és nagyok körében egyaránt. „A kóstolásokból kimaradt mustos hordók a Vár pincébe kerültek, hogy az ott kiforrott borból, majd a Karácsonyi Kavalkád során kínálhassuk a felnőtteket.” - tájékoztatott Lénárt Andrásné aljegyző asszony.
Mind a két napon a Pulya-sarokban, az óvónők és dajkák közreműködésével kézműves foglalkozásokon foglalatoskodtak a gyerekek kótya-jojó készítéssel, termésbábuk barkácsolásával, levélrózsa készítéssel, gyöngyfűzéssel.
A napsütéses hétvégén, a Polgármesteri Hivatal munkatársai folyamatosan csillám-tetováltak, az óvónők arcokat festettek. A cserkészek „taxija” ismét szolgálatba állt, ingyenesen és benzinmentesen fuvaroztatva az érdeklődő utasokat. Szarvadi Antal óriásjátékai nem csupán a gyerekeket, hanem a felnőtteket is játékba invitálta ügyességi próbatételek és nagy kacagások közepette. A Rétközi Múzeum és a Zita Foto közös programjában, kisvárdai és beregi népviseletben való fotózás és arc-más-kép(p) nosztalgia fotózás volt lehetséges.
...mert ÉL!
...mert nyugodt, biztonságot ad.
...mert szépen fejlődik.
...mert otthonos.
...mert gyermekbarát, családias és barátságos.
...mert szeretek itt élni.
...mert itt születtem, itt a helyem.
...mert sok a program.
Ilyen és ehhez hasonló válaszokat írtak, a kisebbek pedig rajzoltak arra az óriásvászonra, melynek tetején a „Miért szeretem Kisvárdát?” felirat állt.
A főtéren felállított színpadon, színvonalas és szórakoztató kulturális műsorral közreműködtek:
Csicseri és Borsó együttes, néptáncos óvodások, a Teichmann Vilmos Általános Iskola népdalosai, a Gyümölcslányok, az Ifjú Ligetkék Népzenei Együttes, Gombár Lóránt és zenekara, Gyöngy Marcell népi táncos és párja, a Kalamona Bábszínház, a Dongó Együttes és a Carpathian Dance tánccsoport, a Csöpi Színház és a Kassai Thália Színház színművészei.
A Kistérségi Szociális Szolgálat munkatársai hagymás zsíros kenyérrel és forró teával, a helyi nyugdíjas klubok önkéntesei krumplilángossal, az óvónők almával és frissen készített vitamin-salátával ajándékoztak minden érdeklődőt.
A Kisvárdai Szent Mihály Napi Hagyományok nevet viselő ünnepi hétvége fénypontja és egyben zárása, a Szent László szobortól a Vár tóig menetelt fáklyás felvonulás és a tábortűz volt. Pontosan 21 óra 30 perckor, a programhoz kapcsolódott 1300 településsel együtt és egy időben, a Vár tó közepén, közel száz részvevő gyújtotta lángra a város tábortüzét. Az országos „varázslás” előtt elhangzott a Magyar,- és a Székely Himnusz, majd elsőként Zámbó István alpolgármester fáklyája gyújtotta lángra az óriás farakást.
„Örömömre szolgált, hogy ilyen különleges módon mi is, kisvárdaiak is részesei voltunk az országban ugyanazon időpontban meggyújtott, közös tábortűznek. A hangulat, a hatalmas lángokkal lobogó tűz, a minden korosztályt képviselő tömeg és a Himnuszok éneklése meghitt hangulatot varázsolt a csillagos égbolt és a tűz által megvilágított Vár tónál.” - mondta Zámbó István alpolgármester.
Az országos programsorozat üzenet volt azon honfitársainknak is akik külhonban élnek, hogy Szent Mihály napján ünnepeljenek azon a helyen, ahol igazán otthon vannak azokkal, akikkel közösek a gyökereik.
Mert a világ bármely távoli szegletében is éljünk, bármilyen sokféleképpen is gondolkodjunk, egy dolog biztosan közös bennünk: ez a HAZÁNK!
ITT VAGYUNK ITTHON!
Durucz Gabi