Ebben az évben is folytatódnak a „Kisvárda funkcióbővítő integrált településfejlesztése” című városrehabilitációs projekt keretében elkülönített Programalap felhasználásával megvalósuló mini-projektek, úgynevezett „soft” programok lebonyolításai városunkban.
Ezen projekt keretén belül, Kisvárda Város Önkormányzata idén először, hagyományteremtő szándékkal rendezte meg szeptember 6-7-8-án az I. KISVÁRDAI SZENT LÁSZLÓ ÜNNEPI VIGASSÁGOKAT. A háromnapos rendezvény Kisvárda városához kötődő kulturális és történelmi hagyományokra, értékekre irányította a figyelmet és a minden korosztály számára kínált színes programokkal felelevenítette a múltat, értéket teremtett, őrzött és ápolt. Korhű díszletek és jelmezek, viselettörténeti,- fegyver,-és harcászati bemutatók, vásári forgatag, gyermekprogramok, utcazenészek és koncertek várták az érdeklődőket.
KISVÁRDA HIVATALOS JELKÉPE: SZENT LÁSZLÓ KÜRTJE, AZ EZÜST RYTON
A rendezvény és annak köszönhetően a város új jelképe, Szent László kürtjének egyetlen hiteles másolata, melyet több alkalommal, nyilvánosan is közszemlére bocsátottak az úgynevezett „Kürt-ceremóniák” keretén belül. A fesztivál második napján, kétóránként, a polgármesteri hivatal erkélyén, díszsortűz és hagyományőrzők kíséretében került bemutatásra Szent László király jelképe, az ezüst Ryton, melyet Szent László király halála után, váradi sírjánál, a koporsóján kívül, de sírja mellett őriztek.
Szent királyunk ivókürtként használta és ezzel szólította csatába vitézeit. A legenda szerint szakrális tárgy, melyből a vérszerződés alkalmával a hét vezér is ivott.
Kisvárda, nemzetünk történelmében betöltött jelentőségét is jelképezi, hiszen ezzel a Kürttel szólította csatába városunk határában Kutesk kun vezér ellen vívott csatájában nehézlovasságát. Kutesk vezér kun seregeivel 1085-ben betört Szabolcs megye területére, és eljutott egészen Ung és Borsova vármegyékig. A Kisvárda határában lévő hegyről, a ma is nevét őrző Szent László hegyről aratott Szent László dicsőséges győzelmet a kunok felett. Ennek tiszteletére Szent László király vitézeivel himnuszokkal, imádságokkal magasztalták az Istent, és templomot alapított és építtetett a mindenható Isten tiszteletére és a győzelem emlékére, mert győzelmét Isten segítségének tulajdonította.
A városunk határában aratott győzelem országos jelentőségű volt, hiszen Salamon végleges legyőzésével és az országból való kiűzetésével László király véget vetett a nemzetünket megosztó belső viszálynak, és a hazaáruló hűbéres politikának, megteremtve nemzetünk egységét és összetartozását, a belső békét. Kisvárda akkor emelkedett ki a környező települések sorából, hiszen azzal, hogy itt templomot építtetett Szent László király, rangot adott a településünknek és meghatározta vezető szerepét, megalapozta a jövőnket, és fejlődésünknek irányt szabott.
„Mától, minden esztendőben megemlékezünk ezen kürt bemutatásával dicső múltunkról és Szent királyunkról, akit alapító szentünkként tisztelnünk kötelesség.” - mondta a rendezvény első napján Leleszi Tibor polgármester hozzátéve: „A Szent Kürt hiteles másolata, melyet Cservák Tamás ötvösművész készített, mától városunk hivatalos jelképe és a jövőben ez hivatott kifejezni nemzeti hovatartozásunkat és összefogásunkat.”
Szent László Díszkürtje a Római Katolikus templomban is bemutatásra került egy egyházi áhitat keretén belül, a történelmi egyházak helyi képviselőinek – Nagy Zsolt káplán, Csiszár Ákos esperes és Grunda János parókus – közreműködésével. Az áhitat után, „Idvez légy kegyelmes Szent László kerály” címmel, a Kobzos Együttes adott ünnepi koncertet.
ÖTEZER FŐS TÖRTÉNELEM ÓRA, KIÁLLÍTÁS, KULTURÁLIS MŰSOROK, NAGY KONCERTEK
A vigasságok első napján, pénteken délelőtt, 4876 fős osztálylétszám előtt, rendhagyó történelem órára került sor a nagyszínpadon. A kisvárdai diákok nem csupán a Szent László korabeli viseletekkel és fegyverekkel, de a történelemkönyvekből kimaradt múltbéli történetekkel is megismerkedhettek.
A Várszínház-és Művészetek Háza kiállítóterében Leleszi Tibor és Nagy Géza hagyományőrző nyitotta meg az „Árpád-házi szentek Sienából” és a „Szent László-legenda freskói” című kiállítást. A Kisvárda Város Önkormányzata, a Várszínház és Művészetek Háza és a Rétközi Múzeum és Baráti Köre által szervezett kiállításon, a Simone Martini festményeiről készített reprodukciókat tekinthetik meg az érdeklődők Boros György fotóművész értő tolmácsolásában 2013. szeptember 20-ig.
Szombaton délután a Kékcsei Hagyományőrző Asszonykórus és a Református Általános Iskola Néptánccsoportjának műsorai után, Navratil Andrea és a Kóbor Igriczek együttes közreműködésével középkori táncházban ropták a táncot a kicsik és nagyok egyaránt.
A „Vivat Ladislaus” emlékelőadás keretében, dr. Varga Tibor jogtörténész, a Szent Korona Szabadegyetem alapítója tartott előadást a Művészetek Házában.
Pénteken az LGT Emlékzenekar, szombaton Bródy János adott két és fél órás, élő nagy koncertet a Művészetek Háza előtti nagyszínpadon.
VALÓDI VITÉZEK, HARCOSOK ÉS HAGYOMÁNYŐRZŐK
A vigasság vendégei három napon keresztül számos formában pillanthattak be a középkori élet békés és háborús mindennapjaiba. Látványos hadi bemutatók, főtéri csatajelenetek, nehéz gyalogos összecsapások, lovagi párviadalok, fegyverforgató csapatjátékok szórakoztatták a lakosságot, miközben bárki betekinthetett a vitézek korhű táborába, a középkori faluba, a jurtákba.
A látványos csatajelenetekben és párviadalokban élezetlen, de valódi fegyverekkel, nem eljátszott, hanem élethű, valós összecsapásokat láthattak a nézők a Keleti Szövetség harcosaival, Windur csapatának fergeteges kézitusájával, Szent László Vitézeinek középkori lovagi párbajaival, az Északi Gárda rettenthetetlen harcosaival, a Nyugati Gyepű Pajzsa rutén nehéz gyalogságának verekedésével. Crux Alba zsoldosainak középkori tüzérségi bemutatójában a jelenlévők egészen közelről hallhatták a fegyverek ropogását.
ÍJÁSZVERSENY, KÖZÉPKORI JÁTÉKOK, KISVÁRDÁÓL ELSZÁRMAZOTT HÍRESSÉGEK
A Szabolcs Vezér Íjászai hagyományőrző csapat közreműködésével íjászat-és céllövő verseny került lebonyolításra, melynek első három helyezettjei két korcsoportban jutalmazta Kisvárda Város Önkormányzata.
A páratlanul színes és változatos programokban helyet kapott a jókedv, móka, kacagás, a felhőtlen kikapcsolódás. A Budapesti Bab Társulat középkori játékszigetén, a sétáló utcában kialakított „Kisvárdai paszulykerengő”-ben ügyességi játékokon vettek részt a gyermekek. A játék végén, minden paszulykerengős egy nyereményszelvényt töltött ki, melynek köszönhetően, az esti nagy koncert előtt ajándéksorsoláson vettek részt.
Az íjászverseny és a tombolasorsolás ajándékait Dion Marianna, valamint Nagy Sándor színművész adták át. A Kisvárdáról elszármazott hírességek egy közös, énekes műsorral köszöntötték a közönséget és Kisvárdát.
Az íjászverseny eredménye:
1. helyezettek: Csobai Máté ésVeres Bence; 2. helyezettek: Somogyi Mihály ésErki Boglárka; , 3. helyezettek: Tarapcsák Panna és Csobai Kristóf.
LÁTVÁNYOS DÍSZÜNNEPSÉG
Vasárnap reggeltől délutánig, látványos díszünnepség keretében zárult az I. Kisvárdai Szent László Ünnepi Vigasságok három napja. Az ünnepség reggel káprázatos produkcióval vette kezdetét, az Európa szerte számos ünnepi játékon szívesen látogatott vendégek, a Pavane Történelmi Zászlóforgató Csoport bemutatójával. Az ünnepi rendezvénysorozat programjában történelmi díszfelvonulás indult a sétáló utcától a körforgalmon át a Mester és a Mártirok utcákon keresztül vissza a főtérre.
A Honvéd Díszzászlóalj Különleges Díszelgő Csoportjának bemutatója után Leleszi Tibor polgármester köszöntötte a jelen lévőket, méltatta Szent László királyunkat és az érte létrejött városi rendezvényt.
A koszorúzási ünnepség után dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, a KDNP alelnöke mondott ünnepi beszédet, melyben felidézte az évtizedekkel ezelőtti és a mai kisvárdai Szent László utca arculatát, az üzleteket és azok tulajdonosait, és példaként állította Szent László királyunk szellemiségét és munkásságát a ma és a jövő nemzedékének.
A díszünnepséget Ádám Barnabás honvéd koronaőr ezredes, MH vitéz Szurmay Sándor Budapest Helyőrség Dandár 32. Nemzeti Honvéd Díszegység parancsnokának köszöntő szavai és tüzérségi díszsortűz zárta.
Durucz Gabi