Kilenc tartalmas, mind a szakma és a közönség szempontjából színes napok után ért véget a kisvárdai színházi fesztivál.
A záró ünnepségen Leleszi Tibor polgármester köszöntője és búcsúzó-köszönő szavai után, rendhagyóan, elismerések átadására került sor a jubileum alkalmából. A fesztivál díjait és kitüntetéseit dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, a KDNP alelnöke, Leleszi Tibor, Kisvárda város polgármestere és Nyakó Béla, a Kisvárdai Várszínház igazgatója adták át.
Kisvárda Város Önkormányzata és a Kisvárdai Várszínház emlékplakettet adományozott azoknak a színházi szakembereknek, akik az elmúlt 25 év alatt segítették a fesztivál munkáját:
NÁNAY ISTVÁN kritikus, tanár, szerkesztő, szakíró
Több minőségében is elmondható, hogy generációk mestere, atyai jó barátja. Kritikusként mindig halk szavú pártfogója a jónak és kíméletlen bírálója a rossznak. Olyan mértani helyként tiszteljük, akitől egyenlő távolságra van minden magyar színház, de azt is tudjuk, hogy szíve hova húzza. Azon kevés szakember közé tartozik, akiknek az amatőr, a báb, az alternatív, a határon túli is egyenrangú színház volt mindig. Szemléletét tanítványai hosszú sora ismerhette meg Budapesttől Marosvásárhelyig. Bár színházi pályakezdése a múlt ködébe vész, tudható, hogy ötven éve szolgálja a magyar színház ügyét. Ennek az időnek a fele Kisvárdához is kötötte, külön köszönet érte!
SZABÓ ISTVÁN színház-szociológus, színháztörténész
A kisvárdai fesztivál háttérbe húzódó segítője, szürke eminenciása. Bármilyen pozícióban volt is, sokat tett a fesztivál létéért, kiteljesedéséért. Az elsők között ismerte fel a találkozó jelentőségét, és a kezdetektől segítette, hogy a találkozó megtalálja funkcióját, és a kisebbségi kultúra közvetett támogatásában betölthesse felvállalt feladatait. Minisztériumi tisztviselőként munkatársaival – mindenekelőtt Teplánszky Katalinnal – közösen egyengette az útját annak, hogy a fesztiválok ne csak az együttesek, illetve a színészek és a nézők örömteli és baráti találkozója, hanem a színházi élet egészére kiható szakmai fórumok is legyenek. Ezt tartotta szem előtt később is, ez vezérli ma is mindannyiszor, ha a fesztivál jelenéről és jövőjéről tanácsát kérik.
HORVÁTH Z. GERGELY rendező, egyetemi tanár
A határon kívüli színházak fesztiváljának első állandó művészeti vezetője, aki 1993-tól 2001-ig határozta meg a találkozó műsorát, szervezte az előadásokat kísérő szakmai programokat. Minden évben, a fesztivált követően bemutatott egy-egy olyan előadást, amelyben erdélyi, felvidéki, vajdasági és beregszászi színészek játszottak együtt, s ezekből az előadásokból tv-játékot is forgatott. E televíziós filmek jóvoltából milliók ismerhették és szerethették meg a maguk szűkebb pátriájában méltán népszerű nagyszerű színészeket, ezzel a gesztussal is emelve a kisvárdai találkozó jelentőségét és rangját.
SZŰCS KATALIN ÁGNES kritikus, a Criticai Lapok alapítója és főszerkesztője
Sokáig elsősorban kritikusként kísérte figyelemmel a határon túli színházi életet, a kisvárdai fesztivál eseményeit. 2001-től közel egy évtizeden át művészeti tanácsadóként dolgozott azért, hogy a találkozó minél teljesebb képet adjon a kisebbségi színházak teljesítményéről. Fáradhatatlanul járta a színházakat, hogy minél több előadásból választhassa ki a legjobbakat, az egyes társulatok munkáját leghívebben jellemzőeket. A szakmai megbeszélések irányítója, az éjszakai baráti beszélgetések nélkülözhetetlen, mindenkit meghallgató, mindenkivel szót értő, a felszikrázó feszültségeket oldani tudó résztvevője volt és maradt mind e napig.
DARVAY NAGY ADRIENNE színháztörténész
2001 és 2009 között a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának művészeti tanácsadója. Szűcs Katalin Ágnessel közösen felelt az előadások kiválasztásáért, a kiállítások, szakmai beszélgetések, könyvbemutatók és egyéb szakmai rendezvények megszervezéséért. Számos könyvet írt a határon túli színházakról, és két jubileumi kötetben örökítette meg a kisvárdai fesztiválok történetét. A Színek Kisvárdán című könyv a tízedik, A kisvárdai fesztivál a huszadik találkozóra jelent meg. Kisvárda szellemiségét igyekezett továbbvinni, amikor Budapesten megszervezte a kisebbségi kultúra, a kisebbségi színházak kimagasló értékeit bemutató sorozatokat. (Darvay Nagy Adrienn más irányú elfoglaltsága miatt később veszi át a díjat.)
989-ben a Kisvárdai Várszínház igazgatójaként elindította az akkori városi vezetéssel, és 1992-ig szervezte a Magyar Nemzetiségi Színházak Találkozóját.
BÖKÖNYI ZOLTÁNNÉ,
HEGEDÜS JÓZSEF,
DR. KÁNTORNÉ SÁRKÖZI KATALIN,
RÉVÉSZ ENIKŐ,
SZABÓ ÁGNES,
SZEREGNYI LÁSZLÓ
A Várszínház és Művészetek Háza azon dolgozói, akik mind a 25 fesztiválon részt vettek és lelkiismeretes munkájukkal segítették a rendezvény sikeres lebonyolítását.
Kisvárda város Önkormányzata és a Kisvárdai Várszínház ezúton is köszönetet mond minden dolgozónak és segítőnek, akik az elmúlt 25 év alatt kitartó és lelkiismeretes munkájukkal tevékenyen hozzájárultak ahhoz, hogy a fesztivál minél sikeresebb lehessen. Köszönetet mond továbbá dr. Seszták Miklós képviselő úrnak és Leleszi Tibor polgármester úrnak, hogy minden segítséget és támogatást megadtak a fesztivál sikeres lebonyolításához. Az emlékplakettek Bábás Erika zománcművész és Bábás László üvegművész alkotásai.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott Életmű-díjat kapott:
FÜLÖP ZOLTÁN, a csíkszeredai Csiki Játékszín színművésze, több évtizedes kiemelkedő művészi teljesítményéért.
HERNYÁK GYÖRGY rendező, az Újvidéki Művészeti Akadémia osztályvezető tanára, több évtizedes kiemelkedő művészi és pedagógiai munkájáért.
Az Életmű-díjak átadása után, a hazai színházi szakma képviseletében, Takács Katalin színművész, a szakmai zsűri tagja mondott köszönetet a fesztivál részvevőinek és vendégeinek.
- A FESZTIVÁL DÍJAZOTTJAI -
Kisvárda város közönségdíját a közönségzsűri döntése alapján a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház: AZ IMPOSZTOR című előadása kapta. A díjat a közönségzsűri nevében Tari Istvánné, a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanára adta át.
A Kisvárdai Várszínház által felajánlott egyéni díjat - a szakmai zsűri döntése alapján - a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, Spiró György: Az Imposztor előadásában nyújtott alakításáért, D. ALBU ANNAMÁRIA kapta. (A színésznő elfoglaltsága miatt a díjat Keresztes Attila, az előadás rendezője vette át.)
A Kisvárdai Várszínház által felajánlott egyéni díjat - a szakmai zsűri döntése alapján - a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház, Spiró György:Az Imposztor, valamint a Marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közös produkciójában, Székely Csaba: Bányavakság című előadásában nyújtott alakításáért SZAKÁCS LÁSZLÓ kapta. (A művész aznap este játszott, így díját az előadás rendezője, Keresztes Attila vette át.)
A Kisvárdai Várszínház által, „A legígéretesebb fiatal színész” számára alapított Teplánszky Kati díjat – a szakmai zsűri döntése alapján - a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulat, John Synge:A nyugati világ bajnoka című előadásában nyújtott kiemelkedő alakításáért EGGER GÉZA kapta.
Kisvárda város polgármesterének díját - a szakmai zsűri döntése alapján - a Szabadkai Kosztolányi Dezső Színház színésznője, BÉRES MÁRTA kapta.
Kisvárdai város díját - a szakmai zsűri döntése alapján - a Temesvári Csiky Gergely Állami Magyar színház, Pintér Béla-Darvas Benedek: Parasztopera című előadásában, az Anya szerepének megformálásáért TOKAI ANDREA kapta.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott díjat - a szakmai zsűri döntése alapján – megosztva kapta:
A Marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közös produkciójában bemutatott, Székely Csaba: Bányavakság című előadásában, Iringó szerepének megformálásáért NAGY DOROTTYA.
A Marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának közös produkciójában bemutatott, Székely Csaba: Bányavakság című előadásában, Florin szerepének megformálásáért BÁNYAI KELEMEN BARNA.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott díjat - a szakmai zsűri döntése alapján - a Magyar Színházak XXV. Kisvárdai Fesztiválján, a Marosvásárhelyi Yorick Stúdió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata által bemutatott, Székely Csaba: BÁNYAVAKSÁG című produkciója kapta. A díjat Keresztes Attila, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának művészeti igazgatója vette át.
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma által felajánlott Fődíjat - a szakmai zsűri döntése alapján - a Magyar Színházak XXV. Kisvárdai Fesztiváljának legjobb előadásáért, az Újvidéki Színház, OPERA ULTIMA című előadása kapta. A díjat Gyarmati Kata, a színház megbízott igazgatója vette át.
Az ünnepélyes díjátadó után, Székely János: CALIGULA HELYTARTÓJA című drámáját láthatta a közönség a komáromi Jókai Színház előadásában, az idei fesztivál záró darabjaként.
Durucz Gabi
Fotók: Révész Rebeka, Pusztai Sándor.