190 évvel ezelőtt, 1823. január 22. napján Csekén tisztázta le a Himnusz (Hymnus, a Magyar nép zivataros századaiból) kéziratát Kölcsey Ferenc. Ebben az évben 190 éves minden magyar imája, határon innen és túl is.
A fohász, a magyar nép himnusza, mely nélkül nem kezdődhet el iskolai, helyi vagy országos nemzeti ünnep, sportverseny, s mely az első „dal” mi megszólal az új esztendők első perceiben. A „versek verse”, melynek születésnapját 1989 óta ünnepeljük a Magyar Kultúra Napjaként. Az évfordulóval kapcsolatos megemlékezések alkalmat adnak arra, hogy nagyobb figyelmet szenteljünk évezredes hagyományainknak, gyökereinknek, nemzeti tudatunk erősítésének, felmutassuk és továbbadjuk a múltunkat idéző tárgyi és szellemi értékeinket.
Az emléknapon országszerte (és a határokon túl is) számos kulturális és művészeti rendezvényt tartanak. Kisvárdán évtizedek óta hagyomány, hogy minden év januárjában más oktatási intézmény emlékezik kulturális műsor-összeállításával a Himnusz születésnapjára. A 2013-as városi ünnepség színvonalas kulturális műsora a Weiner Leó Alapfokú Zene-és Művészeti Iskola szervezésében állt színpadra a Várszínház és Művészetek Házában.
A városi programsorozat első állomása egy kiállítás-megnyitó volt, mely összeállítás magába foglalja mindazon írókat, költőket, irodalomtörténészeket, kutatókat stb., akik megyénk szülöttei, vagy alkotói korszakuk legjelentősebb részét itt töltötték. Dr. Vraukóné Lukács Ilona tudományos kutató, a Móricz Zsigmond Megyei–Városi Könyvtár munkatársa, a Magyar Kultúra Lovagja nyitotta meg a Nyírségi Irodalmi Múzeum című kiállítást a Művészetek Háza kiállítóterében. Zenés produkciókkal közreműködtek a kisvárdai zeneiskola növendékei: Kovács Andrea fuvola, Vajas Benjámin xilofon játékával. A kiállítás 2013. február 15-ig tekinthető meg.
A városi megemlékezésen ünnepi beszédet mondott Leleszi Tibor polgármester, aki a magyar kultúra múltjáról, jelenéről és a jövőjéről beszélt méltatva elődeinket, nemzeti himnuszunk szerzőjét, s annak 190 év elteltével ma is fontos üzenetét, 2013-ra vetett mondanivalóját: (részlet a beszédből)
„Ez az a nap, amikor főhajtással emlékezhetünk meg legfontosabb közös kincsünkről, arról, amely jelzőjét és minősítését adhatja létünknek, amely megkülönböztet bennünket más népektől. Ez a magyar kultúra. ...(...)...
Nem véletlen, hogy értékeink, kincseink közül éppen nemzeti himnuszunk születése vált a magyar kultúra ünnepévé. Nem csak a magyar sors, magasztos történelmünk viharos évszázadai sejlenek föl gyönyörű himnuszunkban, hanem a nép által átörökített, megőrzött - tudatunkban folytonosan jelenlévő és belőle építkező - kultúra is. ...(...)...
A kultúra napja akkor válik igazi ünneppé, ha feladataink jegyében számvetést készítünk, vagy legalábbis kijelöljük önmagunkban - ki ki önmagában - , hogy milyen módon kell, a ránk hagyott kulturális örökségünkkel, felelősséggel bánnunk. S ezt, tovább kell adnunk az utánunk következő nemzedéknek, annak a nemzedéknek, amelynek nevelésében a szerepünk felbecsülhetetlen! Mert ez a kultúra nemcsak tudást, műveltséget hordoz, hanem erkölcsöt is. Következésképp az értelmiség alkotó-közvetítő szerepe és felelőssége óriási. ...(...)...
Szívből kívánom magunknak és mindazoknak, akik a magyar kultúráért felelősséggel tartoznak, akik nem kis erőveszítések árán teszik a dolgukat, hogy e mai nap igazi ünnep legyen, azzal a tudással és szent meggyőződéssel, hogy amit teszünk, tesznek, azzal népünket, nemzetünket, közösségünket, jövőnket szolgáljuk. Kérjük Isten áldását népünkre, nemzetünkre, országunkra, szűkebb és tágabb pátriánkra, és kívánjunk magunknak gazdagabb jövőt. Isten, áldd meg a magyart!”
A kulturális műsor-összeállítás „vezérfonala” Százvai László református ifjúsági lelkész volt, aki a műsorszámok között a rá jellemző egyedi, kellemes orgánumával a Himnusszal kapcsolatos érdekességeket osztott meg a jelen lévő, többféle generációt képviselő közönséggel.
A műsorban színvonalas egyéni vagy csoportos produkcióikkal - felvonultatva a magyar kultúra színes palettáját, a tánc, a zene, az ének és a magyar nyelv sokszínűségét - közreműködtek:
Lukács Viktória/szavalat, Agárdi Eszter/cselló-zongorán kísért Miller Olga, Református Általános Iskola 3. és 4. osztályos néptánccsoportjai, Szebényi Lúcia/népdal, Ifjú Ligetkék Népzenei Együttes/citera és népdal, Virguláné Herczku Orsolya/felolvasás, Tulipán Kleopátra/hegedű-zongorán kísért Hidi László, Weiner Leó Alapfokú Zene-és Művészeti Iskola Szolfézscsoportja, Ráti Anita és Nemes Ákos/közös szavalat, Popelics Júlia/zongora, Baksa Zoltán/marimba-zongorán kísért Miller Olga, Dr. Gulácsyné Turi Erika Erzsébet/zongora.
Kisvárda ismét méltóképpen emlékezett a Magyar Kultúra Napján a nemzeti himnuszunk születésnapjára.
Durucz Gabi