A kapcsolati erőszak ma is tabutémának számít a társadalomban, a kijárási korlátozások miatt pedig a helyzet – a szakemberek tapasztalatai szerint – a korábbinál is rosszabbra fordult. Az otthoni karantén komoly és valós veszélyt jelent azok számára, akik bántalmazó partnerrel élnek együtt.
Szakértők szerint a kijárási korlátozások megsokszorozhatták a kapcsolaton belüli erőszakos esetek számát, ám pontos adatok még nem állnak rendelkezésünkre, ugyanis az áldozatok egy részének pont az összezártság miatt nincs lehetősége segítséget kérni.
A koronavírus-világjárvány olyan egyenlőtlenségeket hozott a felszínre, amelyek a társadalmunkban már korábban is léteztek, de a jelenlegi válságban a helyzet súlyosbodott. A járvány megfékezésére irányuló szigorú intézkedések következtében egy agresszor mellett a nők és a gyermekek fokozottan ki vannak téve a családon belüli erőszaknak és bántalmazásnak.
Az elmúlt 12 hónapban világszerte 243 millió nő és lány esett szexuális vagy fizikai kapcsolati erőszak áldozatául. Európában a 15 év feletti nők mintegy 22%-át érte már a partnere részéről fizikai és/vagy szexuális erőszak. Bárki átélhet családon belüli és kapcsolati erőszakot, de az áldozatok többsége nő és gyermek. Utóbbiak vagy tanúi az erőszaknak, vagy annak közvetlen elszenvedői.
Az emberek világszerte kénytelenek otthonaikban maradni – a világjárvány megfékezéséhez kijárási korlátozásra van szükség. Az otthon azonban nem mindenki számára biztonságos hely. A családon belüli erőszak áldozatai közül sokan élnek veszélyes környezetben, elszigetelten, a bántalmazójukkal összezárva, és nehezen férnek hozzá a segítséget jelentő erőforrásokhoz és szolgáltatásokhoz.
A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a koronavírus-járvány óta fokozódott a nők és gyermekek elleni erőszak, különösen a családon belüli erőszak.
Hozzátartozók közötti erőszaknak minősül: a bántalmazó által a bántalmazott sérelmére megvalósított, a méltóságot, az életet, a szexuális önrendelkezéshez való jogot, továbbá a testi és lelki egészséget súlyosan és közvetlenül veszélyeztető tevékenység/mulasztás.
Ki számít kapcsolati erőszakban érintettnek?
Mindenki, aki/akit:
- párkapcsolatában, házasságában, családjában bántalmaznak – akit lelki, fizikai, gazdasági, szexuális erőszak ér;
- párkapcsolata, házassága, családi kapcsolata erőszakkal terhelt;
- párkapcsolatában, házasságban, családjában félelemben él;
- szélsőséges mértékben ellenőriz a társa;
- korábbi bántalmazásból fakadó lelki traumáját nem dolgozta fel;
- konfliktusok terhelik a kapcsolatát, házasságát, és nem tudja, mit tegyen;
- bántalmazott hozzátartozójának szeretne segíteni, de nem tudja, hogyan.
MERJÜNK SEGÍTENI, MERJÜNK SEGÍTSÉGET KÉRNI!
Országosan elérhetőek olyan civil szervezetek, melyeknek elkötelezett munkatársai a családon belüli erőszak áldozatainak nyújtanak segítséget. Legyen szó rehabilitációról, reintegrációról, érdekérvényesítésről, jogi segítségnyújtásról, támogatásról vagy épp védett szálláson történő elhelyezésről. A civil szervezetek elérhetőségéről tájékozódhat a helyi rendőrkapitányság ügyintézőjénél, áldozatvédelmi előadójánál, vagy az áldozatsegítéssel foglalkozó helyi hivatalokban.
Az alábbiakban családon belüli erőszakkal, szexuális kizsákmányolással
foglalkozó szervezetek elérhetősége és neve látható:
Kék-Vonal Gyermekkrízis Alapítvány:
116-111 (jogi tanácsadás)
116-000 (eltűnés esetén)
Keret Koalíció (szexuális bántalmazás):
0680-505-101 (beolvadt a NANE segélyvonalba)
NANE Egyesület (családon belüli erőszak):
0680-505-101, www.nane.hu
Országos Krízis Vonal: 0680-20-55-20
Áldozatsegítő Vonal: 0680-225-225
A rendőrség csak akkor tud hatékonyan fellépni, ha a jogellenes cselekmény a tudomására jut.
Jogszabály teszi lehetővé az ideiglenes megelőző távoltartás (rendőrség elrendelheti azonnal 72 órára), és a megelőző távoltartás (bíróság meghosszabbíthatja 30-60 nappal) alkalmazását, mely alapvető védelmet nyújt a bántalmazottnak.
Ha azt gyanítja, hogy valakit megfenyegetnek vagy bántalmaznak – legyen szó akár a közvetlen családról, a tágabb családról, a szomszédokról vagy a barátokról –, vegye fel a kapcsolatot a rendőrséggel a 112-es – ingyenesen hívható – segélyhívó számon, vagy hívja az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat 06 80 20 55 20-as krízisvonalát.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztálya