A Kisvárdai Rendőrkapitányság felhívja a lakosság így különösen az idős emberek figyelmét, az úgynevezett unokázós csalásos telefonhívások veszélyeire, mivel az elmúlt napokban több bejelentés is érkezett a rendőrségre, miszerint Kisvárdán is idős embereket csalók próbáltak tévedésbe ejteni.
Az úgynevezett unokázós csalók telefonon hívnak fel idős embereket jellemzően a nappali órákban. Az elkövető a kiszemelt áldozat hozzátartozójának, rokonának, unokájának adja ki magát, vagy azt mondja, hogy az ő megbízásából telefonál. Azt állítja, hogy a hivatkozott hozzátartozó valamilyen bajba került (például autóbalesetet szenvedett), és sürgősen pénzre van szüksége.
A módszer újdonsága az, hogy míg a korábbi eseteknél a csalók elküldtek valakit a pénzért, most arról próbálják meggyőzni az idős embereket, hogy hozzátartozójuk bajba került és a probléma megoldása érdekében megkérik a tévedésbe ejtett embert, hogy egy ismert pénzküldő hálózaton keresztül utalja át a kért összeget egy, az elkövetők által megadott névre és országba- általában külföldre- jellemzően Angliába.
Esetenként közreműködnek abban is, hogy minél hamarabb eljussanak a pénzküldő helyekre és ennek érdekében, még a helyi taxisok elérhetőségeiről is tájékoztatnak.
A Kisvárdai Rendőrkapitányság legfontosabb tanácsai annak érdekében,
hogy ne váljanak áldozattá az időskorú személyek:
• Ne döntsön egyedül, minden esetben azonnal ellenőrizzék a hívás valóságtartalmát, mindig járjon utána, hogy a rokona valóban bajban van-e! Tegye le a telefont és hívja fel hozzátartozóját!
• Tegyen fel olyan kérdéseket, amelyekre egy idegen nagy valószínűséggel nem tud válaszolni (pl.: mikor találkoztak utoljára, rokoni körre vonatkozó kérdések)!
• Ne hagyja magát sürgetni, próbáljon higgadt maradni!
• Életmentő műtét külföldön sem marad el azért, mert valaki nem tud azonnal fizetni
• Hivatalos személy nem kér pénzt! Sem rendőr, sem tűzoltó, se mentős!
• Ha mégis bűncselekmény áldozatává válik, azonnal értesítse a rendőrséget a 112-es segélyhívó számon!
• A legfontosabb, hogy a család, a rokonok, a barátok sokat beszélgessenek a veszélyeztetett korosztállyal erről a jelenségről, a bűnelkövetésnek ezen formájáról. Készítsék fel idős hozzátartozójukat arra, hogyha ilyen jellegű telefonhívást kapnak, mi a teendő!