A Kisvárdai Jótékony Nőegylet a „November, a férfi egészség hónapja” című programja keretében INGYENES PROSZTATA-SZŰRÉST szervez Kisvárdán.
A téma aktualitása
Magyarországon a lakosság szűréseken történő részvétele lényegesen elmarad az európai átlagtól, annak ellenére, hogy a szűrővizsgálatok a betegségmegelőzés legfontosabb eszközei. A daganatos megbetegedéseket korai szakaszban felismerve van esély a súlyos állapot kialakulásának megelőzésére. Számos tanulmány igazolja, hogy a nők egészségi állapota jobb, várható élettartamuk magasabb, mint a férfiaké. A nők másfélszer többször keresik fel orvosukat, mint a férfiak, emellett szűréseken történő megjelenési hajlandóságuk is sokkal kedvezőbb, mint a férfiaké. A férfiak leginkább a betegség súlyosbodása esetén, de leginkább a női családtagok, ismerősök bíztatására fordulnak orvoshoz. A nők az un. „női betegségek”-et természetesebben, nyitottabban kezelik, mint a férfiak a kizárólag saját nemüket érintő kórképeket. A leggyakoribb, legrettegettebb „férfibetegség”, a prosztatarák egyénre szabott, komplex szűréssel a korai szakaszban felismerhető és hatékonyan kezelhető.
A téma társadalmi aktualitása
Az alacsony iskolázottságú, rosszabb szociális körülmények között élő emberek daganatos megbetegedéseinek gyógyulási esélyei lényegesen rosszabbak, mint a jobb anyagi és szociális háttérrel rendelkezők esetében. Gyakoribb a fatális végkimenetelű megbetegedések aránya.
Ennek több feltételezett oka van, az egyik legfontosabb az ismerethiány. Nem várható el egészségtudatos magatartás, ha az egyén nem rendelkezik megfelelő ismeretekkel azokról a lehetőségekről, melyek segítségével önmaga tehetne lépéseket az egészsége megőrzéséért. Ezen túl a korai felismerés, a betegség olcsóbb és hatékonyabb, kevesebb mellékhatással, jobb végkimenetellel járó kezelését teszi lehetővé. Az egyén és a társadalom érdeke is, hogy a szűréssel, nagy biztonsággal diagnosztizálható betegségek időben felismerésre kerüljenek, majd megfelelő kezeléssel gyógyíthatóvá váljanak. Ennek feltétele, hogy a lehető legtöbben vegyenek részt szűrővizsgálatokon!
A szűrésről…..
A 2013-ban végzett GKI kutatásából kiderült, hogy az adott évben a prosztataszűrésen résztvevők száma a 2010-es évhez viszonyítva 7 százalékkal csökkent. Ugyanabban ez időszakban az emlőrák szűrésen 21 százalékkal emelkedett a megjelentek száma, amihez jelentősen hozzájárult az emlőrák szűrés kampányszerű népszerűsítése.
Az aktív korú lakosság (18-60 év) 29%-a semmilyen szűrésen nem vett részt.
A kutatók kérdéseket tettek fel arra vonatkozóan, hogy miért nem mentek el szűrésekre az érintettek. Több válasz lehetőség közül, legtöbben (48%) azzal indokolták, hogy „Nem hívta őket senki”. /Forrás: Medical Online, 2014.05.21. Gyógyítás, Hívó szó híján csökken a szűréseken való részvétel./
Magyarországon a vezető halálokok között első helyen a szív- és érrendszeri megbetegedések állnak, melyek az összes halálozás mintegy felét teszik ki, míg a daganatos megbetegedések a negyedét.
„ A betegség miatt elvesztett életévek számát tekintve azonban ez az arány megfordul: a daganatos betegségek miatt elvesztett életévek száma mintegy kétszeresen meghaladja a szív-és érbetegségek miatt elvesztett életéveket, mert a rák fiatalabb életkorban „öl”.” /Forrás: Lakossági szűrővizsgálatok, ANTSZ, Archívum/ A korai halál, különösen a megelőzhető betegségek miatti halál, jelentősen hozzájárul a népességfogyáshoz. A halálozás adatok javítására rövid és hosszú távon is, egyik legfontosabb eszköznek a szűrővizsgálatok tekinthetők.
Mi is a szűrés….?
A szűrés tünet- és panaszmentes személyek egyszeri, vagy időnkénti vizsgálatát jelenti. Még a panaszok megjelenése előtt, esetleg rejtett betegség fennállását, vagy éppen annak kizárását szolgálja.
A prosztataszűrés esetében, a szűrés pontosságát, biztonságát a személyre szabott, komplex vizsgálat adja. Így nem csak önmagában a PSA-teszt vizsgálatot /Prostata Specifikus Antigén/, hanem orvosi fizikális, tapintásos vizsgálatot, és szükség estén a prosztata ultrahangos vizsgálatát jelenti. Fontos tudni, hogy Magyarországon évente 4500 új prosztata rosszindulatú elváltozást diagnosztizálnak, amit ha időben fedeznek fel, jelentős része, csaknem 90%-a gyógyítható. Ennek ellenére évente Magyarországon 1500-an veszítik életüket ebben a betegségben.
Fontos tudni, hogy az un. prosztata tumorfaktor, a PSA értéke nem csupán rosszindulatú elváltozás esetén emelkedik meg, hanem a prosztata jóindulatú megnagyobbodása, vagy gyulladásos folyamatainál is. Ezért szükséges az egyénre szabott vizsgálat, amikor az urológus szakorvos a PSA vizsgálat elvégzése után, figyelembe véve az adott személy panaszait, tüneteit, illetve panaszmentes állapotát, fizikális tapintásos vizsgálatot végez, szükség szerint, UH vizsgálat kiegészítésével. A vizsgálat végén az eredményeket összegezve hoz véleményt, ha szükséges további vizsgálatok elvégzését veti fel. Így elkerülhető az a felesleges aggodalom, amely az önmagában elvégzett teszt pozitív eredménye okozhat.
Miért éppen November?
1999-ben Ausztráliában, Adelaide városban egy baráti társaság, retro hangulatban a ’70-es évek divatjáról beszélgetett, és megálmodták a „Movember” mozgalmat. A ’70-es években divatos bajusz fazonokat elevenítették fel, különböző bajuszformákat növesztettek novemberben, és az egy hónapos borotválkozás költségmegtakarításait jótékony célra ajánlották fel, konkrétan a férfi egészség megőrzése céljára. Ez a kezdeményezés 2004-re nemzetközi mozgalommá nőtte ki magát. Melbourne-ben megalakult a „Movember Alapítvány”, ami kifejezetten a prosztatarák elleni küzdelem szószólója és népszerűsítője lett. A „Mo”, mint a bajusz ausztrál szlengje, és a November szó összevonásából jött létre a „Movember” mozaikszó. A bajusz lett a prosztatarák elleni küzdelem jelképe, mint ahogyan a mellrák elleni küzdelemé a rózsaszín szalag a szív felett. Az alapítvány évről évre egyre nagyobb tömeget mozgat meg az egész világon. Hangsúlyozzák, hogy a férfiak tegyék félre a vizsgálattal szembeni aggályaikat, gátlásaikat, és helyezzenek nagyobb hangsúlyt az egészségük megőrzésére. Kiemelkedően fontosnak tartják a nők szerepét abban, hogy ezt sikerüljön elérni, hiszen a nők, a családtagok bíztatása, együttérzése segíti és motiválja a férfiakat. Sajnos gyakori probléma, hogy a prosztata megbetegedései és ennek következményei viccelődések, gúnyolódások tárgya. Ez negatívan hat a probléma nyílt kezelésére, erősíti a férfiakban a betegségtagadást, ami végül késői betegség felismeréshez vezethet.
Magyarországon is felfigyeltek a nemzetközivé vált mozgalomra, és 2009-ben megalakult a „Movember Magyarország” mozgalom, ami 2016-tól egyesület formában működik.
Céljaik közt szerepel, hogy felhívják a figyelmet a prosztatarák megelőzésének fontosságára, az egészséges életvitel hangsúlyozására, a szűrővizsgálatok fontosságára, és hozzájáruljanak ahhoz, hogy a férfiak halálozási rátája javuljon. Az egyesületnek eddig férfi tagjai voltak, eddig két nő vállalt szerepet a mozgalomban.
Zárszókén idézem a „Movember Magyarország Egyesület” két alapítójának szavait:
„missziónak tekintem, hogy minél több férfinak felnyissuk a szemét, és ráébresszük őket arra, hogy nélkülözhetetlen, és felelősségteljes szerepet töltenek be a társadalomban és családjuk életében, ezért nagy szükség van rájuk.” Honti Dániel László alapító, ügyvezető, a „Movember Magyarország Egyesület” elnöke.
„Miért? Mert minden férfimozgalom mögött is áll egy - pontosabban két nő!” Paul Ágnes, alapító, főszervező, PR.
Miért a Kisvárdai Jótékony Nőegylet….?
Mert az Alapító Okiratunkban szerepel az egészségmegőrzés céljából, rendezvények szervezése….
Mert több jó szándékú ember több eredményt érhet el….
NOVEMBER, A FÉRFI EGÉSZSÉG HÓNAPJA!
Kantár Istvánné
Kisvárdai Jótékony Nőegylet