A téli hónapokban a hagyományos fűtést használó ingatlanoknál sok hamu képződik, melyeket a kommunális hulladékba szórnak. A hamu és a salak a szemetes ürítésekor szálló porként jelenik meg, így veszélyt jelent a hulladékszállítást végző dolgozók egészségére és a gépek működőképességére is. - tudatja közleményében az Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft.
„A forró hamu megrongálja a gyűjtőedényt és bekerülve a hulladékgyűjtő autóba, rendkívül tűzveszélyes is! A forró égéstermékek ugyanis előidézhetik a hulladék begyulladását már a járműben is, vagy akár később, a hulladéklerakóban.” - idézi a közlemény Ajler Ferencet. A szolgáltatási igazgató elmondta továbbá, hogy a fahamu – mely a fa, forgács és más növényi eredetű tüzelőanyag elégetése során képződik – egyáltalán nem szemét, sőt, sokféleképpen hasznosítható nyersanyag.
Mire jó a hamu?
- jól használható elsavasodott vagy savanyú talajok feljavítására közvetlen kiszórással,
- kitűnő tápanyag-utánpótlást és kártevők elleni védelmet is nyújt gyümölcsfák alá szórva,
- a házi komposztba belekeverhető, vagy szerves trágyával keverve magas káliumtartalmú tápanyag-utánpótlást biztosít,
- a pázsitra szórva megszünteti a mohásodást,
- síkos, csúszós utakra kiszórva csúszásgátlónak használható, ami különösen jó az előttünk álló téli időszakban,
- alkalmas paraziták ellen a baromfiudvarban, tyúk,-és sertésólban, istállóban is,
- kiváló tisztítószer: ha fahamuval tisztítjuk a porcelán tárgyakat, zománcozott edényeket, evőeszközöket, üvegpoharakat, csillogóan tiszták lesznek,
- védi a növényeket a téli fagyoktól, ha egy réteg hamut szórunk a talajra,
- csiga,-krumplibogár,- és hangyariasztó,
- pince, sufni, kietlen zugok sarkaiba érdemes rakni egy-egy kupaccal, elűzi a patkányokat, egereket, csótányokat.
„Kérjük a lakosságot, hogy a hamut - lehetőség szerint - a saját ingatlanjukon hasznosítsák. Amennyiben mindenképpen a kukába szeretnék tenni, kérjük, hogy azt kihűlt állapotban, bezsákolva, az ürítésre és a gyűjtésre használt edényzet épségét nem veszélyeztetve helyezze az edényzetbe, így a hamu-por az ürítéskor nem kerül a levegőbe, nem jelent veszélyt rakodóink egészségére.” - írják a közleményben.
- Durucz Gabi -