A Kistérségi Szociális Szolgálat Családsegítő Szolgálata felhívja a lakosság figyelmét, hogy a hideg időjárásra tekintettel fordítsanak nagyobb figyelmet embertársaikra! Kérjük, hogy a fagyásveszély megelőzése érdekében:
- Látogassák közeli, és távoli hozzátartozóikat, magányosan élő családtagjaikat, szomszédjaikat, ismerőseiket!
- Ne hagyják magára az utcán fekvő embereket!
- Ellenőrizzék, hogy idős hozzátartozóiknak, szomszédjaiknak van-e elegendő tüzelője! Megfelelően működnek-e a fűtési berendezések?
- Tudnak-e gondoskodni lakásuk fűtéséről?
A kihűlés tünetei általában annyira fokozatosan alakulnak ki, hogy sem az illető, sem környezete nem döbben rá, mi is történik. Kezdeti tünetként jelentkezik a reszketés és fogvacogás. Ahogyan a testhőmérséklet tovább csökken, a reszketés alábbhagy, a mozdulatok lassúvá és ügyetlenné válnak, megnő a reakcióidő, a gondolkodás zavarttá válik, az ítéletalkotás gátolt lesz. A veszélyben lévő személy összeeshet, elkóborolhat vagy egyszerűen lefekszik a földre pihenni. Ha a testhőmérséklet még tovább esik, a reszketés abbamarad, ami igen fontos jel. Ezen a ponton az illető még magatehetetlenebbé válik, és kómába eshet. A szívverés és a légzés lassabbá és még gyengébbé válik. Végül a szív megáll.
A szervezet felmelegítését kórházban kell végezni!
Mentők hívószáma: 104
Mit tegyünk, ha kihűlt embert találunk?
Az orvosi segítség megérkezéséig azonnal próbáljuk felmelegíteni a bajbajutottat. Csavarjuk több meleg takaróba. Kerüljük az aktív mozgatást, a hirtelen nagy mennyiségű meleg folyadék itatását.
Mindenki erkölcsi feladata megtenni mindent annak érdekében, hogy ismerőse, barátja, családtagunk ne fagyjon meg saját otthonában. Figyelni egymásra semmibe se kerül, csupán egy jelzéssel is életet lehet menteni.
A jelzéseket megtehetik a Kistérségi Szociális Szolgálat Családsegítő Szolgálatánál személyesen (4600 Kisvárda, Szent L. u. 54.), vagy telefonon (45/415-085, munkaidőn kívül: 20/4186151)!
Csuka Renáta
vezető családgondozó