Október 12-én pénteken délután, a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza pódiumtermében a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Civil Információs Centrum kezdeményezésére és szervezésében, a Svájci – Magyar Együttműködési Program Civil és Ösztöndíj Alapjának Támogatásközvetítő Szervezete szakmai közreműködésével információs nap került megrendezésre alapítványok,civil szervezetek részére Kisvárdán.
Az információs napon bemutatkozott az a szervezet, mely a Civil Alapon keresztül szociális és környezetvédelmi területen, az Észak-magyarországi és az Észak-alföldi régiókban (Nógrád, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar vagy Jász-Nagykun-Szolnok megyében) tevékenykedő civil szervezeteknek nyújt pályázati támogatást.
A rendezvény elején Zámbó István, Kisvárda város alpolgármestere köszöntötte az előadókat és a megjelenteket Kisvárda Város Önkormányzata nevében. Mint elmondta: „A ma társadalmában a civil szervezetek betöltenek olyan szükségleteket, amelyeket az egyéb piaci szolgáltatók nem képesek kielégíteni, mert rövidtávon az nem hoz számukra üzleti hasznot, az állam pedig azért nem lát el, mert hosszabb távon az nem növeli a kincstár bevételeit. A civilek munkája nagyban segíti önkormányzatunk munkáját is, hiszen a sikeres civilek hatékonyabbá teszik a helyi közösségért végzett munkánkat. Ezért Kisvárda és a kistérség valamennyi polgára nevében őszintén köszönöm segítő közreműködésüket, a biztosított lehetőséget és a teremtett kiutakat.”
Kiss András, a Kelet - Magyarországi Fiatalokért Alapítvány operatív igazgatója bemutatta a Civil Információs Centrumot, melyet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, az Emberi Erőforrás Minisztériummal kötött szakmai együttműködési megállapodás keretében a Kelet-magyarországi Fiatalokért Alapítvány működtet. „Célunk, hogy az általunk nyújtott szolgáltatásokkal szakmai támogatást nyújtsunk a megye területén működő civil szervezetek működéséhez, segítve fenntartásukat, és elősegítve az állami támogatások felhasználását. Egy ilyen nagy kiterjedésű és sok településből álló megyében kiemelt célunk, hogy a megye minden, a civil életben tevékenykedő polgára számára egyaránt elérhető legyen ezen szolgáltatások köre és aktív részese tudjon lenni ennek a civil kapcsolati hálónak.” - mondta Kiss András.
A tájékoztatóból kiderült továbbá, hogy a Civil Információs Centrum számos, a civileket leginkább érintő kérdésben tanácsadást biztosít (jogi, közhasznúsági, pályázati, társadalmi felelősségvállalással, forrásteremtési, pénzügyi, könyvviteli és adózási). Feladata továbbá képzések, kistérségi szintű megjelenések (rendezvények, információs partnerségi napok), a közfeladatot ellátó civil szolgáltatókkal való együttműködés, a vállalkozói, civil és közszféra közötti párbeszédet erősítő programok, mind a civil szektor fejlesztését, a kapcsolati háló és a széles körű partnerségek erősödését szolgálja. A Civil Információs Centrum által végzett tanácsadások, képzések, rendezvények szervezésében és megtartásában több, mint 100 önkéntes működik közre, akik szerepe kiemelkedő a helyi kapcsolattartásban.
A program során a megjelent érdeklődők részletes tájékoztatást kaptak a Svájci – Magyar Együttműködési Programról, a Svájci – Magyar Civil és Ösztöndíj Alapokról, egyebek mellett pedig segítséget is kaphattak Béres Tibor programfelelőstől (Autonómia Alapítvány) a pályázat elkészítéséhez, megvalósításához.
Az információs napon való részvétel ingyenes volt, a 2012-ben meghirdetésre kerülő pályázatokról és az információs napokról bővebben a www.svajcivil.hu honlapon olvashatnak.
Durucz Gabi