A szabadidő részben pihenésre, felfrissülésre szolgál, máskor pedig szerepet kap benne a tájékozódás, a belső gazdagodás, művelődés, élmények gyűjtése, vagy saját képességek próbára tétele. Mint minden embernek, az akadályozottaknak, így az autizmussal, értelmi fogyatékkal, halmozott sérülésekkel együtt élő gyermekek és fiatal felnőttek igénye és joga is, hogy éljenek környezetük szabadidőt kitöltő lehetőségeivel, megismerjék és használják a tájékoztató, szórakoztató eszközöket, intézményeket – színház, múzeum, egyéb kulturális és sportlétesítmények, stb. -, kiránduló helyeket.
A Sérült Gyermekekért Alapítvány is fontosnak tartja e célkitűzést. Ezért támogatta azt a programot, amelynek keretében a Kistérségi Szociális Szolgálat Fogyatékos Személyek Nappali Ellátásában fejlesztő felkészítésben részesülő gyermekek és hétköznapjaikat eltöltő fiatalok Hortobágyra kirándultak. Az út célja az élményszerzésen túl a halastavakkal való ismerkedés volt. Sok-sok madár, védett növények, legelő vagy éppen dagonyázó bivalyok látványa várta ellátottjainkat, szüleiket, a pedagógusokat. A Hortobágyra érve a halastavakat az ország egyetlen halastavi környezetben futó kisvonatával közelítettük meg. A tavak mentén madármegfigyelő tornyok, pallóút, élőlényeket bemutató táblák segítették az élményszerzést. Mint kísérőnktől megtudtuk, a nemzetközileg is védett halastórendszer Közép-Európa egyik legismertebb madárélőhelye, kiemelkedő jelentőségű vízimadárvilága.
Az alapítvány minden évben köszönti a gyermeknap és a pedagógusnap alkalmából az akadályozott gyermekeket, fiatalokat és a velük foglalkozó munkatársakat. Bár az utazásra szervezési és egyeztetési okokból ezen ünnepnapoktól későbbi időpontban kerülhetett sor, ebben az évben e kirándulással ajándékozta meg az intézmény ellátottjait, valamint megköszönte pedagógusainak, nevelőinek, gondozónőinek áldozatos, erőn felül teljesített és odaadó munkáját. A Fogyatékos Személyek Nappali Ellátásában közoktatási és gondozási feladatokat is ellátó munkatársak ezúton is köszönik a Sérült Gyermekekért Alapítvány elismerő és kitüntető figyelmét.
Az alapítvány 2011. évi közhasznúsági jelentése a www.toleranc.hu honlapon elérhető.
Dionné Dócs Mária
szociálpedagógus