A második világháború alatt, 1943 januárjában a Don mellett elszenvedett katonai vereség egyike a magyar történelem legnagyobb katasztrófáinak.
A németek oldalán a Szovjetunió ellen indított támadásban a 2. magyar hadsereg összesen 207 500 katonája vett részt, ám a frontról történő kivonást követően Magyarországra ennek a létszámnak csak alig 40% -a tért vissza. A sokszoros túlerővel szemben hiányos felszereléssel harcoló magyar sereg az összecsapásokban, az iszonyatosan hideg orosz télben, illetve a vereséget követő hadifogságban összesen körülbelül 120 ezer magyar katonáját vesztette el.
A Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartoznak: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, lehetetlen feladattal megbízott honvédek ezrei szenvedtek és vesztek oda a -40 fokos, orosz télben.
Városunkban 2022-ben állíttatott emléktáblát a Honvédsuli Egyesület a Munkaügyi Hivatal homlokzatán, ahol 1921-29 között a II. Rákóczi Ferenc 12. honvéd gyalogezred egyik puskás százada állomásozott.
2024. január 12-én, a doni katasztrófa 81. évfordulóján, dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő és Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere, a Honvédsuli korhű öltözékben megjelent kadétjai közreműködésével helyezték el a tisztelet és emlékezés koszorúit.
A Don menti tragédia napjainkig eleven, lassan gyógyuló sebként van jelen közgondolkodásunkban. Az egykori magyar királyi 2. honvéd hadsereget csak rövid ideig illették a hős jelzővel. 1949 után évtizedeken át árulónak, ellenségnek bélyegezték saját hazájában a II. világháborúban harcolt magyar katonákat. Az I. világháború után a frontról, majd a hadifogságból hazatértek kibeszélték magukból sorsukat, szeretteik körében lélekben megnyugodva kezdték újra dolgos életüket.
-Kisvárda Város Önkormányzata-