2023. november 24-től, a kisvárdai gyógyfürdő bejáratánál emléktábla is hirdeti a főorvos elhivatott munkásságát! Dr. Kondrai Gerő volt az a kisvárdai orvos, aki 1973-ban megjelent tanulmányában részletesen leírta a kisvárdai gyógyvízzel kezelt betegek gyógyulási folyamatának eredményeit, a víz betegekre gyakorolt jótékony hatásait.
Dr. Kondrai Gerő Mezőbándon született 1913. június 28-án. Orvosi diplomáját a kolozsvári egyetemen szerezte 1937-ben. Egy évig alorvos volt a nagyváradi megyei kórházban, két évig műtősnövendék a debreceni Sebészeti Klinikán. Sebész és urológus szakképesítést szerzett 1943-ban, és ebben az esztendőben pályadíjat nyert az Egészségügyi kampány című tanulmányával.
1945-ben alorvos a mátészalkai kórházban, ugyanott 1946-tól sebész főorvos. 1951. szeptember 14-től a kisvárdai kórház sebészeti osztályának főorvosa, a kórház igazgatója 1960-ig. 63 orvosi közleménye jelent meg 46 tudományos előadást tartott. Azt, hogy nem csupán orvosként állt helyt, hanem hazafiként is, jól mutatja, hogy tagja volt a forradalom napjaiban alakult közegészségügyi bizottságnak, műtötte azokat a sebesült katonákat is, akiket a szovjetek által lerohant záhonyi laktanyából Kisvárdába hoztak. 1958-ban kimagasló munkájáért „Érdemes Orvos” kitüntetésben részesítették. 1975. november 4-én, abból az alkalomból, hogy átadták az új kórházat, „Az Egészségügy kiváló dolgozója” címet és kitüntetést kapott.
A nyugdíjas sebész-főorvost nemigen kell bemutatni a kisvárdaiaknak, hiszen túlzás nélkül mondható, hogy orvosként nagyon sok ember életét mentette meg. Műtétei számát nem tartotta számon, de úgy becsüli, hogy mintegy 20 ezer esetben operált sebészként. Kondrai doktor azok közé a régi típusú orvosok közé tartozik, akik mindenféle műtétet, orvosi feladatokat elvégeznek. „Az olyan orvosok, mint én, lassan kihalnak. Ma már az orvosi tudomány annyira specializálódott, hogy ritka az olyan orvos. aki egy szülést, vagy egy szájsebészeti műtétet egyaránt levezet, vagy elvégez.” - nyilatkozta korábban az igazgató-főorvos, aki nem egyszer tette azt, amit a feladat éppen megkívánt. Munkáját mindig hivatásszeretet és lelkiismeretesség jellemezte. A sok évtizedes tapasztalat alapján a hazai sebészek között elismert szaktekintély lett. Mindig nagy szeretettel foglalkozott az utánpótlással, számos tudományos publikációja jelent meg.
Az ötvenes években ő volt az új kórház létesítésének megszervezője. 1958 október 30-án avatták fel a korszerűen felszerelt és berendezett új kórházat Kisvárdán, amelyben a szülészet, nőgyógyászat részleg kapott helyet. Ez a téli mezőgazdasági iskola épülete volt. Mint orvos, sokat segített Béres József kutatásaiban, mivel felajánlotta az általa végzett operációk során kivett pajzsmirigyeket, hogy a cseppek feltalálója vizsgálja meg, van-e azokban kórokozó!
A városi gyógyfürdő kialakításában és megvalósításában is aktívan részt vett. A fürdő 1967-es átadása után Tutkovics Ferenc építész, aki a fürdő létrehozását is sürgette, mindent megtett a tisztasági fürdő gyógyfürdővé nyilvánítása érdekében. Több orvost is bevont ebbe a munkába, többek között Szücsy Ferencet, Fedics Bernátot, Takács Lászlót, Molnár Károlyt, de kiemelkedett közülük dr. Kondrai Gerő. A beutaltak gyógyulásának, illetve javulásának eredményeit rögzítették. Az ő kutatómunkájuknak köszönhetően 1964-ben fúrt 2. számú kútból feltörő víz az OGYFI minősítése szerint 1978-ban gyógyvíz lett, reumatikus, mozgásszervi és nőgyógyászati betegségek gyógyítására alkalmas. Magas fluorid tartalma miatt fogínykezelésre használatos, ivókúra céljára és egyéb összetételét figyelembe véve gyomorbetegségek gyógyítására is kiválóan alkalmazható. A kisvárdai kórház orvosai 1973. június 5-én megalakították a Várfürdő Tudományos Fürdőbizottságát.
Dr. Kondrai Gerő egész élettevékenysége és lokálpatriotizmusa összeforrott Kisvárdával. Az igazgató főorvos 81. éves korában, 1994. október 23-án hunyt el. Budapesten, a Farkasréti temetőben helyezték végső nyugalomba római katolikus szertartás szerint.
Születése 110 éves jubileuma alkalmából, Kisvárda Város Önkormányzata és a Kisvárdai Városszépítő Egyesület arcképes emléktáblát helyezett el emlékére és tiszteletére a gyógyfürdő bejáratánál.
Az ünnepélyes pillanatokban osztozott főorvos-kórházigazgató családja; volt munkatársai, barátai és pályatársai. Emlékező beszédet mondott Leleszi Tibor polgármester, dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, Néző István helytörténész és Dr. Sipos Gyula. Lánya, Kondrai Mária a család nevében szavakba öntötte köszönetét és háláját az emléktábla létrejötte miatt.
Dr. Kondrai Gerő egész életében az volt, és mai napig az maradt, amire született: PÉLDAKÉP. Magatartásában, életvitelében, megnyilvánulásaiban és munkájában mindig a humánus emberi célok voltak a meghatározók.
-Kisvárda Város Önkormányzata-