Kisvárda Város Önkormányzata évekkel ezelőtt városi, szakmai díjakat alapított. Köztük a Frigyesi József-díj azon magánszemélynek adományozható, aki huzamosabb időn keresztül, kiemelkedő tevékenységet folytatott és teljesítményt ért el az egészségügy területén.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete döntése alapján,
2023-ban Frigyesi József-díjas:
DR. BÁNK MARIANN.
Főorvosnő debreceni értelmiségi családban látta meg a napvilágot, majd terelődött érdeklődése a természettudományok irányába. Mind a családi indíttatása, mind neves debreceni iskolái arra predesztinálták, hogy a Debreceni Orvostudományi Egyetemen szerezzen diplomát 1975-ben.
Első munkahelye a Kisvárdai Kórház lett, ahol a széles látókörének, tág érdeklődésének köszönhetően a belgyógyászatot választotta alapszakmájául. Bár a belgyógyászati osztályon magas színvonalú szakmai tevékenység folyt, illetve őt is vonzotta ennek a sokirányú szakmának számos ága, de szeretett volna valami olyat kipróbálni és megvalósítani, ami első és máig egyetlen munkahelyén még nem honosodott meg. Az első sikeres szakvizsgát követően emiatt a Megyei Kórház reumatológiáján kezdte meg a reumatológia és fizio-terápia elsajátítását, a szakvizsgára történő felkészülést. 1985-ben már a második sikeres szakvizsgáját tudhatta maga mögött.
Ezután az ő elvitathatatlan érdemeként alakult meg a Városi Kórházban a reumatológia szakrendelés, majd a 31 ágyas fekvőbeteg osztály. Szakmáját rendkívüli elhivatottsággal, az új iránti nem lankadó lelkesedéssel, teljes odaadással gyakorolja. A közel 40 éves múltra visszatekintő osztály profilja az idők során egye bővült. A jelenleg is működő 2 reumatológiai szakrendelés mellett létrehozta a népbetegségnek számító csontritkulás kezelését végző az osteoporosis centrumot, valamint a jó állapotú és elfoglalt, ám mozgásszervi betegségektől szenvedő pácienseik részére a nappali kórházi ellátást. Talán nincs a városban olyan család, akinek 1-2 tagját ne kezelte volna élete során a Főorvos asszony. A korszerű kezelési eljárások elsajátítása és bevezetése számos beteg életminőségét javította éveken át.
Az élet hozta valamennyi fejlődési lehetőséget megragadva, tudását napra készen tartva kapcsolódott be hosszú pályafutása során az új ellátási területek munkájába. Ilyen volt éveken át a mozgásszervi rehabilitáció tevékenységének elsajátítása, aktív gyakorlása. A Covid-19 pandémia során szintén bármilyen területre szólította a veszélyhelyzet, szintén naprakészen tartva tudását, önfeláldozóan végezte tevékenységét. A legtöbb védőoltást beadó kollégák között lehet őt említeni városunkban. Munkája során számos szakorvos képzését irányította, segítette a szakmai gyakorlatuk megszerzését, legjobb tudásával mentorálva őket. Vezetői kvalitásait bizonyítja, hogy a rábízott osztályon a kórház egyik legösszetartóbb, harmonikusan működő csapatát kovácsolta össze.
30 év osztályvezetői működést követően úgy döntött, hogy nyugdíjasként nem pályázza újra a pozíciót, de mennyiségben és minőségben is változatlan energiával látja el mind a járó- mind a fekvőbetegeket. A betegek iránti elkötelezettség nem csupán rá, hanem családja többi tagjára is érvényes.
Férjével tökéletes harmóniában szolgálja a város lakosságának egészségét. A példa nem maradt követő nélkül, a jogász-orvos dinasztia több tagja, egyik gyereke és unokája is hivatását folytatja, mi több, a reumatológiát választotta hivatásául. Példaértékű családi összetartó erején kívül, elkötelezett híve az egészséges életmódnak, mind a saját, mind szerettei számára igyekszik megteremteni ennek a feltételeit.
Valamennyi egészségügyben dolgozó kollégája számára példaértékű lendületessége, alapossága, szakmai felkészültsége, segítőkészsége, kollegialitása, a betegek iránti empátiája.
/Főorvosnő a díjat korábban, a Semmelweis-napon nem tudta személyes átvenni, ezért kitüntetését a szociális munka napja alkalmából szervezett ünnepségen adták át a Városházán./
-Kisvárda Város Önkormányzata-
Fotók: Pálinkás Tamás