Zarándy Zoltán 82 éves, nyugdíjas zenepedagógus, aki Miskolcon szerzett gordonkatanári diplomát, oktató munkáját 1964-ben Rudabányán kezdte, majd Karcag, Törökszentmiklós és Kisvárda következett. A gordonka mellett gyakorlatot szerzett a furulyatanításban is, majd tankönyveket kezdett szerkeszteni.
Munkássága során vezetett énekkarokat, tanított vonós hangszereket, csellót, nagybőgőt, fúvós hangszereket, de az utóbbi évtizedekben a furulya volt a nagy szerelme. Népi furulya, barokk furulya egyaránt a műsorán szerepelt, módszertani utakat kereset a tanításhoz, így született meg 16 kötetes iskolája, amelynek egy része az általa kiérlelt tanítási módszerek gyűjteménye, másik része értékes antológia a furulya szóló–, és kamarairodalmából.
A munkásságát mintegy megkoronázva adták át és egyben mutatták be a legújabb kötetét Kisvárdán, utolsó munkahelyén, a Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskolában.
Zoli bácsinak régi álma vált valóra „A reneszánsz zene Magyarországon 1450-1540” címmel kiadott kottagyűjtemény megjelentetésével, mely a kisvárdai Segítő Kéz az Elesetteknek Alapítvány gondozásában jelent meg. A kötetet – méltatva Zarándy Zoltán közel 60 éves zenei pályafutását – Lengyel Tímea a Segítő Kéz az Elesetteknek Alapítvány elnöke, dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, a kötet kiadásának ötletgazdája és Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere adta át.
-Kisvárda Város Önkormányzata-