A Kisvárdáról, illetve a környékről elszármazottak, ha viszonylag ritkán is, időnként visszatérnek azért, hogy emlékeiket felidézzék, s meglátogassák azokat a helyeket, amelyekhez kötődnek. Ilyen nagy és rendszeres visszatérők voltak a Dinerek is. Diner Géza évente általában két alkalommal /rendszerint májusban és Mindenszentek idején/ ellátogatott Kisvárdára.
A város központjában a templomok és a művelődési központ társaságában álló eklektikus épületben találkoztam a Diner fivérekkel, Dr. Diner Gáborral és Diner Géza, mindketten budapesti lakosok. Ez a találkozás még 1990-ven novemberében volt. Az épület ma a Várday István Városi Könyvtár. Ezt az épületet Diner Gyula az I. világháború előtt a kisvárdai ipar és kereskedelmi és részvénytársaság részére építtette.
-Mindenszentekre jöttünk „haza” kezdte, akkor beszélgetésünket dr. Diner Gyula, a régi temető kápolnájában nyugszanak szüleink, nagyszüleink és legidősebb bátyánk István.
-Nagyon szépen sikerült az épület felújítása, amelynek szívből örülök – mondta Diner Géza. Látom, hogy a Szent László utcával párhuzamosan épül az új város. A város központjának felújításár is sor kerül. Teremtsék meg azt a régi kisvárdai hangulatot.
Séták a Városban
Diner Gézával ezt követően még csak leveleztünk, majd később az elkövetkezendő években 2017-ig, minden évben a látogatások alkalmával hosszas sétákat tettünk a városban, mindig más-más területeket jártunk be, délutánonként, esténként. Géza ilyenkor felelevenítette emlékeit. De az ilyen alkalmakkor találkozott a városban élő barátaival ismerőseivel. De mindig igyekezet a város vezetőivel is találkozni, ahol naprakész információkat szerzett a városról, a fejlesztési elképzelésekről, a jövőről.
Diner Bitter és az utcanév
Megállapodások születtek 2000. május 23-án a Várda Drink Rt. vezérigazgatójával, Szilágyi Lászlóval arról, hogy a társaság által előállított és „vezető terméknek szánt keserőlikör Diner István emlékének megőrzése okából is Diner Bitter nevet kapjon és ilyen néven azt az Rt forgalmazza”. De ezen a napon egy másik megállapodás is született a város önkormányzatával. „Kisvárda önkormányzata testületi döntést hozott arról, hogy Kisvárda centrumában a Csillag és a Mártírok utcákat összekötő új belső feltáró út nevét a Kisvárda múltjához kötődő Diner családról Diner utcának nevezi el. A „Diner utca”-ként elnevezéséhez, névhasználatához család neve Kisvárda városban történő megörökítése céljából”. Mindkét megállapodás Diner Géza hozzájárulásával készült. A megállapodásokat Diner Géza, Szilágyi László vezérigazgató és Dr. Oláh Albert polgármester aláírásukkal hitelesítették.
Az évenkénti látogatások pedig folytatódtak tovább, előbb két alkalommal, majd mindenszentekkor. A sétánkat folytattuk tovább, mindig egy-egy újabb városrészben. De közben felkereste ismerőseit, még maglévő barátait is. De járt Anarcson is, majd a kisvárdai épületek megtekintése következet. A Szabolcs vezér úton, a valamikori termelőszövetkezet iroda, mely a 2002-es években is rendbe volt tartva. De szóba kerültek a famíliához tartozó épületek is, így a Szent László utcán lévő Hegedűs féle ház is az emlékek tárháza ma már. Mindenszentekkor a régi temetőben a látogatások alkalmával részesei voltunk a mindenszenteki gyertyák fényességében, és a különböző egyházi szertartásoknak is. Az elmúlt néhány évben már nem voltak városi, esti séták, élmény teli beszélgetések. Géza korára való tekintettel már nem tudott szeretet városában jönni. Hiányoztak és hiányoznak ezek a látogatások, városi est séták Gézával.
Diner Géza október 8-án 99 évesen visszaadta lelkét teremtőjének.
Végakaratának megfelelően hamvait a régi temetőben lévő, családi Diner kápolnában helyezik el örök nyugalomba.
Diner Géza! Kedves barátom, hiányzol! Nyugodj békében.
- Vincze Péter -
Fotók forrása: Diner Géza
Fotós: Diner Tamás fotóművész