„Istennek dicsőség, embernek segítség!” – ez a mondat olvasható a kisvárdai tűzoltólaktanya emlékszobájának falán, és ez a mondat összefoglalja mindazt, ami egykor egy nemes és bátor elhatározásból született.
Kisvárdát a története során többször pusztította tűzvész, ezért elődeink felismerve annak fontosságát, 1870. július 30-án megalapították a helyi önkéntes tűzoltóságot.Ekkor bizonyára még nem gondoltak arra, hogy ezzel a döntésükkel a település tűzbiztonságának alapjait tették le.
Az idő kereke 1870 óta nagyot fordult. A tűzoltó eszközök a kor változásaira választ adva folyamatosan fejlődtek, és a tűzoltóság életében is számtalan átalakulás ment végbe, melyek a lakosság egyre biztonságosabb életkörülményeit szolgálták és szolgálják ma is.
A kisvárdai tűzoltóság másfél évszázaddal ezelőtti megalakulásának jubileumi ünnepségét október 29-én délelőtt tartották meg a Kisvárdai Várszínház és Művelődési Központ színháztermében.
Az ünnepi asztalnál dr. Pintér Sándor belügyminiszter; dr. Góra Zoltán tűzoltó altábornagy a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója; dr. Seszták Miklós kormánybiztos; Román István Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye kormánymegbízottja; Varga Béla tűzoltó ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója; Leleszi Tibor Kisvárda város polgármestere és Aros László tűzoltó alezredes, a Kisvárdai Katasztrófavédelmi Kirendeltség kirendeltségvezetője foglaltak helyet.
Pintér Sándor, Magyarország belügyminisztere ünnepi köszöntőjében kiemelte: „A kisvárdai tűzoltóknak tavaly nem az ünneplés, hanem a szolgálat volt az első!”. Hozzátette, nem ez volt az első világjárvány a kisvárdai tűzoltók életében: az 50 éves évfordulót is később tartották meg, akkor a spanyolnátha miatt.
„Az eltelt 150 év változásai alatt egy valami állandó maradt: a tűzoltók azon hitvallása, miszerint legnemesebb cselekedet az emberi élet megóvása, mentése, védelme. És változatlanok a feladatok is, amelyeket az állomány az elődökhöz hasonlóan, most is magas fokú hivatástudattal lát el. A mai nap ugyanakkor különleges alkalom számunkra, tűzoltók számára, hiszen ma nem a tűz fénye vetül ránk, hanem a reflektoroké, amikor is fejet hajtunk azon elődök előtt, akik megalapozták Kisvárda tűzbiztonságát.” - hangsúlyozta ünnepi beszédében Aros László kirendeltségvezető, hozzátéve:
„Minden kollégám nevében biztosan mondhatom: büszkék vagyunk a kisvárdai tűzoltóság 150 évére, hiszen mi mindannyian részesei vagyunk ennek a nagy múltú szervezetnek, és cselekedjünk az elkövetkező 150 évben is Isten dicsőségére és az emberek segítségére!”
- díjak,elismerések átadása -
Kisvárda város tűzoltóinak a térség mentő-tűzvédelme területén végzett kiemelkedő feladatellátása elismeréseként, a kisvárdai tűzoltóság megalakulásának 150. évfordulója alkalmából dr. Pintér Sándor belügyminiszter úr és Dr. Góra Zoltán tűzoltó altábornagy úr, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgatója zászlószalagokat adományozott.
Több nyugállományú és jelenleg szolgálatot teljesítő tűzoltónak is elismerték feladatellátását, elkötelezettségét. Az ünnepséget megelőzően a térség 16 polgármesterének kezdeményezésére 36 tűzoltó vett át elismerést a Kisvárdai Hivatásos Tűzoltó-parancsnokságon. (erről korábbi cikkünkben részletesen olvashat)
Dr. Pintér Sándor, Magyarország belügyminisztere, fennállásának 150. évfordulója alkalmából Miniszteri Elismerő Oklevelet adományoz a Kisvárdai Hivatásos Tűzoltóparancsnokság részére.
Ajándéktárgy elismerésben részesült: Néző István helytörténész; Szabó Ferenc nyugállományú tűzoltó őrnagy és Miskolczi Ferenc nyugállományú tűzoltó főtörzsőrmester.
Kisvárdán is jellemző, hogy a tűzoltóhivatás szeretete, az elhivatottság apáról fiúra száll. Kiemelkedő szolgálati tevékenységét ismerték el három apa-fia tűzoltó párosnak:
Kocserha Zoltán nyugállományú tűzoltó főtörzsőrmester és fia Kocserha Zoltán tűzoltó törzszászlós, különleges szerkezelő.
Gyebnár István nyugállományú tűzoltó főtörzsőrmester és fia Gyebnár Zsolt tűzoltó főtörzszászlós, különleges szerkezelő.
Zupkó János nyugállományú tűzoltó főtörzsőrmester és fia Zupkó János tűzoltó főtörzszászlós, különleges szerkezelő.
Mind a nyugállományú és mind a jelenleg szolgálatot teljesítő
tűzoltóknak köszönjük elkötelezettségüket, hivatástudatukat!
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor