„Nekem elsősorban az Anna-bál nem szépségverseny volt, hanem a történelem egy szeletkéje, és egy olyan megtisztelő emlék, melyre életem végéig emlékezni fogok.”
Nagy izgalommal és örömmel várom az idei, 196. Anna-bált, július 31-én szombaton, hiszen nehéz időszak áll mindannyiunk mögött.” – kezdte beszélgetésünket a 194. balatonfüredi Anna-bál szépe, a kisvárdai Purgel Réka.
- Purgel Réka, a 194. balatonfüredi Anna-bál szépe -
Bízom benne, hogy ezen az éven minden résztvevő a szórakozásra helyezi a hangsúlyt és ünnepelhetünk egy picikét. Idén az én feladatom lesz – az eseményt megelőző díszes hintózáson túl - a bál megnyitására irányuló engedélykérés a polgármester úrtól, majd a nyitótánc, keringő megkezdése.”
- A legnagyobb szeretettel járok haza -
Kisvárdán születettem - mondja a 25 éves Purgel Réka - egy négy gyermekes család második lányaként. Gimnáziumi tanulmányaimat a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégiumban végeztem. 2015 és 2018 között néprajz alapszakos – történelem minoros okleveles bölcsészként diplomáztam a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán. 2019 és 2020 között kulturális örökség tanulmányok mesterszakos hallgató voltam, ugyancsak az ELTE-n. 2020 tavaszán jelent meg első tudományos publikációm, melynek címe: Párválasztás, eljegyzés, lakodalom – a bukovinai székely házasságkötési szokáskör emlékei a Tolna megyei Kétyen.
Szívügyem a kultúra, különösen a muzeológia és a művészetek, így hamarosan ebben az érában kívánok elhelyezkedni. Jelenleg életvitelszerűen Budapesten élek és dolgozom, de mindig a legnagyobb szeretettel jövök haza Szabolcs-megyébe, különösen Kisvárdára.
Egyetemi tanulmányaim alatt hangsúlyt fektettem önmagam művészeti nevelésére, így a zene területén is igyekeztem képezni magam, illetőleg szinten tartani magam. Hangszeres (zongora) tanulmányaimat a kisvárdai Weiner Leó Alapfokú Művészeti Iskolában kezdtem meg még a gimnáziumi évek alatt, s Budapestre kerülve a budaörsi Leopold Mozart Zeneiskola zongorista növendéke voltam.
- Purgel Réka "Apám portréja" című festménye -
Képzőművészeti tehetségemre általános iskola alsó tagozatában derült fény, első művészeti tanárom gyermekként Szabados István tanár úr, grafikus és fafaragóművész volt. Az évek alatt visszataláltam a festészethez, 2021 tavaszán fejeztem be festő szakos tanulmányaimat, a képzést pedig a budapesti Jaschik Álmos Művészeti Szakgimnáziumban végeztem el. Vizsga remekem édesapámat ábrázolja, s várhatóan ősszel egy budapesti kiállítás képe lesz.
- 194. Anna-bál -
Sokaknak a 2019. júliusi Anna-bál kapcsán vagyok ismerős, hiszen ezen a nyáron kaptam azt a megtisztelő címet, amely az ajándékba kapott herendi vázámon, valamint aranyalmán is szerepel: A 194. balatonfüredi Anna-bál szépe.
Az alapszakos szakdolgozatomat a bál hagyománykonstrukcójának vizsgálatáról, annak átalakulásáról írtam a helyiek körében készített interjúk és saját levéltári kutatásaim segítségével. Meg szerettem volna tapasztalni egyszer, hogy mit jelent részt venni a bálon. Számomra vonzó a múlt, a hagyományok és a művészetek, ezen a társadalmi eseményen pedig a kulturális élet színe-java megfordult a XIX. században.
Nekem elsősorban az Anna-bál nem szépségverseny volt, hanem a történelem egy szeletkéje, és egy olyan megtisztelő emlék, melyre életem végéig emlékezni fogok.
- Purgel Réka 2016-ban, az I. Kisvárdai Anna Bál első helyezettje volt -
Különleges élmény volt számomra az is, hogy édesapám kísért el, illetve hogy mind a balatonfüredi, mind pedig a kisvárdai lakosság milyen hatalmas szeretettel fogadta a sikerem és gratulált. Már a bál előtt belecsöppentem a divat világba, hiszen modellként számos játékfilmben, magazinban és divatbemutatón szerepeltem.
A bál után jelentősen gyarapodott a sajtóban, médiában való megjelenések aránya, modellként azóta is feltűnök különböző platformokon.” – mondta beszélgetésünk zárásaként Purgel Réka a 194. balatonfüredi Anna-bál szépe.
- Vincze Péter -
fotók: magánarchívum