Évszázados hagyomány, hogy a középiskolai tanulmányok befejezésekor, még az érettségi vizsgák megkezdése előtt, tablót készíttet a végzős osztály.
Hogy pontosan hogyan kezdődött ez a hagyomány és mikor került ki az első tabló a fényképésztől, azt sajnos nem lehet pontosan tudni, de az biztos, hogy már az 1800-as évek végén megjelent a klasszikus iskolai tabló forma, a fényképezés technikájának fejlődésének köszönhetően.
Ez a technika mára már csak a fantáziának határt szabva készíti a tablókat, melyek között hagyományosat, vicceset, elegánsat, ötleteset és akár formabontót is találunk.
Kisvárdán is több évtizedes hagyománya van annak, hogy április végén-május elején a városi főutca kirakataiban mosolyognak ránk az osztálytablókról a végzős diákok és tanáraik. Ilyenkor hosszasan elmerengünk egy-egy kirakatot nézve, keressük az ismerősöket, rácsodálkozunk arra, hogy repül az idő vagy éppen keressük az ismerős arcokat, büszkén mutogatva másoknak gyermekeinket, unokáinkat, szeretteinket.
A tavalyi évhez hasonlóan idén is, a veszélyhelyzet-korlátozások miatt elmaradtak az utolsó középiskolai évekhez köthető hagyományok, mint például a szalagavató, a szerenád, illetve digitális, esetleg későbbi lesz a ballagási ünnepség és teljesen más formát ölt külsőségekben és technikailag is az érettségi vizsga.
A tablókészítésnek és azok kirakati kihelyezésének szerencsére semmi sem, köztük a koronavírus sem szab határt, így láthatjuk a Kisvárdán érettségiző diákok és tanáraik arcait -ráadásul maszk nélkül.
- Durucz Gabi -