A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház, az önkéntesek világnapja alkalmából pályázatot hirdetett "Az év Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkéntese” címmel, a megyében önkéntes tevékenységet végzők elismerésére. A jelöltek közül egy független szakmai zsűri választott ki három nyertest, akik emlékplakettet és ajándékutalványt kaptak.
Az év megyei önkéntesei - a máriapócsi Ruszinkó Jánosné, a Máriapócsi Települési Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat elnöke; a városnaményi Insticei Zoltán Tibor, a Bereg Ifjúságért Közművelődési és Szabadidő Egyesület elnöke – között egyedüli kisvárdaiként és egyedüli civilként is díjazott: DR. KOMLÓS - RIMÁR KITTI háziorvos, belgyógyász, akinek minden kisvárdai nevében szívből gratulálunk!
- Miért éppen az orvosi szakmát választottad hivatásodnak?
- Beteges gyerek voltam, sokat kezeltek kórházban, ahol magával ragadott az orvosok elhivatottsága, szakmai és emberi példamutatása, Már akkor orvosnak készültem.
- Az egyetemet követően szülővárosodban Kisvárdán, a Felső-Szabolcsi Kórház Belgyógyászati Osztályán dolgoztál négy évig. Három éve vállalkozó háziorvosként praktizálsz Kisvárdán és Nagydoboson. Mit jelent számodra orvosnak lenni?
- Sokkal jobban szeretem a családorvos megnevezést, jobban kifejezi a munkám szépségét és felelősségét is. Több generációt gyógyítok, a legkisebbektől a legidősebbekig, megismerem az egész családot, életkörülményeiket, ami sokszor segít a diagnosztizálásban is. Szívügyem az egészséges életmód népszerűsítése és a prevenció. Az akut betegségek gyógyítása mellett nagy figyelmet fordítok erre is.
- Van-e valamilyen célod még az orvoslás területén?
- A folyamatos tanulás elengedhetetlen, mindig naprakésznek kell lenni. Jelenleg második szakvizsgámra készülök sportorvos szakorvosjelöltként.
- Mit jelent számodra az önkéntesség?
- Az önkéntesség egy rendkívül sokszínű tevékenység. Bárki részt vehet, mindenki találhat számára megfelelő feladatot. Külön öröm számomra, hogy egyre több fiatal vesz részt, vállal önkéntes munkát, mely erősíti az egymásra való odafigyelést, segít sokoldalú tapasztalathoz jutni az életben.
Az önkéntesség nem munka, hanem az időnket, tudásunkat, lelkesedésünket adjuk egy jó ügy mellé. A mai rohanó világban kiemelten fontos, hogy figyeljünk egymásra. A mondás itt is igaz: ,,Jobb adni, mint kapni”. Ha szabadidőnkből áldozunk néhány órát, olyan pillanatokat élhetünk át, melyekből sokáig táplálkozhatunk a mindennapok nehézségei során.
- Mióta és milyen önkéntes munkákban, feladatokban vettél/veszel részt?
- Mindig is fontos volt számomra az önkéntesség. Az elmúlt évek során számos önkéntes akción vettem részt, két éve már az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség országos szociális ügyekért felelős alelnökeként viszem tovább ezt a szép feladatot. Hogy néhány példát említsek: egészségmegőrző programok, kárpátaljai magyaroknak tartós élelmiszerek gyűjtése, hulladékgyűjtő akciók. Parkrendezést, faültetést szervezek, valamint az adventi időszakban karitatív akció szervezésében is részt veszek. A tavalyi évben országos jótékonysági gyűjtés szervezője voltam, melynek középpontjában hátrányos helyzetű gyermekek álltak.
- Hogyan tudod összeegyeztetni a munkádat, az egyes szervezetekben vállalt feladataidat, az önkéntességet, az anyai,- és háziasszonyi feladataidat, miközben még a sportra, mint hobbidra is van időd, energiád?
Támogató család áll mögöttem, ez nélkülözhetetlen, hogy vállalt feladataim teljesíteni tudjam. Szabadidőmben szívesen kirándulok férjemmel és kislányommal. Mindig fontos volt számomra a sport, vallom, hogy ép testben ép lélek lakozik. A futásaim alkalmával töltődöm fel igazán energiával.
Dr. Komlós-Rimár Kitti munkássága, magánélete és sokrétű önkéntes tevékenysége egyaránt mintaértékű! Példaként szolgálhat nőknek és férfiaknak, fiataloknak és időseknek egyaránt!
- Durucz Gabi -