“Ha sikeres akarsz lenni, a dolog nagyon egyszerű. Érts ahhoz, amit csinálsz! Szeresd, amit csinálsz! És higgy abban, amit csinálsz! Igen, ilyen egyszerű ez.” - Will Rogers szavaival kezdődött az idén szűk körű Frigyesi József városi díjátadó ünnepség a kisvárdai Városházán.
Kisvárda Város Önkormányzata hét évvel ezelőtt hat szakmai díjat alapított, melyet azóta évente, a városban dolgozó magánszemélyeknek adományoz a különböző szakmák elismeréséül. A Frigyesi József díj azon magánszemélynek adományozható, aki huzamosabb időn keresztül, kiemelkedő tevékenységet folytatott és teljesítményt ért el az egészségügy területén. Frigyesi József orvos, szülész-nőgyógyász, egyetemi tanár, az orvostudományok doktora, aki 1875-ben született Kisvárdán és 1967-ben hunyt el Budapesten.
Kisvárda Város Önkormányzati Képviselő-testülete döntése értelmében,
2020-ban a FRIGYESI JÓZSEF VÁROSI KITÜNTETÉST
munkája és hivatástudata elismeréseként
DR. SZŰCS IDA kapta.
Dr. Szücs Ida címzetes főorvos orvosi diplomát 1974.-ben szerzett a Debreceni Orvostudományi Egyetemen. Még abban az évben a Kisvárdai Városi Kórház Gyermekosztályának alorvosa, majd 1979.-ben szakvizsgát szerzett csecsemő és gyermekgyógyászatból, dicséretes eredménnyel. Az orvosi hivatást már gyermekkorában megálmodta, amit édesapja súlyos betegsége tovább erősített.
A gyermekosztályon töltött évek életének egy meghatározó szakasza, ahol a mindennapos gyógyítás mellett idegen nyelvű folyóiratokat referált, több alkalommal tartott tudományos előadásokat az ország különböző kórházaiban, mely a tudomány iránti igényét jól tükrözi. Szakmai munkája elismeréseként 1982.-ben az „Egészségügy Kiváló Dolgozója” kitüntetésben részesült.
1983.-ban felkérést kapott osztályvezető főorvosi állás betöltésére, Ő az anyasággal jobban összeegyeztethető körzeti orvosi állás elfogadása mellett döntött. A rendszerváltást követő első képviselő-testület tagja, az Egészségügyi és Szociális Bizottság vezetője. Etikai magatartásával kivívta kollégái bizalmát, így a megyei orvos etikai bizottság tagja 1990-1998.-ig.
A körzetben a felnőtt lakosság gyógyítása egy újabb szakmai kihívást jelentett, így a második szakvizsga megszerzésére is vállalkozott. 2009.-ben háziorvostan szakvizsgát szerzett. A két szakvizsga nagy lehetőséget kínált a családok teljes körű gyógyításához, melynek eredményeként ma már három generációt gyógyít a praxisában.
A háziorvosi rendszer alakulásának évében /1992/ kollegiális orvosvezetővé választották, majd 1993.-ban megszervezte a városi háziorvosi praxisok privatizációját. 1995.-ben az országban egyedül „vegyes praxis” működtetésére kapott miniszteri engedélyt. Folyamatos képzéssel fejleszti tudását, hogy a betegeit a legmodernebb medicina által adott lehetőségekhez juttatva segítse mielőbbi gyógyulásukat.
Sokoldalú személyisége, határozott egyénisége a gyermekek és az anyák számára biztonságot, nyugalmat és derűt sugároz. Praktizálása során mindig szem előtt tartotta a hátrányos helyzetű gyermekek sorsát, ezért a beteg gyermek teljes szakmai ellátására törekedett, ezzel biztosítva a gyógyulási esélyt, megőrizve a hivatás tisztaságát.
Folyamatos képzésekkel fejleszti tudását, hogy a legkorszerűbb gyógyítási technikákkal, módszerekkel segítse betegei gyógyulását. A betegekhez történő kedves, segítőkész hozzáállása pozitív irányban befolyásolja az emberek gyógyulási folyamatait. A hátrányos helyzetű és segítségre szoruló embertársaink, gyermekeink védelme, segítése, gyógyítása, tanácsokkal történő ellátása, mindig kiemelt fontossággal jelent meg munkássága során. Emberséges, empatikus jelleme ismert és elismert háziorvossá, emberré tette őt.
Köszönjük áldozatos helytállását és segítő, gyógyító munkáját!
Dr. Szűcs Ida kitüntetését Leleszi Tibor polgármestertől vette át.
- Kisvárda Város Önkormányzata -
fotók: Szabó Sándor