Amikor 2020. június 4-én, a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulóján 16 óra 30 perckor az egész Kárpát-medencében – köztük Kisvárdán is – megkondultak a magyar templomok harangjai, Juhos Gábor futófelszerelésében elindult, illetve elfutott embert próbáló útjára, mellyel megkezdődött számára a Trianon Maraton.
Immáron 24. napja fut emlékeztetve minket arra, hogy voltunk, vagyunk és leszünk a Kárpát-medencében, ugyanis az emlékfutása célja a Trianon okozta sebekről és nemzeti egységről való megemlékezés.
Gábor és hűséges, vele futó kutyája Tobi – Bulitka László profi-, és Szegedi Marianna amatőr kisvárdai futók kíséretében – június 28-án délután érkezett a kisvárdai sétáló utcába. A Városháza előtt Leleszi Tibor polgármester, Sipos Enikő polgármesteri kabinetvezető, valamint Százvai László református lelkipásztor fogadták, majd a kisvárdai trianoni emlékműveknél, a református prezsbitérium kíséretében közösen emlékeztek meg a trianoni békediktátumról és gyújtottak gyertyát a magyarság múltjáért, jelenéért és jövőjéért.
Leleszi Tibor köszöntőjében Gábort - akit a magyarság “futó prófétájaként” ismernek határon innen és túlról is - méltatta eddigi teljesítményeiért is, hiszen több mint kétszáz maratoni távot lefutott már az elmúlt évek során, legtöbbször a magyarság jelenlegi helyzetének érdekében, hogy felhívja az emberek figyelmét valamelyik sorsdöntő ügy fontosságára.
Juhos Gábor a Trianon Maraton keretében 48 nap alatt „körbeszaladja” Magyarországot annak belső határa mentén. A megtett távolság egyébként jelképesen 2020 km, mely 48 maratoni távot jelent zsinórban.
„Nyilván egy bizonyos szinten megvisel a mindennapos lefutott távolság, de a hitem és a szívem visz továbbra is előre, és nem foglalkozom a fáradtsággal. Úgy érzem, hogy minden rendben van és lesz is és fizikailag sem lesz semmilyen gond a célba éréssel” - fogalmazott Gábor, aki ma éjszakára a polgármester és a Református Egyházközség vendége városunkban.
A székelyhídi születésű Gábor Sopront választotta indulásának és megérkezésének helyszínéül, hiszen ahogy ő fogalmazott: „Sopronnak, a hűség városának hatalmas szimbolikája van a magyar történelem és a nemzeti összetartozás viszonylatában.”
A jó Isten és a kisvárdaiak szeretete is kísérje őt embert próbáló,
tiszteltre méltó és példaértékű útja során!
- Durucz Gabi -
fotók: Móricz Csaba