A Magyar Országgyűlés 2014-ben, a Magyar Ápolási Egyesület kezdeményezésére, február 19-ét, Kossuth Zsuzsanna születésnek évfordulóját, a magyar ápolók napjává nyilvánította.
Kossuth Zsuzsanna hősies, önfeláldozó, emberséges cselekedete volt az alapköve a hazai ápolás fejlődésének. Ő volt Magyarország első főápolója, irányításával pontosan meghatározták a szükséges kórházi felszereléseket, biztosították a gyógyszer és kötszer ellátást, általános érvényű rendszabályokat fogalmaztak meg és betanították az önkénteseket. Kossuth Zsuzsanna olyan szellemi örökséget hagyott ránk, amely a ma és a jövő ápolója számára egyaránt példaértékű. Tárgyi tudása, intelligenciája, kiváló szervező készsége, humánus cselekedete mindenki számára mintaként szolgálhat. Igaz nem volt szakképzett ápoló, hanem országos jogkörrel felruházott személy, aki a háborús viszonyok alatt teljes odaadással szolgálta a sebesülteket. Kossuth Zsuzsanna végsőkig kitartott a kórházak működése mellett, de a szabadságharc leverése után számára a sötét börtönévek, a súlyos szenvedések következtek. Magánéleti tragédiája is csak súlyosbította betegségét. Kiutasítása a „szeretett hazából” döbbenetes hír volt számára, hisz szülőföldjét mindennél jobban szerette. Kossuth Zsuzsanna 37 évesen New York-ban halt meg, ma is idegen földben nyugszik.
A Felső-Szabolcsi Kórház vezetősége, a Magyar Ápolási Egyesület és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara közösen szervezett ünnepséget dolgozóiknak a kisvárdai kórház nagytermében.
Kossuth Zsuzsanna munkásságát és örökségét, a mindennapok ápolói feladatainak nehézségét és szépségét Hadobásné Kiss Hedvig megyei szakfelügyeleti ápoló és Kovács Miklósné, a Felső-Szabolcsi Kórház traumatológiai osztályának főnővére méltatták.
Hegyi Henrik kórházigazgató Leleszi Tibor polgármester ünnepi levelét osztotta meg a jelenlévőkkel, a város vezetője egyéb, hivatali feladatai miatt nem tudott megjelenni az ünnepségen.
„Bátran mondhatjuk, hogy Önök a szeretet, az alázat és a mérhetetlen odafigyelés, gondoskodás nagykövetei. Mert mi is a legfontosabb az életben? Az, hogy feltétel nélkül tudjunk szeretni és feltétel nélkül tudjunk segíteni! Köszönjük, hogy vannak, köszönjük, hogy értünk dolgoznak! Hiszem, hogy az egészségügy az a terület, ahol a lehető legnagyobb figyelemmel, felelősséggel szükséges ellátni a mindennapi feladatokat. Hála és köszönet Önöknek ma és az év minden napján! Kívánom, hogy Isten vezérelje és fogja az Önök kezét munkájuk során! Kívánok kitartást, hitet és áldást életükre! Isten áldja Önöket!” - hangzott el a polgármesteri köszöntőben.
A kulturális műsorral tarkított ünnepségen a Kossuth Zsuzsanna nevével és arcképével ellátott bronz-plakettel tüntették ki Raminczki Sándorné, Bodnár Péterné, Mező Gáborné, valamint Szőke Ferencné ápolókat és Hasulyóné Bodor Renáta asszisztenst.
A Magyar Ápolók Egyesülete által adományozott ezüst kitűzőt ebben az évben Tóth Irén, az Intenzív Osztály aneszteziológiai asszisztense vette át.
Nagy tisztelet és őszinte megbecsülés jár az ápolóknak,
akik hivatásuknak szentelve életüket segítenek,
támaszt nyújtanak és a lehetetlennek tűnő helyzetekben is biztatnak!
Kívánjuk, hogy Isten fogja és vezérelje kezeiket munkájuk során!
Kívánunk hitet, kitartást és áldást egész életükre!
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor