Vitéz Dr. Béres József Széchenyi-díjas kutató 1920-ban született Záhonyban. 1972-ben alkotta meg a nyomelemeket komplex formában tartalmazó humán-gyógyászati készítményt, amely később Béres Csepp néven vált közismertté.
Elismertetéséért azonban szélmalomharcot vívott. Bár sok ezren könyörögve fordultak hozzá a gyógyszerért, de a hatóságok börtönnel fenyegették, ha terjeszti a készítményt. A segítő szándék és a börtön közötti csapdahelyzet igen megviselte. 1975-ben kuruzslás vádjával bűnvádi eljárás indul ellene, de 1976-ban bejelentette a szabadalmat. 1978-tól forgalomba is kerülhetett, gyógyhatású készítményként. 2000-ben hivatalosan is gyógyszerré nyilvánították. A gyógyszer erősíti az immunrendszert, és jótékony hatású a daganatos betegségek gyógyításában is.
1987-ben mutatták be a Kósa Ferenc által 1976-ban és 1986-ban róla és munkásságáról forgatott, „Az utolsó szó jogán” című dokumentumfilmjét. 1997-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével, 2002-ben Széchenyi-díjjal tüntették ki.
Dr. Béres József nevét, munkásságát és emlékét alapítvány, egyesületek, plakettek, oktatási intézmény, domborművek és számos szobor őrzi. Kisvárda város vezetése elkötelezett támogatója volt annak az elképzelésnek, hogy egy, a dr. Béres József emlékét őrző alkotást helyezzenek el a kutatóhoz szorosan kötődő városban. Így született meg az testületi döntés, hogy a jövőben, Kisvárda központjában, egy parkkal állítanak emléket a Béres Csepp szülőatyjának.
A névtáblát Szabados István fafaragó művész készítette. A Béres József park ünnepi avatását tudományos ülés előzte meg „40 éves a Béres Csepp” címmel, 2012. április 28-án szombaton, délután 13:00 órakor. A Bessenyei György Gimnázium dísztermében tartott jubileumi ülést Petranics Daniella szavalata után dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő és Leleszi Tibor, Kisvárda város polgármestere nyitotta meg.
Dr. Béres József, a Béres Gyógyszergyár elnöke „Béres az egészséges emberért” címmel;
Dr. Kónya Csaba, a Béres Gyógyszergyár orvosigazgatója „Béres Csepp, a gyógyszer” címmel;
Major Ferenc, a Béres Gyógyszergyár vezérigazgatója „Béres Csepp, a márka” címmel;
Béres Klára, a Béres Gyógyszergyár kommunikációs igazgatója „A Béres társadalmi felelősségvállalása” címmel tartott előadást.
15:00 órakor került sor a Béres József park avató ünnepségére. A Káplár Gréta népdalénekes és a Weiner Leó Zeneiskola növendékeinek kulturális közreműködésével tartott avatáson ünnepi beszédet mondott dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, Leleszi Tibor, Kisvárda város polgármestere, köszöntő beszédet mondott Dr. Béres József, a Béres Gyógyszergyár elnöke.
A parkot és a névtáblát Dr. Béres József, dr. Seszták Miklós és Leleszi Tibor avatták fel. A nemzeti színű szalag elvágása után Linzenbold József római katolikus plébános és Grunda János görög katolikus parókus megszentelték Kisvárda új parkját.
A kisvárdai Béres József park a város idei, rekonstrukciós munkálatain belül megvalósuló sétáló utca megépítése után nyeri majd el végleges formáját.
Durucz Gabi
TOVÁBBI FOTÓK A KÉPTÁRBAN: 40 ÉVES A BÉRES CSEPP