Különleges ünnepség volt október 16-án Kisvárdán, a város legrégebbi, legelső középiskolájában: 160 éve született a 106 esztendős oktatási intézmény első igazgatója.
Dr. Mayer György mostantól ismét „mindent és mindenkit lát” szeretett iskolájában, hiszen az arcképével ellátott, márvány táblát állíttatott emlékére Kisvárda Város Önkormányzata, a Kisvárdai Tankerületi Központ és a Kisvárdai Városszépítő Egyesület.
„1910. augusztus 3-án kezdődött minden. Ekkor szövődtek az első álmok, ekkor születtek az első célra törő elképzelések! És ez a töretlen tenni akarás a mai napig tart. Hiszem azt, hogy a múltból táplálkozva, Mayer György törekvései, mint földből szerteágazó gyökerek határozzák meg a ma iskoláját is. Azét az iskoláét, akinek jelenlegi igazgatója Bíró Gábor immár 26 éve, 14. igazgatóként, töretlen hittel és odaadással vezeti azt a gimnáziumot, melyet a név kötelez és mindig is kötelezett! Dr. Mayer György ma felavatott emléktáblája jelképezze örökre a tudást, a célokért való elhivatott küzdést, valaminek a kezdetét és a végtelen erejét is!” - így méltatta az intézmény első és jelenlegi igazgatóját Leleszi Tibor polgármester.
Bíró Gábor köszönő,-és köszöntő szavai után a városi helytörténész, Néző István méltatta és mutatta be az első igazgató életútját, az intézmény történetét. (részlet:)
Dr. Mayer György a Krassó-Szörény vármegyei, ma Romániához tartozó Zsidóváron született 1859. szeptember 17-én. Pedagógiai pályáját Zsolnán kezdte. Nem csupán a retorikához és a pedagógiához értett, a tollnak is mestere volt, s így szerkesztője lett a Zsolna és Vidéke c. havilapnak.
1907. január 27-én Ferencz József és gróf Apponyi Albert a „Vallás- és közoktatásügyi magyar ministerem előterjesztésére dr. Mayer György zsolnai állami főreáliskolai tanárnak a középiskolai igazgatói czímet” adományozta.
1911. augusztus 5-én, a minisztérium az akkor már az igazgatói posztot betöltő főreáliskolai tanárt a Kisvárdán felállítandó állami gimnázium megszervezésével és vezetésével, s oda áthelyezte. Miután átvette megbízatását, még aznap este indult Liptay Béla akkori országgyűlési képviselővel a rendeltetési helyére. A kisvárdai állami főgimnázium megnyitása szeptember 15-én történt, nagy ünnepség keretében. dr. Mayer György igazgató beszédében fogadta, hogy az új iskolát oly ideális szellemben fogja vezetni, melyben a növendékek tudása, hazaszeretete és hite fejlődni, megerősödni fog.
Nem csupán az intézmény vezetése volt a feladata, mivel tanárként a történelmet és a német nyelvet is tanította. Igazgató hitvallásáról ekként írtak „intenciója, hogy a tanári kart munkásságában úgy irányítsa és tevékenységében oly készséggel támogassa, hogy a tantestületet művészi alkotásokra is képessé tegye…”. Ezen nem a képzőművészeti alkotások létrehozását kell értenünk, hanem azt, hogy a tanárok a pedagógiát tudományos alapossággal műveljék.
Alig egy esztendeje volt még Kisvárdán, amikor 1912 szeptemberében itt ünnepelhette tanári pályájának 25 éves jubileumát. Az ő nevéhez fűződik az iskola új épületének a létrehozása is, mivel a környék igényeinek megfelelően egy modern középiskola megépítésének gondolata lebegett szeme előtt. Ezt a tervét keresztül is vitte. Ő maga már nem élvezhette az iskola új épületét, mert 1921 novemberében nyugalomba vonult, s az új, de csak félig-meddig elkészült épületbe való beköltözés éppen ebben a hónapban történt meg.
Dr. Mayer György igazgatói munkássága alatt összeforrt az iskolával, növendékeivel, a szülői társadalommal és magával a községgel. Hivatása magaslatán állva, soha nem vesztette el kedvét, bizalmát és hitét.
A hit kapcsán említeni kell azt is, hogy 1918-tól 1921 márciusáig a Szent Orsolya-rend által létrehozott kisvárdai római katolikus tanítónőképzőt is vezette, minden ellenszolgáltatás nélkül. A rend iskolája 1918-ban indult meg, tehát Kisvárdán néhány év eltéréssel két újonnan létrejött oktatási intézmény gondja nehezedett a vállára. Olyan esztendők voltak ezek, amikor a kommunizmus majd a román megszállás alatt szinte a megszűnés fenyegette a tanítónőképzőt. Mint tapasztalt és bölcs vezető átsegítette a nehézségeken az iskolát.
A tudós tanárok típusába tartozott. Történelmi és pedagógiai tárgyú írásai szaklapokban kaptak nyilvánosságot. Az igazgatónak szerepe volt Kisvárda sajtótörténetében is. 1929-ben így emlékeztek erre: „Az 1918. év végén a főgimnázium épületében összeült dr. Mayer György akkori gimnáziumi igazgató meghívására néhány kisvárdai úr és elhatározták, hogy Kisvárdán lapot alapítanak. A lap a "Felső-Szabolcs " címet kapta…”
Az igazgató 1937. március 14-én hunyt el tüdőgyulladásban. A gimnáziumban nem feledkeztek meg róla, az épület homlokzatán gyászlobogót lengetett a szél, az 1937-es iskolai évkönyvben pedig nekrológban búcsúztatták.
“Úgy hiszem, hogy dr. Mayer Györgynek az iskola életében betöltött tízévi működése alapot szolgáltat arra, hogy a gimnázium első igazgatója születésének 160. évfordulója alkalmából ezt az emléktáblát felavassuk.” - zárta előadását Néző István.
Az emléktáblát Leleszi Tibor polgármester, Bíró Gábor igazgató és Pásztor Gyula Csabáné, tankerületi igazgató leplezték le.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor
dr. Mayer György élete: Néző István