Kisvárda Város Önkormányzata, a Van Esély Közhasznú Egyesület, a Kisvárdai Kábítószerügyi Egyeztető Fórum és a Kisvárdai SZC II. Rákóczi Ferenc Szakközép- és Szakképző Iskolája közös együttműködésével valósulhatott meg az a drogprevenciós program, melyben szakemberek beszélnek a kábítószerek jelenlegi helyzetéről, azok káros hatásairól, a megelőzésről és a lehetséges gyógymódokról.
Manapság a drog-probléma kifejezetten az a téma, melyről nem lehet elégszer beszélni. Magyarország Kormánya (is) jelentős erőfeszítéseket tesz a kábítószer-ellenes küzdelemben, ezt mutatja, hogy társadalmi és szakmai egyeztetéseket folytatnak a helyzet javítására, pályázatokat írnak ki, melyekben egyedi megoldásokat, a jó gyakorlatokat szeretnék megismertetni, közzétenni. Egyebek mellett ez is elhangzott ma délelőtt Kisvárdán, ahol a kábítószerügy területén végbemenő változásokról, aktualitásokról tartott ismeretterjesztő előadást Majzik Balázs. A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság Drogmegelőzési Programok Osztályának vezetője a programnak helyszínt adó iskola aulájában ismertette meg a szép számú érdeklődő, fiatal közönséggel a kábítószer elterjedésének okait, továbbá bemutatta a dizájner drogokkal kapcsolatos hatásmechanizmusokat, elterjedésük megakadályozásának nehézségeit. Majzik Balázs példaértékűnek, innovatívnak tartja az önkormányzat vezetésének és a szervező egyesületeknek a drog-prevencióra fordított törekvését, fontosnak nevezte az ilyen és ehhez hasonló helyi szintű kezdeményezéseket is, biztatta a jelenlévőket arra, hogy a jövőben is fogjanak össze és együtt gondolkodva tegyenek arról, hogy Kisvárdán és környékén továbbra se legyen a drog meghatározó probléma.
A „Tiszta tudat, józanság” című egészségnevelési programot dr. Koppányi Artúr előadása folytatta. A nyíregyházi addiktológus főorvos „Ne vegyél be mindent” című előadásában elmondta, hogy hazánkban továbbra is az egyik legnépszerűbb drog a marihuána, de folyamatosan nő a szintetikus, illetve a dizájner drogok használata. Vannak olyan kábítószer-készítők, akik patkányméregből, hígítóból vagy benzinből állítanak elő szintetikus drogokat.
A szakember hangsúlyozta: „Tele vagyunk természetes megerősítésekkel, ilyenek például a család, a barátok, és mindezek kellemes érzésekkel járnak, amik a rossz dolgokat megszüntetik. Ha azonban a természetes helyett mesterséges megerősítőket juttatunk a szervezetünkbe, s ezáltal jutunk pozitívumokhoz, akkor már szenvedélybetegségről beszélhetünk.”
Az előadók jól szolgálták a rendezvény nem titkolt célját: a kábítószer-fogyasztás visszaszorítását, a veszélyeire való figyelmeztetést.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor