A Szeretet Hatalma Alapítvány kuratóriuma még idén januárban egyhangúlag úgy határozott, hogy gyűjtést szervez egy Kisvárdán felállítandó szoborra, mellyel céljuk: egy szabadtéri közösségi hely létrehozása.
„Közös célunk az volt, hogy a szobor fejezze ki a szeretet, a hála, az emlékezés és a remény érzését, ösztönözzön megállásra, ebben a rohanó világban. És maga a környezet, terveink szerint a kisvárdai Várkert ahol ez megvalósul - padokkal, virágokkal és fákkal - alkalmas hely legyen az emlékezésre, hálaadásra, gondolataink rendezésére.” - kezdte tájékoztatóját dr. Novák Béláné Baba kuratóriumi elnök azon az ankéton, melyen dr. Seszták Miklós kormánybiztos, önkormányzati képviselők, hivatali,-intézményi,-egyesületi,-és civil szervezeti vezetők, az alapítvány támogatói és magánemberek vettek részt csütörtökön este a Party Étteremben.
Az ankét célja – azon túl, hogy részletesen bemutassák a készülő alkotást és annak üzenetét – az volt, hogy ezzel egy nyilvános felhívást indítsanak el a szobor felállításához szükséges összeg, nyolc millió forint összegyűjtésére. Ehhez, az Erste Bankban működő alapítványi számlához csatoltan egy alszámlát hoztak létre, melynek számlaszáma: 1160000 – 00000000 – 81311961.
- szoborcsoport a Várkertben -
Maga a szoborcsoport - melyet Ács János művész tervezett - tíz elemből áll, melyek két oldalon szál-csiszolt, rozsdamentes acél lemezből készülnek. Hét figurális elem és ennek negatív formája alkotja az emlékművet, ezek kettős félkör alakban helyezkednek el. A belső félkörben álló alakok mögött negatív formájuk látható boltíves táblákban, utalva az anyagi és a szellemvilág közötti átjáróra, azaz a "kapura". Középen három, egymás melletti boltívben egy család sziluettje látható: balra az apa, karon ülő gyermekével, középen egy kislány, jobbra az édesanya. Tőlük jobbra és balra két táblában egy kislány magasba emelt karokkal látható, aki mintegy segélykérést jelenít meg a Teremtőhöz, jobb oldalon pedig esernyő alatt összebújó gyermekek jelennek meg. A tizenegyedik elem középen, az Alapítvány lógója, melynél egy örökmécses lesz elhelyezve.
- „ha csak egy embert megváltoztat, már megérte!” -
Az ankéton Deák Dorka Gabriella és Matus Attila, a Bessenyei György Gimnázium diákjai szívhez szóló üzeneteket osztottak meg a jelenlévőkkel a szeretetről, az összetartozásról, a jó cselekedetekről, továbbá felolvasták több, az alapítvány által támogatott család szülői véleményét is:
„Fantasztikus ötletnek tartom a szobor megalkotását. Nagy szükség van egy ilyen művészeti alkotásra, ahol az emberek megállhatnak és elgondolkodhatnak egy kicsit a Világról. Talán reményt is adhat az egyedül élőknek, a betegséggel küzdő családoknak. A szeretet a legfontosabb dolog a VILÁGON, e nélkül nem lehet létezni. Ha ez az ötletük a szoborral, csak egy ember gondolkodását megváltoztatja már megérte, mert csak a szeretettel lehet jobbá tenni ezt a Világot. Reméljük átmegy az üzenete ennek a szobornak. A gyerekeinket is a szeretetre elfogadásra kell nevelni és segíteni őket fejlődésükben szeretettel, jó példával, hogy felnőttként ők is ezt adhassák tovább.” - írta egy édesanya.
„ Szerintem szükség van egy ilyen szoborra, hogy emlékeztessen minket minden nap arra, hogy mindannyiunknak szüksége van a szeretetre! Mert szeretet nélkül nem lehet élni!” - így fogalmazta meg gondolatait egy édesapa.
- valami maradandót alkotni, a szeretet jegyében -
„Alapítványi munkánk során mindig a gyermekek és a családok segítése volt és lesz a legfontosabb feladatunk. Nem a hírnevet, a látványosságot hajszoljuk a szoborral. Mindennapjaink során sok nehézséggel, szomorúsággal, veszteséggel találkozunk. Talán ennek ellensúlyozására született meg annak a gondolata, hogy valami maradandót alkossunk, melynek lelki, spirituális ereje van, hogy mindig gondoljunk azokra, akikért dolgozunk és azokra is, akikre már csak emlékezhetünk.” - fogalmazott Matusné dr. Bíró Mariann kuratóriumi tag, aki orvosként, gyógyító lélekkel is megközelítette minden alapítványi társa nevében a szobor felállításának lényegét: „A betegség, a halál, a veszteség mindig céltalan, nehezen elfogadható fogalmak. Aki veszteséget él meg, gyakran egyedül marad. Alapítványunk a mindennapokban gyakorlati segítséget nyújt a nehéz sorsú családoknak, igyekszünk bizonyítani a szülőknek, nincsenek egyedül. A szobor és a körülötte kialakított park ugyanezt az érzést igyekszik nyújtani, átvitt értelemben. A szoborcsoport tükrözi, hogy csak együtt, családban, barátok, más emberek között, velük együttműködve tudunk teljes életet élni, egyedül minden nehezebb.”
És valóban! Mindennapjainkban, tárgyiasult világunkban éppen egy újabb tárgy segít elvonatkoztatni, elgondolkodni. Ez azonban nem egy egyszerű tárgy, hanem egy művészeti alkotás, mely mindenkinek jelent valamit és mindenkinek valami mást.
Hiszen egy szobor létrejöttének akkor van értelme, ha az emberekben, akik nézik, valamit elindít. A szoborcsoport által kialakulhat egy olyan hely városunkban, ahol akár egyedül, de mégis együtt lehetünk. Együtt azokkal is, akik már nincsenek velünk. Gondolkodásra, elmélyülésre késztet, emlékezhetünk veszteségeinkre, ugyanakkor segíthet továbblépni.
A „Szeretet-szobor” felállítását és leleplezését 2019. tavaszára tervezik.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor