A 2014 októberében Kassán és a 2016 áprilisában Gdanskban megrendezett hamisítás elleni műhelyt követően, a Magyar Növényvédelmi Szövetség és az Európai Növényvédelmi Szövetség szervezésében cseh, lengyel, szlovák és magyar illetékes hatóságok vesznek részt a hamisított és illegális növényvédő szerek visszaszorítása érdekében a III. Visegrádi Tanácskozáson Kisvárdán.
A két napos szakmai tanácskozásnak a Várda Sport Hotel ad otthont, ahol a ma délelőtti ünnepélyes megnyitót követően, a nemzeti hatóságok - VÁM, rendőrség, növényvédő szer engedélyezési és ellenőrzési hatóságok – képviselői több témakörben tartottak előadásokat. Ilyen volt például, a trendek a hamisítás és az illegális kereskedelem terén; a nem regisztrált, vagy egyéb növényvédő szereket érintő szellemi tulajdonjogot sértő online kereskedelem; a tudatosság növelése a lehetséges kockázatokról, a jogi és pénzügyi következményekről; illetve javaslatok az együttműködés javítására az illegális növényvédő szerek elleni fellépés eredményesebbé tételére.
„Műhelyünk célja a vélemények, tapasztalatok megvitatása és tapasztalatcsere, a gyakorlati példák bevezetése, valamint a nemzeti hatóságok tagállamai közötti jobb együttműködés kialakítása. E hamisítás és illegális növényvédő szer forgalmazás elleni rendezvény célja, hogy fórumot biztosítson a konzultációra a különböző területeken dolgozó hatóságok, szakértők számára, akiknek az a feladata, hogy megakadályozzák, visszaszorítsák az illegális termékek piacra jutását a közép-európai országokban.” - mondta megnyitó-köszöntőjében Szalkai Gábor, a Magyar Növényvédelmi Szövetség ügyvezetője.
„Különös jelentőségű ez a konferencia, hiszen – talán nem túlzás az állítanunk – a közép-európai régióra ma, mint a kontinens növekedési motorjára tekintenek szerte a világban. Ezt a pozíciónkat pedig csak akkor tudjuk fenntartani és megőrizni, ha a továbbiakban is képesek vagyunk egységesen fellépni és megvédeni közös érdekeinket. Ez különösen igaz az illegális növényvédő szerek elleni védelem kérdésében.” - mondta Román István kormánymegbízott. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal vezetőjének tájékoztatójából az is kiderült, hogy megyénkben az elmúlt két évben összesen 18 eljárást indítottak illegális növényvédő szer forgalmazás, visszaélés miatt. Mindez értékében csaknem tízmillió forintos nagyságrendű tételt jelentett.
„Hiszem azt, hogy a jövő védelme, a tudatosságra és a következetességre épül. A jövő védelmének a tudatosságra és a következetességre kell épülnie! Nekünk most kell tennünk azért, hogy a világ élhető legyen! Nem szabad hagynunk, hogy az illegális termékek piacra jutása akár egy visszafordíthatatlan folyamatot indítson el. Nem szabad hagynunk, hogy emberek milliói a csempészhálózatok haszonszerzésének áldozataivá váljanak. Hiszem, hogy az a koncepció, amely a tanácskozás ideje alatt létrejön majd, hiszem, hogy eredményes és célravezető lesz.” - mondta Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere.
Az Európában piacon lévő növényvédő szerek tíz százaléka illegális. Ezek túlnyomó többségét Kínában gyártják és hamis dokumentációval Európába szállítják szárazföldön, levegőben, vagy vízen. Ráadásul, ha professzionális kinézetű címkékkel csomagolták át, nehéz észre venni, hogy hamis.
III. Visegrádi Tanácskozás holnap terepi programmal folytatódik, melynek kapcsán a záhonyi határátkelőhelyen, a VÁM és növényvédelmi hatóságok ellenőrzésekkel és együttműködéssel kapcsolatos gyakorlati tapasztalatait vitatják meg.
- Durucz Gabi -
fotók: Friss Média/Babják János