Államalapító Szent István király és az új kenyér ünnepén, Magyarország születésnapján, a Kisvárdai Huszár Bandérium látványos bevonulási-nyitóképével, illetve aSzázvai László, vezető református lelkész által – szívekig hatolóan – előadott Szent István imájával kezdődött a városi ünnepség Kisvárdán.
A Himnusz után dr. Seszták Miklós kormánybiztos, térségünk országgyűlési képviselője lépett a pulpitusra, majd megható beszédével minden figyelmet magára irányított.
„Van egy jó hírem!” - kezdte beszédét a kormánybiztos: „Van egy ország, aminek lakosai mostanság újra bíznak egymásban. Ez az ország: Magyarország! Ez az ország már tudja, hogy az összefogásban sokkal többeknek tud a javára lenni, tudja, hogy az egységben valódi erő van! Ha egymást támogatjuk, akkor számíthatunk sikerre. Okot ad az ünneplésre az is, hogy egyre több az olyan település amit a lakosaik otthonuknak éreznek, szeretik! Azért, mert észreveszik a közösségért tévő személyeket: a papot, az orvost, a hivatalnokot, a postást, a közmunkást, és sorolhatnám, hiszen ki ne tenne ezért a nagyszerű városért. Úgy gondolom Kisvárda is a szerethető települések közé tartozik. Jó ezt így kimondani: Szeretem Kisvárdát!
Ma is kitüntetünk olyan személyeket, akik a városért, a város szolgálatában tettek le nagy dolgokat! Csak rajtunk múlik, hogy a Magyar Állam 21. századi építménye milyen otthonunk lesz! Büszkék vagyunk elődeinkre, és az új nemzedék embereire! Ha a lélek emelkedik vele emelkedik minden! Emeljük fel hát lelkünket most mi is! Kezdetnek elég lesz, ha oda emeljük, ahová az van írva: „a Haza mindenek előtt!” - mondta dr. Seszták Miklós, aki Szent István és nagyjaink, hazánk, és benne városunk méltatása mellett, mindenekelőtt az itt élő, munkálkodó embereket méltatta felelevenítve a múltat, dicsérve a jelent és áldva a jövőt.
"a városért, a város szolgálatában"
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete ebben az évben egy „Pro Urbe Kisvárda” és két „Kisvárda Szolgálatért” városi kitüntető díjakat adományozott, melyeket dr. Seszták Miklós kormánybiztos és Barabás Jánosné dr. jegyző asszony adtak át.
A „Pro Urbe Kisvárda” városunk legrangosabb kitüntetése, mely azoknak a magánszemélyeknek vagy közösségeknek adható, akik vagy amelyek több éven keresztül kifejtett munkásságukkal, a gazdaság, a kutatás, a közigazgatás, a szolgáltatás, az egészségügy, a tudományok, a közoktatás, a környezetvédelem, a kultúra, a művészetek területén végzett tevékenységükkel kiemelkedő érdemeket szereztek a város fejlődésében, illetve akik a város értékeinek hazai és külhoni megismertetésében, valamint Kisvárda kapcsolatainak gazdagításában elévülhetetlen érdemeket szereztek.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete döntése értelmében,
2018-ban Pro Urbe Kisvárda-díjas:
BOGÁTI JÁNOS
Bogáti János Kisvárdán született 1982. október 2-án. Gyermekkorát Jékén töltötte, ahol szülei kiemelt figyelmet fordítottak gyermekeik taníttatására, az általuk képviselt erkölcsi, társadalmi értékek átadására.
A Budapesti Műszaki Főiskola Keleti Károly Gazdasági Főiskolai Karán 2005-ben szerezte meg közgazdász, gazdasági informatikus végzettségét. Ezt követően tovább folytatta tanulmányait, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán közbeszerzési referensi képesítést szerzett, 2014-ben közigazgatási szakvizsgát tett.
2006-tól 2009-ig az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Kht. kistérségi koordinátora, kistérségi tanácsadó. Munkája Kisvárdához kötötte, hiszen itt működött a kistérség székhelye. Napi kapcsolatban volt a kistérséghez tartozó önkormányzatokkal, segítette munkájukat, fejlesztésüket. Feladata a Kormány területpolitikájának kistérségi szinten való megjelenése volt.
2009-től 2011-ig program menedzserként dolgozott a Záhony Térség Komplex Fejlesztése Koordinációs Irodában, miközben 2010 és 2011 között a Projekt Expert Tanácsadó és Szolgáltató Kft. ügyvezetője, továbbá 2010-től 2013-ig Jéke Község polgármestere.
2011. – 2012. között a Nemzetgazdasági Minisztérium miniszteri biztosa, 2013-tól egy éven át a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Kisvárdai Járási Hivatalának hivatalvezető-helyettese. 2014. november 10. – 2015. augusztus 01. között a Kisvárdai Járási Hivatal megbízott hivatalvezetője, majd 2017-ig a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal Főigazgatója. 2014. december 01. – 2018. május 18. között a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium miniszteri biztosa. Fő tevékenységei közé tartozott a Záhony-Kisvárda térség és a Fényeslitke Ipari Parkra vonatkozó koordinációs feladatok ellátása, valamint az egyes állami beruházások és kiemelt fejlesztési programok figyelemmel kísérése. Kapcsolatot tartott a kormányzati, a civil szervezetekkel és önkormányzatokkal. Feladatkörét képezte a térségi beruházásokhoz kapcsolódó feladatok szervezése és koordinálása.
Ellátta a 16 kiemelt sportághoz, valamint kiemelt sportegyesületekhez kapcsolódó sportlétesítmény – fejlesztésekkel kapcsolatos támogatási feladatokat. Szakmailag irányította a Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra fejlesztési programot. Munkakörébe tartozott a sportcélú ingatlanok fejlesztése, vagyonkezelése, működtetése, hasznosítása, a Nemzeti Sportközpontok által megvalósított egyes sportcélú beruházási projektek végrehajtásának koordinációja. Közreműködött a Központi Állami Beruházás Ellenőrzési Rendszer működtetésében. Jelenleg az egyes Kárpát-medencei gazdaságélénkítő programok és összehangolt fejlesztési feladatok, valamint turisztikai fejlesztések koordinátora.
A rábízott feladatok elvégzése érintette a Kisvárda városban zajló beruházások megvalósítását is. A kisvárdai fejlesztésekre folyamatosan kiemelt figyelmet fordított és fordít. Napi kapcsolatban van az önkormányzat vezetőivel, a beruházások kivitelezőivel, a támogatásokat biztosító közreműködő szervezetekkel. Szakmai tudásával és rátermettségével elősegíti a városi fejlesztési ügyek intézését.
Jó kapcsolatot ápol az intézmények vezetőivel, a civil szervezetekkel, az egyházakkal. Tájékoztatja ezen szerveket az őket érintő pályázati lehetőségekről, közreműködik a pályázatok megvalósításában. Felelős akkreditált közbeszerzési szaktanácsadóként közbeszerzési eljárásokat bonyolít le. Munkabírása végtelen, hivatali idő számára nem létezik.
A csapatmunkában hisz, amely „hegyeket” képes elmozdítani. Munkatársait tiszteli, szakmai tudásukra támaszkodik. Szülőföldje, Kisvárda város fejlődése számára a legfontosabb. Itt él köztünk és itt is képzeli el jövőjét. Az Ő személye hozzájárult a város szellemi, erkölcsi és anyagi értékeinek gyarapításához, hírnevének öregbítéséhez.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete ebben az évben két „Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjat adományozott, mely azoknak a magánszemélyeknek és közösségeknek adható, akik hosszabb időn át kiemelkedő társadalmi, közéleti, gazdasági, közszolgálati, közművelődési, közoktatási, tudományos, művészeti, egészségügyi, humanitárius és sporttevékenységet végeztek.
2018-ben Kisvárda Szolgálatáért kitüntető-díjban részesült:
DÉVÉNYINÉ JUHÁSZ CSILLA
Dévényiné Juhász Csilla Kisvárdán született 1974. július 21-én. Azóta is kisvárdai lakos és mára már két fiúgyermek édesanyja.
Általános Iskolai tanulmányait az akkori 4. Számú Általános Iskolában, a középiskolát az egykori Császy László Szakközépiskolában végezte ügyvitel-igazgatás szakon. Érettségi után felsőfokú mérlegképes könyvelőként végzett, majd közgazdászként a Nyíregyházi Főiskolán szerzett diplomát. Később az államháztartási mérlegképes könyvelői képesítést is megszerezte.
Pályakezdőként a OTP Bank Kisvárdai fiókjában ügyintéző-valuta pénztárosként dolgozott, majd 1997-től - 2003-ig gyeden, majd gyesen volt két gyermekével. 2003-tól 2006-ig a kisvárdai Ramiris Autókereskedés értékesítője volt.
2006. május 1-től a Kisvárdai Szolgáltató Szervezet gazdaságvezetője annak megszűnéséig, 2011-ig. Ezt követően továbbra is gazdaságvezetőként dolgozott a II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskolában.
2013. január elsejétől mai napig, a Kisvárda Város Önkormányzata által létrehozott Kisvárdai Intézményműködtető Nonprofit Kft. ügyvezetője. Munkakörébe tartozik a városüzemeltetési feladatok ellátása is.
Munkáját lelkiismeretesen, felelősségteljesen végzi. Szabadidejét nem „kímélve” törekszik arra, hogy a városunk lakói, az idelátogatók tiszta, virágos, igényes környezettel találkozzanak.
2018-ban „Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető-díjban részesül:
TAMÁSNÉ BALOGH BEÁTA
Tamásné Balogh Beáta Kisvárdán született 1970. augusztus 25-én. Kisvárdai lakos, férje Tamás István, akivel két fiúgyermeket nevelnek.
Tamásné Balogh Beáta a kezdetektől, azaz 10 éve lelkes tagja a városunk által rendezett családi nap, szervező és fellépő csapatának. Szívesen segít és ötletel, de a gyerekeket is felkészíti a fellépésre, ezzel színvonalasabbá teszi a városi rendezvényeket.
Becsu – mert itthon mindenki így szólítja - 1992-ben végzett biológia-testnevelés szakon Nyíregyházán. Ezt követően is folyamatosan képezte/képzi magát, célja az új ismeretek elsajátítása, hogy minél hatékonyabban tudjon diákjaival foglalkozni. Elvégezte a környezetvédelmi szakot, a biológia tanítás módszereivel ismerkedett, közoktatás vezetői szakvizsgája van, szaktanácsadói képzésben részesült, szaktanácsadóként is tevékenykedik.
2004-ben, a Vári Emil Általános Iskolában kezdte nevelő-oktató munkáját. Fiú és lány tornacsapataival rendszeresen részt vett és vesz versenyeken és bemutatókon, városi rendezvényeken. Minden évben csapata az országos döntőig jut. Természetesen nem csak a torna területén értek el diákjai nagyszerű eredményeket, hanem a biológia területén is. Tudása olyan alapos, hogy diákjai országos versenyeken szerepelnek.
2014-ben mesterfokozatot és okleveles tanári diplomát szerzett, 2014 szeptemberétől a Bessenyei György Gimnáziumban dolgozik nagy és töretlen lendülettel- osztályfőnöki és mestertanári feladatokat lát el, jelenleg a gimnázium Arany János Tehetséggondozó Program AJTP/9 osztályának osztályfőnöke.
2017-ben a Magyar Diáksport Szövetség: Diáksportért díjat adományozott neki, tanítványai pedig „Jó tanuló – jó sportoló” elismerést kaptak. Minden télen sítáborokat, nyáron pedig, torna edzőtáborokat szervez. Tagja a Piruett Táncegyesületnek, így a városi rendezvényeken fellépő gyerekek felkészítésében is aktívan részt vesz.
Felkészültségét, tudatosságát, hozzáértés jellemzi. Modell-értékű viselkedésével, személyes példaadásával formálja a rábízott tanulókat. Ő egy olyan pedagógus, aki sokat tett és tesz a városáért, Kisvárdáért.
"Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma"
Augusztus 20-a az új kenyér ünnepe is, így városunk eddigi hagyományaihoz hűen, Kisvárda történelmi egyházainak képviselői megszentelték, megáldották az új kenyeret, melyet aztán szétosztottak a jelenlévők között.
Az idei városi ünnepség dísz-műsora a Szent István Misztériumjáték volt, egy történelmi-táncos-hangos képeskönyv, a Turay Ida Színház táncművészeinek előadásában. Történelmünk egyik legszebb mozzanatát ragadta meg ez a páratlan misztériumjáték, amely Szent István életútját születésétől királlyá koronázásáig rendhagyó módon tárta elénk, gazdag látvány.- és zenei világot ötvözve hangos-képeskönyv formájában. A mű szövetében az Intelmek és a Szent István legendák keresztényi tanításai szépen összefonódtak az ősmagyar hitvilág regösénekeivel, úgy mint a színművészek hangjátéka a táncművészek pazar koreográfiájával.
Így vált a néző egy egészen szokatlan színházi élmény részesévé, s talán közelebb került hozzá az ezeréves múlt homályából Szent István, a döntések súlya alatt Istenben bizakodó, esendő ember, és István király, a végsőkig elszánt európai uralkodó.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor