„Ukrajna euro-atlanti integrációjának segítése Kárpátalja példáján keresztül” címmel tartott nemzetközi konferenciát Kisvárdán, a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (Tisza ETT).
Az ETT-k történetében - európai szinten is - mérföldkövet jelentett, hogy Magyarország Kormánya, Külgazdasági és Külügyminisztériuma és a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumának támogatásával, 2015 októberében megalakult a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás, az első olyan kezdeményezés Európában, amelyet egy EU-tagállam (Magyarország) és egy nem EU-s állam (Ukrajna) hozott létre. A társulás célja olyan modell-értékű együttműködés kialakítása, mely a közös európai normák mentén igyekszik előmozdítani a térség gazdasági és társadalmi fejlődését.
„A Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás – melynek központi irodája Kisvárdán található - fő tevékenysége, hogy olyan fejlesztési területek, mint az oktatás, szakképzés, tudományos kutatás és fejlesztés, kultúra, környezet -és természetvédelem, a határ menti lakosság problémáinak kezelése által valósítsa meg a határon átnyúló együttműködést.” - tájékoztatott Szabóné Cap Andrea, a társulás igazgatója.
A március 22-i nemzetközi konferencia célja, a történelmi gazdasági régió bemutatásából kiindulva a jelenlegi közigazgatási, gazdasági, kulturális együttműködés fejlesztéséhez az európai értékek és lehetőségek feltérképezése volt. Kiemelt szerepet kapott az EU szomszédságpolitikája, a magyarországi kormánytámogatás, a Tisza ETT, melyek Szabolcs-Szatmár-Bereg és Kárpátalja megyék társadalmi-gazdasági fejlesztését célozzák meg.
Mindezek alapján az alábbi témakörökben hangzottak előadások: a régió történelmi, gazdasági múltja, a jelenlegi helyzet több dimenzióban történő vizsgálata, Ukrajna gazdaságfejlesztésének segítése az EU szomszédságpolitikájának szemszögéből, példaértékű kezdeményezés a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás megalapítása, ennek jogi háttere, Kárpátalja gazdaságfejlesztésének segítése magyarországi kormányzati támogatással, jó példák a gazdasági együttműködésre, a határon átnyúló regionális stratégia és integrált fejlesztési csomagok bemutatása, a tudástranszfer szerepe, forrástérkép, a határmenti és közvetlen brüsszeli források megcélzása.
A Pallas Athéné Domus Educationis Alapítvány által támogatott konferencia fővédnöke dr. Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter volt, aki a kezdetektől állt a Tisza ETT megalakulása és sikeres működése mellé. A megjelentek köszöntve, a térség országgyűlési képviselője a társulás létrejöttéről és sikeres működéséről szólva elmondta: „A Tisza ETT léte két okból is egyedülálló. Egyrészt azért, mert ez az első olyan Európai Területi Társulás, amelyet Magyarország és Ukrajna egy-egy térsége hozott létre, másrészt pedig első az Európai Unió történetében is, hiszen ez az első ETT, mely egy EU-s ország és egy az EU-val határos ország között jött létre.” - mondta a miniszter hangsúlyozva, hogy számára külön öröm az, hogy ennek a több szempontból is egyedülálló kezdeményezésnek Kisvárda lett a központja, mely együttműködés sikerességét a maga eszközeivel igyekszik továbbra is mindenben támogatni.
„Kisvárda polgármestereként hiszem, hogy a Tisza ETT olyan lehetőség, amely közelebb hozza egymáshoz az embereket, eszközt ad a gazdaságilag gyakran elmaradott és elszigetelt határtérségeknek a felzárkózáshoz, továbbá megteremti a közösség területi szervezeteinek hatékony együttműködési lehetőségeit. Lehetővé teszi, hogy összekösse Európa széleit, a fejlődés és a segítségnyújtás mentén.” - mondta köszöntőjében Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere.
Köszöntőt mondott Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés,- valamint a Tisza ETT elnöke, továbbá Rivis Mikhailo, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke, a Tisza ETT társelnöke is.
Az utóbbi években Magyarország és Ukrajna, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Kárpátalja megye kapcsolatainak rendszere minőségileg új tartalommal bővült. Magyarország kormányának támogatásával több gazdasági program indulhatott el Kárpátalján, sikeresen megkezdődött a gazdaságfejlesztési program végrehajtása, a Magyar Kormány kormánybiztost nevezett ki, aki, többek között, a Tisza ETT munkájának kormányzati célokkal és prioritásokkal való összehangolásáért is felel, dr. Grezsa István személyében. A kormánybiztos a Kárpátalja gazdaságfejlesztését célzó magyarországi kormánytámogatásokról tájékoztatta a több mint százötven fős hallgatóságot.
Előadást tartottak továbbá: Bocskor Andrea EU-parlamenti képviselő, Vitályos Eszter európai uniós fejlesztésekért felelős államtitkár, dr. Loppert Balázs konzul, Vargáné dr. Bosnyák Ildikó a Nyíregyházi egyetem tanszékvezető főiskolai docense, dr. Drabancz M. Róbert a Nyíregyházi Egyetem főiskolai docense, dr. Kota György a Magyar-Ukrán Kereskedelmi és Iparkamara igazgatója, dr. Kiss Patrícia a Magyar Fejlesztési Központ tanácsadója.
A nemzetközi konferencia egy „tükkörendezvény” volt, ugyanis ugyanebben a témában, de már ukrán szakemberekkel és előadókkal Ukrajnában is lesz ilyen konferencia.
A Tisza ETT újabb szakmai ankétja, melyen közel 170 fő vett részt, ismét tartalmas és sikeres volt, tovább bizonyítva, hogy működése nagy jelentőséggel bír a Kárpátalja és Magyarország közötti kapcsolatok kiépítésében, azok fenntartásában, és a jövőbeni közös projektek generálásában.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor