A Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Soá Alapítványa a Zachor Alapítvánnyal együttműködve 2013-tól különleges programot indított útjára, mely az IWalk elnevezést kapta.
Európában egyedülálló módon az USC Soa Alapítvány gondozásában lévő holokauszt túlélők videóinterjúinak felhasználásával, helytörténeti séta során mutatták be a régi pesti zsidónegyedet tanórán kívüli oktatási program keretében érdeklődő diákoknak. A módszer alapötlete Szőnyi Andreától, az alapítvány vezetőjétől származott.
Az azóta eltelt időszakban önkéntes kortárs vezetők évente több ezer diákot vezettek végig a Dohány utcai zsinagógától a Gozsdu udvar mellett újraépített gettófalig, hogy bemutassák a mai és az egykori Budapest kulturális sokszínűségét, és egy másfél órás, pedagógiai kontextusba helyezett sétán keresztül tisztelegjenek a vészkorszak ártatlan áldozatai és túlélői emlékének. A séta az emlékezés mellett gondolkodni és érezni tanít, nemcsak a holokausztról, hanem a világunkról, s azon belül önmagunkról.
A nagyszerű ötletet azóta már több vidéki városunkban megvalósították, Pécsett, Miskolcon, Békéscsabán vagy Aszódon is bejelentkezhetünk helytörténeti sétára, sőt néhány közép-európai nagyvárosban is sikerrel működik az IWalk a magyar mintát és kidolgozott módszertant követve. Ami számunkra a legnagyobb öröm, hogy idén Kisvárda is csatlakozott a program helyi megvalósításához. A séta előkészítését Moldvay Zsolt (a Kisvárdai SZC. II. Rákóczi Ferenc Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája igazgatóhelyettese), Néző István (Várday István Városi Könyvtár helytörténésze) és Tari Istvánné (Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanára) vállalta.
Az „IWalk Kisvárda” projekt bemutatására egy tanári továbbképzés alkalmával került sor, amelynek 2017. október 13-án a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium adott helyet. A helyi és környékbeli általános és középiskolákból érkező tanárok kaphattak ízelítőt az előkészített projekt mellett a USC Soá Alapítvány És a Zachor Alapítvány oktatási tevékenységéről. Moldvay Zsolt projektbemutatója elismerést aratott a résztvevők körében. Az alapvetően Néző István helytörténeti munkájára alapozott oktatási program önkéntes diákvezetéssel vehető majd igénybe, a diákok a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium tanárának, Tari Istvánnénak az irányításával készülnek a projekt bemutatására.
Az idei év hatalmas előrelépést jelent az IWalk történetében, hiszen a nagy érdeklődésre való tekintettel, elkészült a séta applikációja is (IWalk Shoah néven tölthető le), mely reményeink szerint hamarosan városunkban is elérhető lesz.
Czomba Magdolna