A Római Katolikus Egyház Közösségi Háza, hívő és nem hívő emberek számára egyaránt az a hely, ahol nincs egyedül az ember, mert hívják, várják és gondoskodnak akár testi, akár lelki szükségleteiről.
Kisvárdán még 1772-ben vette kezdetét a kúria építése, mely a későbbiekben a Szőgyény család otthonává vált. Ebben az épületben született Szőgyény Zsigmond, aki udvari tanácsos, királyi személynök, Pest-Pilis-Solt törvényesen egyesült vármegyék főispáni helytartója, magyar királyi alkancellár, a Szent István-rend vitéze, a Szent István-rend középkeresztjének kitüntetettje.
A klasszicista, négy dór oszlopos, háromszögű oromzattal, fedett porticusszal rendelkező épület 1860-ban közbirtokossági iskolának adott helyet, amit 1920-ban a kisvárdai római katolikus plébánia céljára adományoztak, ezt a funkcióját töltötte be 2001-ig.
„Azóta az egyházi közösségi élet központjává vált, itt történnek a templomon kívüli közös imák, előadások, foglalkozások, rendezvények, a hittanórák, a lelkiségi csoportok összejövetelei. Itt történnek a hittanos szülők számára a szülői értekezletek, de ide szervezik az idősek napját, a fiatalok a különböző ünnepségeiket, sőt, használja a Baba-Mama Klub, rendszeresen véradási helyszín, és itt gyűjtik, rendszerezik a szegények számára felajánlott adományokat is.” - tájékoztatott Linzenbold József plébános.
Kisvárda egyik legrégebbi épülete mostantól teljesen megújított formájában várja a közösségeket. A teljes beruházás 37 millió forintba került, melyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma harminc; a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye püspöke hét millió forinttal támogatott.
A Közösségi Házat Palánki Ferenc megyéspüspök, Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter és Linzenbold József plébános adták át ünnepélyesen, további rendeltetésének.
Kulturális műsorral közreműködtek a Szent László Gimnázium diákjai, az épületet megáldották a helyi történelmi egyházak képviselői.
- Durucz Gabi -
fotók: Szabó Sándor