Ünnepi állománygyűlést tartott május 2-án délelőtt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Kisvárdán, a Városháza előtti téren.
„Számunkra Szent Flórián az állhatatosságot, becsületet, embertársaink segítését testesíti meg, alakja az elmúlt századok során a tűz ellen küzdő ember jelképévé vált.”– kezdte ünnepi beszédét Varga Béla tű. ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója. Az ezredes kiemelte: a tüzes mesterségek űzői” ilyenkor reflektorfénybe kerülnek a tűzoltó napon, a megyei igazgató köszönetét fejezte ki mindazok nevében, akik várják, számítanak és megkapják a tűzoltók önfeláldozó segítségét.
Ezt követően, Bulik Lívia-Sikerült című versének előadásával folytatódott a megyei ünnepség, Anderkó Réka, a Kisvárdai Református Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium tanulójának előadásában. A szavalatot követően elismerések átadása következett. Elsőként Varga Béla tű. ezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója ismerte el az állományból a kiemelkedő teljesítménye alapján a munkatársakat, majd a megye településeiről érkezett polgármesterek és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tűzoltószövetség elnöke adta át az ajándéktárgyakat az arra érdemeseknek.
Ünnepi néptánc műsorral készültek a Kisvárdai Református Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium tanulói Gyüre Tamás felkészítő tanár közreműködésével, majd ismertették, hogy a tavalyi év elvégzett feladatai alapján nyíregyházi tűzoltót választott a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság az év tiszthelyettesének. Virág Csaba főtörzsőrmester 17 éve teljesít szolgálatot a nyíregyházi laktanyában, mellette pedig hatékonyan vesz részt az ifjúság nevelésében.
Kisvárdán, pedig már hagyomány, hogy megválasztják az „Év” kisvárdai és záhonyi tűzoltóit
Elsőként Leleszi Tibor, Kisvárda város polgármestere és Aros László tű. alezredes, a Kisvárdai Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője adta át az év kisvárdai tűzoltója díjat.
2017-ben az „Év kisvárdai tűzoltója”:
TÓTH TAMÁS
TÓTH TAMÁS címzetes tűzoltó főtörzsőrmester 1995. november 01-én szerelt fel a kisvárdai Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság „B” szolgálati csoportjába. Az alapfokú iskolát jó eredménnyel végezte, már fiatal tűzoltóként látszott rajta a szakma szeretete, az ahhoz való pozitív hozzáállása. Beosztásában nagyfokú hivatástudattal, felelősséggel tevékenykedett eddigi pályafutása alatt. Elöljáróival szemben tisztelettudó. A kapott feladatokat pontosan, mindig alázattal, a szakmai szempontok maradéktalan betartásával teljesíti. Pályafutása alatt folyamatosan képezte magát, több felszerelésből külön tanfolyamot végzett. Több alkalommal eredményesen vett részt tűzoltó szakmai és sport versenyeken. A tűzoltó rendezvények szervezésében és lebonyolításában rendszeresen és igen aktívan részt vállal.
2006-től egyre többször lett híradó-ügyeletesi feladatokkal megbízva, majd 2010-ben ki is nevezték e beosztásba. Ügyeletesként magas fokú szakmai rutinnal végzi a tűz-és káresetek, gyakorlatok háttérmunkáját, a beavatkozások informatív támogatását. 2006-ban a helyi szakszervezeti csoport megalapítója és a mai napig a képviselője.
2010-ben súlyos balesetet szenvedett. Felépülésében is motiválta a szakma szeretete, a tűzoltó társadalomba való mielőbbi visszatérés vágya. Több, mint 10 hónapos kihagyás után újult erővel tért vissza a tűzoltók nagy családjához és azóta is nagy odaadással végzi feladatait. Azon kevés és kivételes tűzoltók egyike aki, több mint 20 éves tűzoltó múlttal és tapasztalattal rendelkezik. E kivételes szolgálati időt ugyanabban a szolgálati csoportban teljesítette.
Boldog és kiegyensúlyozott családi életet él, egy gyermek büszke édesapja. Ő az a fajta tisztességes, becsületes ember, aki a szervezeten belül kiválóan megállja a helyét, akire szüksége van a tűzoltóságnak és tűzoltó társainak.
A záhonyi díjazottnak Helmeczy László, Záhony város polgármestere és Aros László tű. alezredes, a Kisvárdai Katasztrófavédelmi Kirendeltség vezetője adta át az év tűzoltója címet.
2017-ben az „Év záhonyi tűzoltója”:
TÓTH ISTVÁN
TÓTH ISTVÁN címzetes tűzoltó főtörzsőrmester 2002.01.16-án szerelt fel a Záhonyi Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság „C” szolgálati csoportjába. A tűzoltó alapfokú tanfolyamot sikeresen teljesítette, szakmai tudását azóta is folyamatosan fejleszti. Kinevezése után egy évvel véglegesítése is megtörtént és gépjárművezetői beosztásba került.
A számára előírt szakmai képesítésekkel, valamint a gépjárműtípusokhoz megfelelő szivattyúkezelői ismeretekkel rendelkezik. A gépjárművet higgadtan, körültekintően vezeti. Beosztott tűzoltóként, azon belül I/1-esként is megállja helyét.
Sikeresen elvégezte a Kishajó vezetői képzést. Feladatköre kibővült a kishajó napi szintű karbantartásával és az azzal történő beavatkozásokkal. Ez irányú szakmai tudását, felkészültségét már több árvízi védekezésnél kiválóan és példásan bizonyította.
Munkája elismeréseként több alkalommal kapott jutalmat, elismerést és előre sorolást. Káreseteknél magabiztos, önálló feladatvégzésre és döntéshozatalra képes, feladatait pontosan, kellő körültekintéssel hajtja végre. Tapasztalatával, véleményével, észrevételeivel nagymértékben segíti a tűzoltás vezető munkáját.
Az állomány többi tagja - még az idősebb kollégák is - kikérik a segítségét. A fiatalabb kollégák beilleszkedését és szakmai fejlődését figyelemmel kíséri és segíti. Nem csak káreseteknél lehet számítani rá, az oktatások, foglalkozások, gyakorlatok tartásakor és az azokra való felkészülésnél is jelentős segítséget nyújt.
A laktanya karbantartásával kapcsolatos feladatokban maximálisan részt vesz. A magánéletében és életvitelében is hű a tűzoltó hivatáshoz, az egyenruhához és az azzal járó erkölcsi normákhoz. Nős, két fiúgyermek édesapja. A Záhonyi Katasztrófavédelmi Őrs „C” szolgálati csoportjában az a személy, akire nem csak az elmúlt egy évben, hanem pályafutása minden eddigi szakaszában számítani lehetett.
A megyei ünnepi állománygyűlés a Kisvárdai Hivatásos Tűzoltóparancsnokság jármű-állományába tartozó új Rába gépjárműfecskendő és egy Iveco Magirus magasból mentő áldásával és szentelésével ért véget, a történelmi egyházak képviselőinek a közreműködésével. A Római Katolikus Egyház részéről Markovics Balázs káplán, a görög katolikus felekezet részéről Pap Tibor parókus és a református egyházkerület részéről Százvai László vezető lelkész vezette le a ceremóniát.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei
Katasztrófavédelmi Igazgatóság
fotók: Kovács János