A tavasz beköszöntével az emberekről lekerülnek a nagykabátok, a kertek, parkok fáiról pedig a madáretetők.
Minden gondos madárbarát ember tudja, hogy akkor cselekszik helyesen, ha március hónapban felhagy a téli madáretetéssel, azzal pedig nagyban segíti visszatérő tollas barátaink új életét, ha a madáretetők helyére madárodúkat akaszt.
Egyesületünk 2016 őszén indította el madárvédelmi helyi programját, melynek keretében a téli időszakra madáretetőket, idén februárban pedig madárodúkat helyezett ki Kisvárdán a Vár-tó környékén, magánkertekben, valamint a helyi és néhány környékbeli általános- és középiskola udvarain, kertjeiben. A programba természetesen bevontuk az iskolás gyerekeket, akik lelkesen segítették munkánkat, és őszinte érdeklődéssel kérdezősködtek a madárvédelemhez kapcsolódó tevékenységekről.
A gyerekek megismerkedtek a különböző odútípusokkal, melyek többsége „B” odú. Ezekbe a kisebb testű madarak szeretnek költeni, amilyen a csuszka vagy a kerti rozsdafarkú. A „C” odúk a „B” típusúaknál nyitottabbak, ezekbe szívesen költözik a vörösbegy, az ökörszem és a barázdabillegető. A „D” odúk a „B” típusúakhoz hasonlóak, kerek nyílásúak, de méreteik nagyobbak, így ezekbe biztonsággal beköltözhet a búbosbanka, a szalakóta, de még a kuvik és a macskabagoly is.
A programba minden helyi általános- és középiskola örömmel bekapcsolódott, így a Bessenyei György Gimnázium és Kollégium, a Szent László Katolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Általános Iskola, Kollégium és Óvoda, a Református Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, a II. Rákóczi Ferenc Szakközép- és Szakiskola, a Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola, a Teichmann Vilmos Általános Iskola, a Somogyi Rezső Általános Iskola, a Vári Emil Társulási Általános Iskola.
A helyi iskolák mellett néhány környékbeli oktatási intézményt is felkerestünk – így pl. a dögei Ölbey Irén Általános Iskolát, a Palásti László Általános Iskolát és Óvodát Magyon, a Kossuth Lajos Általános Iskolát Fényeslitkén. Ezzel azonban programunk nem zárult le, további intézményekben és közterületeken folytatjuk munkánkat. A madárodúkat mindemellett nem elegendő csak kihelyezni, azokat rendszeresen ellenőrizni, karbantartani szükséges, mint ahogyan téli madáretetés idején a madártetőket folyamatos feltölteni, karbantartani. Egyesületünk ezeket a feladatokat állandó tevékenységekként látja el.
Az odú-kihelyezési akciók nemcsak a résztvevő tanulók, de Egyesületünk tagjai számára is élményt jelentettek, hiszen a gyerekek valamilyen módon mindig mosolyt csalnak a felnőttek arcára. Erre példa a következő rövid történetünk is: Az odúk kihelyezése közben a gyerekekkel közösen arra a kérdésre kerestük a választ, hogy melyik típusú odúba vajon melyik madárfaj költözik majd. Érkezett is néhány helyes válasz, folyt a találgatás is, és mi segítségképpen megmutattuk a gyerekeknek a „puskát”: az odúk hátoldalát, ahová előzetesen felírtuk a madárfajok neveit. A gyerkőcök szeme felcsillant, de az egyik kislány (hangjában a józan eszünkben való kételkedéssel) így szólt: „Miért? Talán ezek a madarak tudnak olvasni?” Ez az a kérdés, amire a gyakorlott pedagógus is csak hangos kacagással tud válaszolni.
Köszönjük az élményt a városi és környékbeli iskolák tanulóinak, a támogató hozzáállást pedig valamennyi, a programban résztvevő oktatási intézménynek!
Földkelte Kulturális és
Környezetvédelmi Egyesület