Augusztus 20-án, államalapító Szent István és az új kenyér ünnepén a Himnusszal kezdődött a városi ünnepség Kisvárdán.
A Várszínpadon Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere ünnepi beszédét követően a történelmi egyházak képviselői - a Római Katolikus Egyházközség részéről Linzenbold József plébános, a Görögkatolikus Egyházközség részéről dr. Papp Tibor parókus, a Református Egyházközség részéről Százvai László vezető lelkipásztor – ökumenikus istentisztelet keretében áldották és szentelték meg az új kenyeret, melyet a jelen lévő közönség is megkóstolhatott.
Kisvárda Város Önkormányzatának Képviselő-testülete ebben az évben három „Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjat adományozott. „Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díj adományozható azoknak a magánszemélyeknek és közösségeknek, akik hosszabb időn át kiemelkedő társadalmi, közéleti, gazdasági, közszolgálati, közművelődési, közoktatási, tudományos, művészeti, egészségügyi, humanitárius és sporttevékenységet végeztek.”
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült
PONCSÁK SÁNDORNÉ
vállalkozó
Városunk, mondhatni tradicionális cukrászdája a Poncsák Cukrászda egyedi és különleges élményekkel és ízvilággal kápráztatja el a hozzánk látogató vendégeket és városunk lakosságát.
Poncsák Sándorné Kati családi vállalkozásukat férjével együtt 1981-ben fagylaltozóként indították és immáron 30 éves múltra tekinthetnek vissza. 1988-ban nyitották meg közösen a Poncsák Cukrászdát, amely az elmúlt évtizedek alatt minden kedves vendég igényét kielégítő tevékenységével igen népszerűvé vált nemcsak Kisvárda, hanem a város vonzáskörzetében is.
Poncsákné Kati kétgyermekes anyaként és üzletvezetőként is elismerésre méltó személyiség, aki az évtizedek távlatában is fáradhatatlanul munkálkodik a cukrászda jövőjén és a vendégei megelégedésén.
Három éve már, hogy gyermekei, Kata és Sándor segédkeznek vállalkozásukban, akikre mindig, minden körülményben számíthat. Nyitott, őszinte, kitárulkozó egyéniség, aki minden korosztállyal, minden társadalmi réteggel szót ért és sokakkal mély baráti kapcsolatot ápol.
Sikerei nem csak a társadalmi, hanem a szakmai életben is ismertek és elismertek, melyet a szüleitől örökölt szakmaimádattal él meg. Kedvessége, szívmelengető jelleme, gyermekek iránti szeretete varázsolja meghitté és egyedivé cukrászatuk hangulatát.
Számos rendezvény és jótékony kezdeményezés aktív szerepvállalója felajánlásai révén. Szakmai képzettsége, élettapasztalata, kreativitása, kiállításokon való részvétele hozzájárul Kisvárda hírnevének öregbítéséhez. Bátran mondhatjuk, hogy a lakosok és a vendégek Katalin felé áradó szeretete és elismerése, a fáradhatatlan és odaadó munkájának a gyümölcse.
2013-ban szakmai elismerésben is részesült a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete által, szakmai életútjának 30 éves jubileumának alkalmából. Katalin számára fontos Kisvárda és a város lakosságának az elégedettsége és feléjük nyújtott szeretete.
Tesz azért, hogy szeressék városunkat és tesz azért, hogy vendégeik megjegyezzék és hírül vigyék Kisvárda nevét és hírnevét.
Poncsák Sándorné kitüntetését, fia, Sándor kíséretében vette át.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült
LUKÁCS KATALIN,
a Városi Egészségügyi Alapellátás intézményvezetője
Lukács Katalin 1977-től a klinikai laborképző elvégzése után a Kisvárdai Városi Kórház laboratóriumában dolgozott. 1978-ban az Egri Tanárképző Főiskola népművelő-pedagógia szakára jelentkezett, 1985-ben diplomázott, majd a kórházban egészségnevelőként dolgozott.
Ez a munka nagy lehetőséget kínált számára egyrészt az egészségkultúra közvetítésére, másrészt megtapasztalta az emberi kapcsolatok bonyolult rendszerét, és tanulhatta az emberekkel való bánásmódot. Mint főiskolai hallgató több szakdolgozói továbbképzést szervezett, segítette az intézeti iskolarendszerű szakképzést, így a szakdolgozók képviselőjeként a kórház igazgatói tanács tagjának választották.
Munkája eredményei továbbfejlődésre motiválták, így 1990-ben szakdiplomát szerzett az Orvos továbbképző Egyetem postgraduális mentálhigiénes képzésén. Kisvárda Város Önkormányzata 1991-ben alapította a Városi Egészségügyi Alapellátás intézményét, ahol tovább folytathatta az egészségnevelést, új ismeretekkel és módszerekkel, elsősorban a város oktatási intézményeiben.
Az emberi kapcsolatok kezelésében szerzett ismeretei, a problémák iránti érzékenysége, az empátiás készsége nemcsak a szakmában, hanem a munkahelyen is érezhetővé vált. Szeret segíteni, öröm számára, ha ha jót tehet. A bajba jutott ember, a beteg segítése mindig belső parancs számára. 1995-től az intézmény vezetője, miközben 2001-ben a Pécsi Állam-és Jogtudományi Egyetemen jogi szakokleveles képzettséget is szerzett.
2002.-2006.-ig a Képviselő-testület Egészségügyi Bizottsága tagjaként szakmai elhivatottságáról és beteg központú magatartásáról tett bizonyságot. A TIT Városi Elnökség Tagjaként „Az egészség, mint legfőbb emberi érték” közvetítésén több ciklusban is munkálkodott. A változó-átalakuló egészségügyben a magas kihívásokat magas szinten látja el, mely kistérségi szinten is megvalósult. Emberi kapcsolatait a nyitottság, rugalmasság jellemzi. Vezetői döntéseit a következetesség és a humánum irányítja, olyan intézmény közszolgáltatását végzi melyben a város minden lakója érintett.
„Kisvárda Szolgálatáért” kitüntető díjban részesült
DR. BATTYHÁNYINÉ SZÉKELY CSILLA
óvodapedagógus, intézmény-vezető helyettes.
Dr. Battyhányiné Székely Csilla a nevelői hivatás és a gyermekek iránti szeretet elkötelezett híve. Munkája precíz, pontos, mely kreativitásban megnyilvánuló ötletekkel és rendezvényeken való fellépésekkel párosul. Városunk kulturális életének rendszeres és aktív résztvevője óvodás „gyermekeivel”, akik ezáltal hozzájárulnak Kisvárda rendezvényeinek színvonalas kivitelezéséhez.
Lelkes óvodapedagógusként hisz a gyermeki szeretet feltöltő erejében. Tesz azért, hogy óvodásai boldog gyermekként éljék meg, a szülőktől távol töltött óvodai hétköznapokat. Szeretettel és gondoskodással végzi munkáját, sokszor szabadidejét is feláldozva. Pedagógusi szemléletében az egészséges életmódra való nevelés, a kultúra és hagyományok szeretete és ápolása kap hangsúlyos szerepet. Példát mutatva él és munkálkodik a Nyitnikék Tagintézmény falain belül és a hétköznapi életben is. Szakmai tudása és felkészültsége kimagasló pedagógiai munkát eredményez.
A szülők és gyermekek visszajelzése egyaránt azt mutatja, hogy kiváló szaktudással, empatikus képességekkel és problémamegoldó képességekkel rendelkező személyiség. Pedagógiai célkitűzései között szerepel különböző gyermekközpontú tendenciák megerősítése, a gyermekek fejlesztése, hátrányosságaik leküzdése, valamint a lokális és gyakran speciális igények megoldásának felvállalása.
1990-ben kötött házasságot Dr. Battyányi Gáborral, aki sokat segíti és támogatja a munkájában. Fiai, Gábor és Ádám, mindketten Budapesten végzik egyetemi tanulmányaikat, akikre nagyon büszke. Óvodapedagógusi diplomája után a gyógytestnevelői és a közoktatás vezetői szakvizsgát is megszerezte. Gyógytestnevelési ismereteit kibővítette a Fit-ball képzéssel, amit a gyerekek és a felnőttek körében egyaránt alkalmaz jelenleg is.
Nagy szakmai elismerésben részesült 2012-ben, amikor az „Év óvodapedagógusának” választották, amely nagy büszkeséggel töltötte el. Munkája mellett jelenleg a Nyitnikék Tagóvodában a „Kiegyensúlyozott gyermekekért” Alapítvány kuratóriumának elnöke, valamint a Kisvárda Felső Szabolcsi Kórház Felügyelő Tanácsának tagja. Immár harmadik éve a Kisvárdai Egyesített Óvodák vezető-helyetteseként dolgozik.
Ez a kitüntetés csak megerősíti abban a hitemben, hogy csak úgy lehet az életben boldogan élni, ahogyan Goethe megfogalmazta: „A boldogságot nem lehet ajándékba kapni, egyetlen titka van: adni, mindig csak adni jó szót, bátorítást, mosolyt, hitet és sok sok önzetlen tiszta szeretetet.” Ez az ő mottója.
Dr. Battyhányiné Székely Csilla kitüntetését, férje, Gábor kíséretében vette át.
A díjazottaknak Kisvárda valamennyi lakója nevében gratulálunk!
Munkájukhoz, hivatásukhoz további sok erőt, türelmet és sikereket,
magánéletükhöz jó egészséget és sok boldogságot kívánunk!
A városi ünnepséget a "Művészi áhítat" című produkció zárta, melyben közreműködtek: Kiss B. Atilla Kossuth -és Liszt díjas énekművész, Nagy Lóránt színművész és Harazdy Miklós zongoraművész.
- Durucz Gabi -
fotók: Takács Lajos
és Lábiscsák János.