A Magyar Tudományos Akadémia Budavári Dísztermében tartották meg a 2015-ös Év orvosa, valamint a Média az Orvosokért Pályázat legjobbjait köszöntő ünnepélyes díjátadót márciusban.
Az eseményen kisvárdai siker is született, ugyanis a rehabilitációs és krónikus ellátás kategóriában, a Vertebra Alapítvány jelöltjeként, a dobogón végzett, így elismerésben részesült MATUSNÉ DR. BÍRÓ MARIANN, a nyíregyházi Jósa András Oktatókórház főorvosa, a kisvárdai székhelyű Csigaház Korai Fejlesztő Központ szakembere, egyik alapítója és ügyvezető igazgatója.
Dr. Bíró Mariann 1995-ben végezte el az orvosi egyetemet Debrecenben. Pályakezdőként a kisvárdai kórház gyermekosztályán helyezkedett el, az akut gyermek ellátásban vett részt. 2000-ben szerezte meg első szakvizsgáját csecsemő és gyermekgyógyászatból. 2001-ben született első gyermeke, Attila, s őt követte 2003-ban Ákos. 2007-ben sikerrel végzett el egy több hónapos továbbképzést a Nemzetközi Pető Intézetben. 2009-ben szerezte meg második szakvizsgáját orvosi rehabilitáció (csecsemő és gyermekgyógyászat) szakterületen. Ebben az évben megkapta a főorvosi kinevezését Kisvárdán és lett a kisvárdai kórház gyermekrehabilitációs szakrendelésének vezetője. Ezzel párhuzamosan Nyíregyházán is ugyanezt a posztot töltötte be. Gyermekrehabilitációs szakorvosként az értelmileg és mozgásukban akadályozott gyermekek kezelése mellett intenzíven részt vesz a gerincbeteg, scoliosisban érintett gyermekek kezelésében és ellátásában.
Napjainkban másról sem szólnak a hírek, mint az orvosok elvándorlásáról, az egészségügy bizonytalan helyzetéről. Vannak azonban olyan elkötelezett, alázatos orvosok, akik mégis csendben teszik a dolgukat, küzdenek a sokszor reménytelen körülmények között. Dr. Bíró Mariann az ország egyik legtöbb nehézséggel sújtott régiójában, Szabolcs megyében teszi mindezt. Ő nem elmenni akar, hanem a legtöbbet adni. Fiatal, agilis, energikus orvosként nem a keserűség hatja át a munkáját, hanem a segíteni tudás, erejének, tudásának továbbadása, az igazi értelemben vett gyógyítás. A legsúlyosabb esetű, sérült, sokszor halmozottan beteg csecsemőkkel, kisgyermekekkel foglalkozik. Ezen a területen csak valódi hivatástudatból lehet megmaradni, s ő nem csak ellátja a feladatát, hanem felülmúlja a lehetőségeket, ahogy épp a 2015. évi eredményei mutatják.
Az általa gondozott gyermekek között – a betegség, sérülés komplexitásánál fogva – nagy számban fordulnak elő gerincproblémák, mind konzervatív, mind sebészi kezelést igénylő esetek (munkája itt kapcsolódik alapítványunkhoz). A főorvosnő máig az egyetlen olyan szakember, akinek a mindennapi munkája ellátásához talán nem lenne szüksége speciális ismeretekre a gerincdeformitások kezelése terén. Elegendő lenne a megfelelő szakemberhez továbbirányítania a betegeket. Ám dr. Bíró Mariann tanulni és még jobban segíteni akar: kapcsolatban áll a területen dolgozó ortopéd szakorvosokkal, ortopéd sebészekkel, rendeléseken, vizsgálati napokon vesz részt, és minden olyan szakmai fórumon, ahol együttműködést, továbbfejlődési lehetőséget remél ezen a területen is. Az egyetlen olyan általunk ismert orvos, aki sebészi konzíliumra is elkísérte a súlyos állapotú gerincbeteg gyermekeket és szüleiket. Jól képzett, kompetens szakember, rendkívüli empátiás készséggel, nyitottsággal és olyan erővel, amely nagyszerű vezetővé, szakemberré, orvossá teszi őt.
Dr. Bíró Mariann egyik alapítója, megálmodója és létrehozója a Csigaház Korai Fejlesztő Központ és Pedagógiai Szakszolgálatnak, amely 2015. szeptemberétől működik és fogadja a gyermekeket Kisvárdán. Önkéntes segítőként vesz részt kuratóriumi tagként a kisvárdai központú, Szeretet Hatalma Alapítvány munkájában, mely a környéken élő daganatos gyermekeket és családjukat segíti.
Részlet a betegtörténeti méltatásokból:
„Nagy örömömre szolgál, hogy leírjam milyen fontos számunkra a kedves és barátságos Bíró Marianna doktornő. Már az első alkalommal amikor találkoztunk tudtam, hogy ő egy nagyszerű orvos. Segítségünkre lesz, mint fogyatékkal élő gyereket nevelő szülőnek. Ő az aki mindent megtett, hogy legyen Kisvárdán rehabilitációs gyerek részleg és ne kelljen nyíregyházára utazni, várakozni. Olyan légkört teremtett Kisvárdán hogy a gyerekemmel szívesen járok szakrendelésekre, tornára, hiszen minden eszközzel fel van szerelve a tornaterem. Amikor szakrendelése megyünk olyan mintha egy baráti találkozásra mennénk, és amikor belépünk mindenki mosolyogva várja a betegeket. Látszik, hogy az asszisztensek szeretnek vele dolgozni. Türelmesen végig hallgatja a problémát, mindig arra törekszik, hogy Krisztián a legjobb eszközt kapja fejlődése érdekében. Alaposan átgondolja a legjobb megoldást, biztató szavaival erőt ad, hogy kitartóan dolgozzunk tovább annak érdekében, hogy Krisztián életminősége javuljon. Empatikus, méltó ezen munkakör betöltésére. Nekünk nagyon sokat számít, hogy látja a helyzetünket, belelát a családok lelkébe. Elhivatott erre a pályára, lelkesedése példa lehet, sok ilyen orvos kellene... Nehéz pályát választott magának, hiszen ezek a gyerekek lassan fejlődnek, sok harcot vívnak. Hálával és köszönettel tartozunk munkájáért, talpraesettségéért. Kívánunk az életben minden jót számára erőt és kitartást. Hosszú utat fogunk még együtt végig járni, amíg Krisztián felnő és tud majd járni. Bízom benne, hogy egyszer majd személyesen is meg fogja köszönni:azt mondja majd "köszönöm doktor néni" (V.né S.Zsuzsa)
Dr. Biró Mariannak szívből gratulálunk!
Munkájához, hivatásához további türelmet, sok erőt és örömteli, „gyógyult” pillanatokat,
magánéletéhez sok boldogságot, jó egészséget kívánunk!
- Durucz Gabi -
forrás és fotók:
www.evorvosa.astellasdij.hu