„Fiatal március most nézz a szemünkbe” - Ady Endre szavaival kezdte ünnepi beszédét Leleszi Tibor polgármester a zsúfolásig telt Művészetek Háza színpadán.
„Jog, tulajdon, erkölcs, a fundamentum, ami március idusának öröksége. Ezek a mai Magyarország társadalmának alappillérei is. 1848. március 15-e visszafordíthatatlanul utat mutatott a polgári társadalom, a modern nemzetállam létrejöttének. Megteremtette a jogállamiságot és a törvény előtti egyenlőséget, az alkotmányos jogállam alapjait és kereteit. Megkezdődhetett egy polgári átalakulási folyamat, amely a nemzet jövőjét évszázadokra szólóan alapvetően meghatározta...(...)...Március 15-e nemzetünk legszebb ünnepe, és nemcsak azért lett a legszebb nemzeti ünnepünk, mert ezen a napon győzött a forradalom Magyarországon, hanem azért is, mert a történelmet alakító eseményekben legmélyebb és legigazibb tulajdonságaink fejeződhettek ki. Nem a kardhoz nyúltunk, ahogy elhíresült lobbanékonyságunk, kurucos hajlamaink alapján számítani lehetett volna rá, hanem az eszmékhez, a gondolat és a szó fegyveréhez...(...)...Áldjuk hát a hajdani zúgó március emlékét, áldjuk a nemzetet, a magyarságot megtartó erejét, az előítéleteket elvető és minden egyes embert befogadó tisztaságát...(...)...Példa kell legyen valamennyiünk számára a legnagyobb magyar, Széchenyi nagyvonalúsága is, mert a haza sorsa összeköt bennünket, akkor is, ha történelmi magaslatra jut a nemzet, és akkor is, ha térdre kényszerül.” - hangzottak városunk első emberének elgondolkodtató, mélyre ható emlékező szavai.
A kulturális műsorban közreműködtek a II. Rákóczi Ferenc Szakközép és Szakiskola tanulói és néptáncosai.
Narrátorok: Krámos Alex, Batta Ramóna és Bányai Barbara.
Szavalók: Besenyei Zsolt, Rácz Richárd, Menydörgős Beatrix, Kónya Gabriella, Szép Georgina, Patlók Georgina és Sarkadi Beáta.
Szólisták: Bernáth Ildikó és Lakatos Csaba.
A műsort készítették: Őszné Ignácz Éva, Barczi Józsefné és Molnár-Belinszky Anita pedagógusok.
A kulturális műsort követően, lovas huszárok vezetésével, a Rákóczi Szövetség közreműködésével emlékmenet indult a Petőfi parkba, melynek környékét már az óvodások és a kisdiákok által saját kezűleg gyártott papír zászlók, nemzeti színű virágok, szalagok díszítették.
Az ünnepség végén városunk elöljárói, az oktatási intézmények, pártok, civil -és társadalmi szervezetek képviselői a megemlékezés koszorúit helyezték el.
Megtisztelte jelen létével a városi megemlékezést és koszorút helyezett el Petőfi Sándor mellszobránál Királyhelmec testvérvárosunk polgármestere Balogh József.
Kisvárda Város Önkormányzata nevében koszorúzott Leleszi Tibor polgármester, dr. Ténai Sándor jegyző és Maklári Balázs tanácsnok.