A megyei közgyűlés az 1092. május 20-án, Szabolcs községben megtartott zsinatra, mint a törvényhozás történetének nevezetes eseményére, az államiság és az állami törvénykezés korai megnyilvánulására, s a családi élet védelmére tett első intézkedésekre emlékezve, a 2005-ös rendeletével május 20-át Szabolcs-Szatmár-Bereg megye napjává nyilvánította.
Azóta a megyei önkormányzat minden évben koszorúzással egybekötött ünnepség keretében hajt fejet Szent László királyunk és a nevezetes történelmi esemény emléke előtt, és kitünteti a megye felemelkedése érdekében sokat tett egyházi és közéleti személyiségeket, vállalkozókat, művészeket.
Ebben az évben a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Beregdarócot választotta megyenapi ünnepsége helyszínéül.
Örömünkre szolgál, hogy az idei év kitüntetettjei között volt a kisvárdai OLÁH TIBOR is. A kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium igazgatóhelyettese, kollégium-vezető, a Kovács József-díjat vehette át az ünnepségen.
Oláh Tibor 1978-ban testnevelő tanárként került a kisvárdai Bessenyei György Gimnáziumba. Édesapja nyomdokain haladva, hamar belevetette magát az országos hírű sporthagyományokkal és eredményekkel büszkélkedő, valamint az ilyen szintű tevékenységhez szükséges adottságokkal rendelkező iskola életébe. Munkáját megkönnyítette, hogy a családi indíttatáson kívül maga is több sportágban versenyszerűen kipróbálta, fejlesztette sokoldalú tehetségét. A kézilabda, valamint a labdarúgás területén ért el sikereket számos éven keresztül. Két alkalommal ért el ezüstérmet a leány kézilabdacsapatával a diákolimpián, később női labdarúgócsapatot épített, mely egymás után kétszer nyert diákolimpiai első helyet. Csapata képviselte hazánkat a dániai világjátékokon. Olyan játékosok kerültek ki a kezei alól, mint a válogatott kézilabdázó Nagy Ivett, Hornyák Ágnes és Juhász Gabriella vagy Szőke Éva labdarúgó. Átlagon felüli Tehetséggondozó, utánpótlás-nevelő munkáját a diáksportszövetség több alkalommal oklevéllel ismerte el.
1999-től kapott megbízást a kollégium vezetésére. Jó szervezőkészsége, problémamegoldó képessége, ötletgazdagsága ebben a munkakörben teljesedett ki igazán. Aktív szerepet töltött be az Arany János Tehetséggondozó Program meghonosításában, a tehetséggondozás tudatosabb megtervezésében, a tehetségek menedzselésében, a szükséges feltételek megteremtésében. Oroszlánrészt vállalt a munkából a gimnázium rekonstrukciója, az új kollégiumi épület megvalósítása során. Kapcsolatteremtő képességét és az abból származó kapcsolati tőkét önzetlenül állítja az iskola szolgálatába, sőt a társintézmények is profitálnak belőle.
Vezetői, programgazdai, akkreditált kiváló tehetségpont irányítói tevékenységén kívül kiveszi részét a feladatok operatív megvalósításában is. Tanulók sokaságát tanította meg úszni, evezni, síelni és kalauzolta el őket számos hazai és külföldi táborba vagy juttatta el egy-egy verseny, találkozó helyszínére.
Segítőkészsége nem ismer határokat, lehetetlent sose ismer. Meghatározó szerepet töltött be abban az egész kollégiumot és iskolát megmozgató összefogásban, melynek révén egy súlyosan beteg „aranyos” tanulónk gyógyultan, a tanulmányait sikeresen befejezve hagyhatta el a képzést. Ma már a Debreceni Egyetem hallgatója.
Kifogyhatatlan energiával fog neki újabb és újabb iskolai, régiós, sőt országos szintű rendezvény megszervezéséhez. Önzetlen vendégszeretetét a kollégák és tanulók számos esetben megtapasztalhatták. Számára a legnagyobb boldogság, ha további baráti kapcsolatokra tesz szert.
További kitüntetettek:
„Pro Comitatu” díj:
Bosák Nándor, a Debrecen-Nyíregyházi egyházmegye megyéspüspöke,
Bölcskei Gusztáv, a Tiszántúli Református Egyházkerület volt püspöke.
„Gaál Lajos” díj: Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke.
„Kiss Áron” díj: dr. Kovács Zoltán, a Nyíregyházi Főiskola oktatási rektorhelyettese.
„Kozma Pál” díj (posztumusz): Antall István rádiós újságíró.
„Lónyay Menyhért” díj: Novák Tibor, a Nobilis Zrt. vezérigazgatója.
„Kállay András” díj: dr. Tarcsa Csaba rendőr dandártábornok, volt megyei rendőrfőkapitány.
„Westsik Vilmos” díj: dr. Simon László egyetemi tanár.
„Kölcsey Ferenc” díj: Kulcsár László nyugdíjas pedagógus.
„Korányi Frigyes” díj: dr. Lakatos István, a Jósa András Oktatókórház idegsebész főorvosa.
„Újlaky István” díj: Kovács Istvánné, a Szent Lukács Görög Katolikus Gyermekvédelmi Központ vezetője.
Megyei közgyűlés emlékplakettje: Darócziné Danku Erika, a beregdaróci általános iskola tanítója.
Megyei közgyűlés ezüst emlékérme: Dalanics Zoltán görög katolikus szervezőlelkész.
Megyei közgyűlés bronz emlékérme: Tóth Miklós Tiborné nyugdíjas pedagógus.
Beregdarócért emlékérem (posztumusz): Seszták Imre, a Turbo Team Kft. egykori ügyvezető igazgatója.
Durucz Gabi