1997 óta november 12-e a SZOCIÁLIS MUNKA NAPJA. Minden évben jó alkalom arra ez a nap, hogy a közvélemény figyelme azokra irányuljon, akik rászoruló embertársaink segítését választották hivatásuknak.
E világnapon köszönetet mondhatunk és elismerésünket fejezhetjük ki azok előtt, akik vállalják, hogy másokért, mások emberi méltóságáért dolgoznak, és akik az intézményekben, hivatalokban, utcákon, hajléktalan szállón, idősek, betegek otthonában a jelző készülék mellett folyamatos szolgálatot teljesítenek, és ez által éppen életet mentenek.
Köszönet és hála illette a kisvárdai Kistérségi Szociális Szolgálat dolgozóit is a szociális munka napjának városi ünnepségén. A Konferencia Központ nagytermében köszöntőt mondott Oláhné Móré Mária, a Kistérségi Szociális Szolgálat intézményvezetője, „A szerető szív tündököl” címmel kulturális műsort adtak a Fogyatékos Személyek Nappali Ellátásának fiataljai, „lélekerősítő” beszédével pedig Nagy Zsolt, római katolikus káplán köszöntötte a jelen lévőket.
„Csak elismerően lehet szólni az itt jelen lévő munkatársak nap mint nap végzett áldozatos munkájáról. Ezt a munkát nem lehet napi 8-10 óra után félbeszakítani. A szociális munkásokra emberek sorsát bízzák, ez nagy felelősséggel jár. Ugyanakkor ez az a szakma, amelyet ha az ember nagyon jól csinál, nagyon sokat vissza is kap.” - mondta ünnepi beszédében Lénárt Andrásné aljegyzőasszony, aki örömmel említette meg azt is beszédében, hogy a kisvárdai szociális ellátás terén az elmúlt években sok-sok változás történt a bölcsőde, az idősek nappali ellátását biztosító két telephely, illetve a fogyatékosok nappali ellátásának intézményét és felszereltségét illetően is.
„Önök a munkájuk során gyakran találkozhatnak a társas kapcsolatok hiányával, a család felbomlásából fakadó realitásokkal, a beletörődéssel, elfolytással, agresszióval. A szociális munka egyik fontos feladatának gondolom a társadalom összetartó erejének erősítését, a szolidaritás fenntartását.” - jellemezte a szociális dolgozók munkáját Lénárt Andrásné, kiemelve, hogy a kollektíva számos városi rendezvényen működik közre önzetlen szeretettel és odaadással.
„A mai napon azt kívánom, hogy mind a munkahelyükön, mind a családjukban, szeretteik körében találják meg a személyes kapcsolatokban rejlő erőt és örömet. Legyen a közösséghez tartozás olyan erőforrás mely az ünnepeken túli időszakon is biztos támaszuk lehet.” - zárta ünnepi beszédét Kisvárda aljegyzője.
Az ünnepség végén városi elismerések átadására került sor, mely díjakat Leleszi Tibor adta át. Kisvárda polgármestere elsőként Oláhné Móré Máriát, a Kistérségi Szociális Szolgálat intézményvezetőjét méltatta, majd kiemelkedő vezetői munkájáért jutalomban részesítette.
További jutalomban részesültek:
Danku Sándorné, tejkonyha vezető
Danku Sándorné 1976. június 05-én közalkalmazottként kezdte pályafutását a Városi Kórházban. 1979-ben pályát módosított, és kisgyermekgondozó – nevelőként a bölcsődében helyezkedett el. Szereti a kihívásokat, időközben átképezte magát, és a gyermekek élelmezésének szakmáját sajátította el 1998. 10. 29-én, jelenleg tejkonyha vezetőként dolgozik. Munkájában minden nap figyelembe veszi az egészséges táplálkozás követelményeit, folyamatosan figyelemmel kíséri a törvényi változásokat és napra kész a szakirodalom által kínált újításokkal, ezt beépíti a napi munkamenetbe. Tájékozottsága révén a gyermekek új, és változatos ízekkel ismerkednek meg. Teljes mértékben igazodik az ellátottak szükségleteihez. A szülőkkel bizalmas, korrekt viszonyt alakított ki, minden szülő tájékoztatja a gyermekével kapcsolatban felmerült étkezési problémákról. Az étrendet az egyes ellátott egészségi állapotához igazítja. Munkaköréhez kapcsolódó adminisztrációja pontos. Munkafegyelme példás, az együtt eltöltött idő alatt egyszer sem fordult elő késés, pontatlan munkakezdés vagy munkabefejezés. Mivel gondozónői végzettséggel is rendelkezik, szükség esetén a kisgyermek gondozó- nevelők helyettesítésében is számítani lehet munkájára. Az intézmény által munkaidőn túl szervezett programokat ötleteivel színesebbé, változatosabbá teszi. Munkatársai bármiben számíthatnak rá, tapasztalatait, ötleteit szívesen megosztja kollégáival.
Dorogi Csabáné házi gondozó
Dorogi Csabáné 2010-től dolgozik intézményünkben. Munkáját nagy odaadással és empátiával végzi. Terhelhetősége nagy, a helyettesítésekből kiveszi a részét. Kapcsolata a klienssel és hozzátartozóikkal jó. Munkatársaival a kapcsolata megfelelő. A munkaköri leírásában foglaltakat maradéktalanul betartja. munkaidő betartására figyelmeztetni nem kell. A dokumentációja tiszta és áttekinthető. Az etikai kódexben foglaltakat betartja. Az ellátottakkal a házirendet betartatja. Az átlagosnál rosszabb körülmények között dolgozik, folyamatosan kitéve az időjárás viszontagságainak, a stressznek, a fizikai megterhelésnek.
Egyed Lászlóné, bölcsődei szakgondozó
Egyed Lászlóné közalkalmazotti munkaviszonyát 1975.09.01-én kezdte meg. A bölcsődében 1981.07.01. -tól dolgozik kisgyermekgondozó- nevelőként, magas színvonalú munkavégzés jellemzi. 2008. 06. 12-én bölcsődei szakgondozónői képesítést szerzett. Részt vesz a szervezett továbbképzéseken és folyamatosan képzi önmagát, így tisztában van a 0-3 éves gyermek testi – lelki sajátosságaival, fejlődési ütemével, felfigyel az átlagtól eltérő fejlődési színvonalra. Tudja, hogy a folyamatos továbbképzés mennyire fontos munkájában, hiszen ez az időszak alapozza meg a gyermek későbbi fejlődésének alapját, ezért nagyon fontosak a bölcsődében átélt élmények és hatások. Magas színvonalú elméleti felkészültsége révén kollégái számára útmutatást nyújt a mindennapi munkában. Napközben a gyerekekkel odaadással, türelemmel és empátiával foglalkozik. A különféle gondozási feladatokat szakszerűen, pontosan és lelkiismeretesen végzi. A gyermeki szükségletek ismeretének birtokában szolgálja az ellátottak testi – lelki fejlődését. Munkája során szívesen, derűsen foglalkozik a gyermekekkel, a munkanap végén is mosolyog a gyerekre. Munkájában örömöt talál. A hozzátartozókat pontosan tájékoztatja a gyermekükkel kapcsolatos napi történésekről. A gyerekek hozzátartozóival, munkatársaival való viszonyát a korrekt, bizalmon, tiszteleten alapuló kapcsolattartás jellemzi. Munkafegyelme példás, a munkatársai számíthatnak rá akár helyettesítésről, akár munkaidőn kívüli munkáról van szó. Személyisége és munkatapasztalata, munkatársaihoz való pozitív hozzáfordulása, segítőkészsége, az új kollégák bevezetése a szakmai munkába példaként állítja minden munkatárs elé. Feladata nem munka, hanem hivatás számára.
Hegedűs Csaba családgondozó
Hegedűs Csaba a törvényi és szakmai változásokat rendszeresen figyelemmel kíséri. Információit megosztja munkatársaival. A munkaköri leírásban foglaltaknak maximálisan eleget tesz. Családgondozói munkája során esetszámai évek óta meghaladják a törvény által meghatározott maximumokat. Ennek ellenére adminisztratív tevékenységét magas színvonalon, szinte hibátlanul elvégzi. A kért adatszolgáltatásoknak elsőként tesz eleget. Hozzászólásaival a képes rávilágítani különböző helyzetek más-más aspektusaira. Munkáját, idejét racionálisan beosztja, annak érdekében, hogy eleget tegyen a törvényi és erkölcsi elveknek is. Pályázat írás során a rá bízott feladatokat precízen, alaposan elvégezte. Ötleteivel elősegítette a pályázatírás keretén belül a pályázati anyag összeállítását, meglátásaival hozzájárult a pályázati program egyedi oldalának kidomborításához. Feladatvégzés során megbízható, mobilizálható, a feladatok elvégzésére önként jelentkezik. Ügyfeleivel kapcsolata kiválónak mondható. Képes a gondozási folyamat során olyan következetes magatartás tanúsítani, mely szükséges a gondozási-nevelési tervben foglaltak betartásához az előre lépéshez. Évek óta (2009. január 1) végzi tevékenységét, ennek ellenére empátiás készsége nem kopott. A Gyermekjóléti Szolgálattal együttműködő gyermekek/családok esetében az együttműködést indokoló körülményeket képes objektíven, rendszerszemlélettel feltárni. Munkáját a vele együtt dolgozók is elismerik, a Polgármesteri Hivatal értékes tagjai, szaktudását a község polgármestere is méltatja, dicséri. Az etikai kódexben foglalt erkölcsi szabályoknak megfelel munkavégzése során. Tevékenységét lelkiismeretesen, gyakran munkaidőn túl végzi. Munkája során a munkaidő pontos betartására törekszik, nem jelent számára problémát az otthoni munkavégzés sem a határidők pontos betartása érdekében. Lojalitása, elhivatottsága, felelősségvállalása, erkölcsi tartása kiemelkedő.
Nyulak Dánielné, házi gondozó
Nyulak Dánielné 2011.-től dolgozik intézményünkben. Három gyermeket nevel. Munkáját szeretettel, a kliensére fókuszálva, szakszerűen végzi. Terhelhetősége nagy, a helyettesítésekből erején felül is kiveszi a részét. Kapcsolata a klienssel és hozzátartozóikkal jó. Munkatársaival a kapcsolata jó, közösségszervező feladata példás. A munkaköri leírásában foglaltakat maradéktalanul betartja. munkaidő betartására figyelmeztetni nem kell. A dokumentációja tiszta és áttekinthető. Az etikai kódexben foglaltakat betartja. Az ellátottakkal a házirendet betartatja. Az átlagosnál rosszabb körülmények között dolgozik, folyamatosan kitéve az időjárás viszontagságainak, a stressznek, a fizikai megterhelésnek.
Purné Szabó Anikó családgondozó
Purné Szabó Anikó 2008. február 1. napjától dolgozik a Kistérségi Szociális Szolgálat Családsegítő Szolgálatánál, mint családgondozó. 2011. áprilisától Döge településen látja el a családsegítő és az adósságkezelési tanácsadói feladatokat. Munkáját a pontosság, a precizitás és a magas színvonal jellemzi. Jó kapcsolatot épített ki mind munkatársaival, mind az ellátott település irányítóival, intézményeinek vezetőivel, dolgozóival és a kliensekkel. Folyamatosan képzi magát: 2011. évben adósságkezelési tanácsadó szakképesítést szerzett, 2013. évben pedig sikeres szakvizsgát tett családvédelem/családgondozás szakirányon. A továbbképzési kötelezettségét idő előtt teljesítette. Kellemes személyiségű, toleráns, magas érzelmi intelligenciával rendelkezik, tisztelettudó, tájékozott, nem csak a saját szakterületei tekintetében, hanem más szakfeladatok tevékenységével is tisztában van. Jól mobilizálható, a munkahelyi és közösségi feladatok elvégzésére elsőként jelentkezik. Magatartásával, munkamoráljával megfelelően képviseli a szakfeladatot és az intézményt. Jó közösségépítő tevékenységet végez Döge településen, mely kiterjed különböző korú gyermekekre, fiatalokra, fiatal felnőttekre, eltérő problémákkal küzdő felnőttekre, idősekre. A kezdetektől fogva részt vesz a Döge településen megrendezésre kerülő „Krumpli fesztivál” szervezésében és lebonyolításában, számítanak rá a település vezetői.
Révészné Pázmán Andrea vezető gondozó
Révészné Pázmán Andrea 2004. évtől dolgozik az intézményünkben. Munkáját mindig körültekintően, magas színvonalon végezte. Teherbírása és terhelhetősége nagyobb az átlagos munkavállalóénál. Rugalmasságának köszönhetően bevonható szakfeladat tevékenységét túlnövő, a „társadalom szélesebb rétegét érintő „tevékenységek szervezésében, ellátásában is. Szakmai felkészültségének köszönhetően folyamatosan javul a szakmai munka színvonala. Jó stratéga ezért csökken a csoporton belüli konfliktusok száma. A szakmai programban foglaltakat munkája során betartja. Az adminisztrációs tevékenységét pontosan végzi. A munkáját szakma elvárásának, ill. a törvényi előírásoknak megfelelően végzi. Munkatársaival, a kliensekkel, ill. hozzátartozóikkal szemben minden esetben tisztelettudó, segítőkész, empatikus magatartást tanúsít. Az átlagosnál nehezebb körülmények között is tartósan magas színvonalú munkát végez. Pázmán Andrea helyettesíti a vezetőgondozó munkakörbe besorolt 2 fő munkatársát. A munkaidőn túli feladatok ellátásában is részt vesz (pl. hétvége ellenőrzése, alapítvány tevékenységében közreműködik, a szociális szolgálat közösségi tevékenységének is aktív részese). A munkaidő kezdetét mindig pontosan betartja, a túlmunkavégzését ellenszolgáltatás nélkül vállalja.
Sápi Zoltánné házi gondozó
Sápi Zoltánné 2009.-től dolgozik a Kistérségi Szociális Szolgálatnál, de korábban is házi gondozásban dolgozott, csak más intézményfenntartó társulásban. Munkáját becsülettel, nagy fizikai megterheléssel végzi. Terhelhetősége nagy, a helyettesítésekből kiveszi a részét. Kapcsolata a klienssel és hozzátartozóikkal jó. Munkatársaival a kapcsolata megfelelő. A munkaköri leírásában foglaltakat maradéktalanul betartja. munkaidő betartására figyelmeztetni nem kell. A szolgáltatásba újonnan bekerülő munkatársak betanítását felvállalja, segíti beilleszkedésüket. Az etikai kódexben foglaltakat betartja. Az ellátottakkal a házirendet betartatja. Az átlagosnál rosszabb körülmények között dolgozik, folyamatosan kitéve az időjárás viszontagságainak, a stressznek, a fizikai megterhelésnek.
„Megfogta a kezem és szótlanul, mozdulatlanul ült ágyam mellett.
Az emberi kéz érintése jót tesz.
A fájdalom elcsendesedett, a zsongó békében, mely reám köszöntött,
megnyugodva éreztem ezt az emberi kezet,
amely az idegen világban, a váratlanul reám zuhant nyomorúságban érzelgősség nélkül figyelmeztetett,
hogy az emberi részvét és segítség minden szörnyűség közepette is működik.” /Márai Sándor/
Durucz Gabi
Fotók: Kovács Péter