Hiánypótló találmányt álmodott, majd valósított meg egy fiatal, kisvárdai születésű magyar orvos rezidens. A legújabb sebészeti eljárások gyakorlására alkalmas multifunkcionális eszköz olcsón beszerezhető, így akár az orvosok az otthonukban is gyakorolhatják a tervezett operáció folyamatát.
Az álomtól a megvalósulásig: Oláh Gergellyel, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjának sebészével beszélgettünk.
Honnan jött az ötlet a műszer kifejlesztésére?
Sebész rezidens vagyok a Magyar Honvédség Egészségügyi Központjában (Honvédkórház), szerettem volna, hogy legyen egy olyan eszközöm, amivel további gyakorlatokat tudok végezni, amin megtanulhatok például hasüregen belül laparoszkóppal varrni. Ehhez korábban nem állt rendelkezésre olyan eszköz, amely olcsó és könnyen beszerezhető. Elkezdtem utánajárni, hogy hogy lehet egy ilyen tréningdobozt kifejleszteni. Így találtam rá arra a békéscsabai feltaláló kreatív csapatra, akik megalkották a szerkezetet. Szerencsére pont kapóra jött az Új Széchenyi Terv révén egy európai uniós pályázat is, aminek segítségével komolyabb eszközben gondolkozhattam.
Hogy kell elképzelni ezt az eszközt?
Van benne egy rögzített kamera, amely a laparoszkópos dobozon belül áthelyezhető. A szerkezet alaplapját egy perforált lemez adja, amely a rögzítési pontokat is biztosítja. Ezekre helyezhetők fel a különböző dolgok – csíptetők, leszorítók, gyűrűk –, vagyis olyan dolgok, amelyek a saját gyakorlat kialakításához kellenek. Ezen kívül van beépítve egy fényforrás, az egész rendszer egy USB-n keresztül a számítógépre csatlakoztatható, a gyakorlatot így fel is lehet venni.
Mi célt szolgál az Ön által kifejlesztett gyakorlóeszköz?
A laparoszkópia oktatása nem annyira megoldott Magyarországon. Főleg egyetemi klinikákhoz kapcsolódóan van ugyan egy-két központ, ahol laparoszkópos műtéteket lehet gyakorolni, de ez viszonylag limitált, mivel csak orvostanhallgatóknak, rezidenseknek lehet ide bemenni, továbbá a műtői légkör előteremtésének azért itt is vannak kapacitásbeli hátrányai és korlátai. Ez az újonnan kifejlesztett eszköz egy olyan olcsó tréningdoboz, amelyet bármely orvostanhallgató, rezidens, orvos meg tud vásárolni, haza tud vinni, és akár az otthonában is tud rajta műtétek előtt gyakorolni.
Csak hasi műtétek gyakorlására alkalmas a tréningdoboz?
A laparoszkópiának vannak bizonyos alapgyakorlatai, amelyeket ezen az eszközön el lehet végezni, de saját fejlesztésű gyakorlatokra is alkalmas. Nemcsak a hasi műtétek előtt hasznos, hanem többek között nőgyógyászati, mellkassebészeti és urológiai műtétek gyakorlása is végezhető rajta. Ha valaki például bélvarratot szeretne gyakorolni ezen az eszközön, akkor azt állítja be. A tréningbox alaplapja változtatható, ezért multifunkcionális, mindenki a saját igényének és gyakorlásának megfelelően alakítja ki.
Miért egyedülálló ez a készülék?
A világban többfajta tréningbox létezik. Vannak, amelyek kifejezetten arra jók, hogy az orvos a kéz-szem koordinációt gyakorolja rajtuk, de a különböző típusú gyakorlatok variálására már nem alkalmasak. Vannak olyanok is, amelyeken ezek a gyakorlatok variálhatók ugyan, de nem olyan széles spektrumon, mint amilyenre szükség lenne. A multifunkciós alaplapnak köszönhetően ez a szerkezet a már meglévők kombinációja.
Mi a helyzet az előállítási költséggel?
Az eddig ismert tréninboxok ára akár a hat-hétszázezer forintot is elérheti, ennek az új tréningboxnak az előállítása olcsó, akár pár tízezer forintért is beszerezhető.
Van-e esély arra, hogy ezt a többféle gyakorlat elvégzésére alkalmas, ráadásul olcsón előállítható magyar találmányt másutt is használják?
Viszonylag kevesen foglalkoznak a sebészetnek ezzel a szakágával, ez nem egy olyan terület, amelyre piacot lehetne felépíteni, de van rá esély, hogy más országokban is átvegyék ezt az eszközt, főleg ha ilyen áron tudjuk továbbra is előállítani. Tervezzük, hogy legalább az európai piacon bemutatjuk, de addig még rengeteg teendő vár ránk; még több gyakorlatot szeretnénk ugyanis az eszközön létrehozni, azokat le is kell tesztelnünk. Amikor ezek megvannak, utána fogjuk megnézni, hogy az a marketingrendszer, amit gondoltunk, mennyire megvalósítható. Jelenleg úgy tűnik, hogy működőképes; Nyugat-Európában dolgozó kollégák szerint is bőven van igény a tréningboxunkra, de ez egy jóval hosszabb távú terv.
Mi az oka annak, hogy a laparoszkópos műtéti eljárások egyre inkább elterjednek?
A betegeknek a munkába való visszaállása sokkal gyorsabb, a fájdalom a műtét másnapján jelentősen csökken, vannak betegek, akik már másnap lábra tudnak állni. Továbbá a laparoszkópiás műtétek nagyon kevés szövődménnyel járnak, nagy biztonsággal elvégezhetők.
Mennyi készült eddig ebből az eszközből? Hol tesztelik?
Eddig tíz darab készült, de az európai uniós pályázat miatt a helyzet nem olyan egyszerű, van ugyanis egy átfutási idő, továbbá még előttünk van a szerkezet tesztelése is. Amennyiben ezeken túl vagyunk, akkor ezt a tíz eszközt tesztelésre egyetemi klinikákra, kórházakba fogjuk eljuttatni. Várjuk majd a kollégák további ötleteit is, hogy mivel lehetne még jobbá tenni a találmányt. A sebészetre különösen érvényes az a tétel, hogy akkor működünk a leghatékonyabban, ha összedolgozunk.
Konopás Noémi
Fotó: Balaton József / MTI