A kisvárdai Rétközi Múzeum 2012 novemberében elindított, iskolabarát fejlesztésére és oktatási-képzési szerepének infrastrukturális erősítésére irányuló projektje sikeresen befejeződött. A múzeumépület fejlesztésére irányuló projekt az Új Széchenyi Terv keretében európai uniós forrásból valósult meg. Köszönet érte.
Múzeumunk több mint fél évszázada Vármúzeum néven jött létre, első székhelye a kisvárdai vár volt. Az 1983-ban létrejött Rétközi Múzeum közvetlen jogutódja az egykori Vármúzeumnak. A város központjában, az egykori zsinagógában található. Területi múzeumként az adott településhez és vonzáskörzetéhez való tartozás, érzelmi és intellektuális kötődés színterének számít. Aki belép az épületbe, először a zsinagógát csodálhatja meg műtárgyként, amely nem vesztette el eredeti jellegét, s amelyben számos kiállítás tekinthető meg. Az épület eredeti belső faldekorációjából a kupolarészen található három ívszelvény díszítő festése maradt csak meg, csupán ez emlékeztet a zsinagóga egykori pompájára.
A támogatásból olyan oktatótereket és virtuális pontokat alakítottunk ki, amelyek a néprajzi, régészeti, művészettörténeti és helytörténeti gyűjteményeink segítségével a Kisvárdán és környékén élő – számos esetben hátrányos helyzetű – tanulók ismereteinek bővítéséhez, valamint az értelmi fogyatékos diákcsoportok fejlesztéséhez járulnak hozzá. A beruházás keretében fizikai és infokommunikációs akadálymentesítés is megvalósult.
Az egylégterű, nagy belmagasságú zsinagóga épülete egyaránt ideális a kiscsoportos múzeumpedagógiai foglalkozások és a nagy létszámú múzeumi vetélkedők, bemutatók, családi rendezvények lebonyolítására. Ehhez felújítottuk a díszített festéssel ellátott mennyezetet és a falazatot. Az épület két szintjén három oktatóteret alakítottunk ki, így a földszint Közösségi oktatótérré vált és egyszerre akár több osztály befogadására is alkalmas. Szintén a földszinten hoztuk létre a Pulyasarkot, ahol kiscsoportok számára kreatív foglalkozásokat tartunk. Az emeleti karzaton egy korábban kihasználatlan helyiség Speciális oktatóteremmé vált, ahol fogyatékos látogatóink számára szervezünk múzeumpedagógiai foglalkozásokat. Az öt virtuális pont a digitalizált gyűjteményi anyagot bemutatva kapcsolódik múzeumpedagógiai tevékenységünkhöz, így egy időben több személy aktív részvétele is biztosított. A virtuális pontokon, a szoftver interfész modulok segítségével a múzeum gyűjteményét számos oldalról, számos téma-megközelítésből mutatjuk be.
Biztosítottuk az összes fogyatékkal élő fogadását, a földszinten a bejárat és a mosdó akadálymentessé vált, így kényelmes és biztonságos feltételekkel találkoznak a kerekesszékkel érkezők. Az állandó kiállításokban, fő közlekedési útvonalak mentén infokommunikációs akadálymentesítés valósult meg, olyan feliratokat használtunk, amely megkönnyítik valamennyi fogyatékkal élő csoport tájékozódását a múzeumban. Braille-írással és nagy betűmérettel készült feliratok vakok és gyengén látók részére, egyszerűsített szöveg képekkel és piktogramokkal kiegészítve az értelmi fogyatékosok számára, hallássérülteknek indukciós hurok készült. Tapintható múzeumi térkép és hangos térkép segíti a látássérültek múzeumi tartózkodását.
Az eltelt 14 hónapban három helyen, összesen 130 fő befogadására alkalmas, 384 m2-nyi oktatóteret alakítottunk ki, szereltünk fel korszerű bútorokkal, kreatív eszközökkel, és láttunk el a múzeum gyűjteményeihez és kiállításaihoz kapcsolódó tartalommal. A felújított terekben 5 db virtuális pontot helyeztünk el.
Az Európai Unió és a Magyar Állam által nyújtott támogatás összege: 48 770 000 Ft.
A megvalósítás ideje: 2012. november 5. – 2014. március 31.
Kapcsolat:
Dr. Vofkori Mária, múzeumvezető, projektmenedzser
Telefon: 06-45-405-154