A „Segítő kezek” program egy országos szintű mintaprojekt, amelyet Jeneiné dr. Rubovszky Csilla, Budapest V. kerületének alpolgármestere dolgozott ki, majd indított el 2013 januárjában.
A program célja, hogy a 80 éven felüli idős emberek számára segítséget nyújtson önálló életvitelük biztosításában, szociális biztonságérzetük erősítésében, illetve mindezek fenntarthatóságában. A kezdeményezés elsősorban a legidősebb korosztály életkorából, egészségi állapotából és társadalmi érzékenységéből fakadó problémákra összpontosít, kiemelten a magány enyhítésére, továbbá a különböző bűncselekmények áldozatává válásának megakadályozására.
Kisvárda város Szombathellyel karöltve az elsők között, 2013. április 9-én csatlakozott a programhoz, miután városunkban az országos demográfiai folyamatokhoz hasonlóan problémát jelent a lakosság elöregedése, illetve annak társadalmi, gazdasági következményei.
A projekt pozitívumai közül éppen ezért fontos kiemelni, hogy az idősek saját otthonukban történő gondozásának, segítésének köszönhetően tehermentesíteni tudjuk a városi bentlakásos idősek otthonát, szociális ellátó rendszerét és nem utolsó sorban 10 fő számára munkalehetőséget biztosítunk napi 8 órában, köz-foglalkoztatott státuszban.
Az eddig elért eredmények
Kisvárdán a „Segítő kezek” idősügyi mintaprogram igényfelmérési szakasza 2013. szeptember 9-vel vette kezdetét, a város önkormányzata által rendelkezésünkre bocsátott, 80 éven felüli lakosokat tartalmazó nyilvántartás segítségével. Ez alapján november végéig összesen 519 főt kerestünk fel és látogattunk meg. Az 519 főből közel 100 idős ember vett igénybe valamilyen jellegű segítségnyújtást, annak érdekében, hogy saját otthonukban komfortosabban, biztonságosabban és legfőképpen kevésbé magányosan érezzék magukat.
Az ingyenes szolgáltatást igénylő idősek legtöbbje özvegy, vagy egyedül élő, de több olyan házaspár is aktív tagja már a programnak, ahol a férj és feleség is 80 éven felüli. A segítségnyújtást többnyire napi, vagy heti többszöri alkalommal kérik, de természetesen adott helyzethez, esetlegesen rendkívüli eseményekhez kötődő feladatokat is ellátnak az idős-látogatók.
Az eddig elvégzett munka és tapasztalatok alapján a projekt fogadtatása összességében nagyon pozitív és a kezdeményezés sikerességét mi sem bizonyítja jobban, minthogy szűk három hónap alatt, a programban részt vevő időseknek sikerült elnyerni a bizalmukat, valódi, kézzel fogható segítséget kapnak és mára már nyugodt szívvel engednek be minket otthonaikba azért, hogy hátralévő éveiket boldogabban, méltóságteljesebben töltsék el.
Kik lehetnek még segítők, kiknek a jelentkezését várjuk?
A program fontos eleme további emberi erőforrások felkutatása annak érdekében, hogy hosszú távon egy jól működő segítőhálózatot tudjunk kialakítani. A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvényben foglaltaknak megfelelően, azon tanulók számára, akik jelentkezésük során szociális területet, ezen belül is az idősek ellátását jelölik meg, biztosítjuk a közösségi szolgálat teljesítéséhez szükséges időt, ezáltal aktív részesei lehetnek a programnak.
Továbbá kortól, nemtől függetlenül várjuk olyan önkéntes segítők részvételét, akik szívesen vállalnak karitatív munkát és megismernék a Kisvárdán élő 80 éven felüli idős emberek mindennapjait, szokásait.
Jelentkezni lehet a Kistérségi Szociális Szolgálatnál Kisvárdán, a Szent László u. 54. szám alatt, illetve a segitokezek.kisvarda@indamail.hu e-mail címen.
A diákok és az önkéntesek munkájával egyrészt a köz-foglalkoztatott segítők feladatait kívánjuk kiegészíteni és ezzel párhuzamosan szeretnénk, ha városunk lakói lelkiismeretesen részt vennének az idősek izolációs folyamatainak megakadályozásában és a generációk közötti kapcsolatépítés elősegítésében. Nem szabad elfelejtenünk, hogy a társadalmunk egészséges fejlődése szempontjából kiemelt fontossággal bíró fiatalabb korosztály a segítségnyújtás öröme mellett hasznos tapasztalatokkal gazdagodik, empátiát, toleranciát tanul és életszemléletük pozitív irányban formálódik.
Milyen jellegű segítséget igényelnek az idősek?
Munkánk során azt tapasztaltuk, hogy a 80 éven felüli idős emberek számára - lévén legtöbbjük hosszú ideje egyedül él otthonában- mindennél fontosabb a lélek ápolása, a beszélgetés, az érdeklődés, a mindennapi élet dolgainak megvitatása.
A háztartás vezetéséhez kapcsolódó teendőket szintén ki kell emelni, hiszen nagyon sokan kérnek segítséget nagytakarításhoz, közös főzés-sütéshez, bevásárláshoz, udvari munkák elvégzéséhez, vagy akár hivatali ügyek intézéséhez.
Sajnos az idősek nagy százaléka beteg, fizikai állapotuk leromlott. Számukra a segítők biztosítják az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférést, a különböző vizsgálatokra való kíséretet, gyógyszer felíratást-kiváltást és természetesen, ha szükség van rá vérnyomást, vércukor szintet mérnek.
Végezetül meg kell említenünk az idősek mobilizálásához kötődő feladatokat: közös séták, kisebb tornagyakorlatok végzése, a személyi higiéniával kapcsolatos teendőket: kéz és lábápolás, körömvágás, bőrápolás, hajmosás, illetve a mentális egészséget támogató tevékenységek közül gyakori a felolvasás, varrás, keresztrejtvényfejtés, társasjátékozás.
Gerzsenyi Andor Zsolt
adatbázis és hálózati elemző
Pillanatképek a segítők munkáiról: