Ferenc József 1912. május 6-án kiadott rendeletével alapította meg a Hajdúdorogi Egyházmegyét. Az alapítást egy hónappal később X. Szent Piusz pápa hagyta jóvá a Christifideles graeci kezdetű bullával. Az egyházmegye alapításáról 2012. május 12-én a Parlamentben is megemlékeztek, ahol a rendezvénnyel egy időben nyílt meg a centenáriumi emlékkiállítás.
Kisvárdán is, több, mint 100 éves múltja van az egyháznak, hiszen az 1806. évi egyházmegyei összeírás adatai szerint Kisvárda a Munkácsi Püspökség gyulaji esperesi kerületébe tartozott, bár még nem volt önálló parókia. A XIX. században, a több, mint félezer, 822 fő görögkatolikust fűtötte egy templom felépítésének vágya, melynek alapkő-letételi ünnepségére 1893. augusztus 6-án került sor.
A Kisvárdai Görögkatolikus Egyházközség 2013. április 21-től 28-ig, változatos, színes programokkal rendezi meg Templombúcsúját. E hét programjaival emlékeznek a helyiek az egyházközség alapítóira, papjaira, híveire, mindazokra a görögkatolikusokra, akik ebben a városban hitükkel és életükkel egyszerre voltak Isten hű népe és e városért tenni akaró polgárok. Ikonkiállítás, ifjúsági búcsú, missziós előadások és a templombúcsú mellett az ünnepi héten nyitották meg a Hajdúdorogi Egyházmegye Centenáriumi Emlékkiállítását.
Szent György napján, a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza kiállítóterében, április 23-án délután minden korosztály képviseltette magát a különleges kiállítás köszöntésére és megtekintésére. Bartusné Havas Zsuzsanna, a Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola igazgatója és Grunda János parókus, az intézmény lelki igazgatója köszöntötte a jelenlévőket.
„Egy mustármagból, egy mustármagnyi közösségből terebélyes fa lett, a hívek száma, a szolgálat jócskán megnövekedett, és ma az egyházmegye, a város életében meghatározó tényező.” - mondta ünnepi beszédében Leleszi Tibor. A város polgármestere – aki maga is hithű görögkatolikus – elismerően beszélt az Egyházról, annak múlt-és jelenbéli tevékenységeiről, a társadalomban betöltött meghatározó szerepéről: „E mai emlékezés és ünneplés tanúságtétel, bizonyságtétel, mely ahogy egész nemzeti öntudatunk, ez is hitből fakad, Istenbe és Krisztusba vetett hitünkből. A mai morális válság közepette óriási szükség van arra a szolgálatra, amelyet az Egyház biztosít. Kívánom, hogy őseik kitartásából merítsenek erőt és a jövőbe tekintsenek ugyanazzal a hittel és bizakodással, mely az egyházmegyéért folytatott küzdelemben és a magyar nemzet szabadságharcai folyamán lakott elődeik szívében.”
Leleszi Tibor köszöntője után a helyi Szent György Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola növendékei, az alkalomhoz méltón illő, színvonalas produkciókkal, énekkel, verssel és fuvolajátékkal köszöntötték az egyedülálló kiállítást kisvárdai állomásán.
Dr. Seszták Miklós országgyűlési képviselő, akinek édesapja 1971-től haláláig Kisvárdán volt görögkatolikus lelkész, méltón hivatott arra, hogy ő nyissa meg a Kisvárdára érkezett kiállítást. „Feltámadt Krisztus, valóban feltámadt” üdvözléssel kezdődő köszöntőjében őszintén beszélt érzéseiről, arról, hogy mit is jelent számára görögkatolikusnak lenni: „Ha az Egyházra, Egyházmegyére visszatekintek, akkor a gyökereimről kell megemlékeznem, a szilárd alapokról, mely egy keresztény ember számára csak és kizárólag a nagybetűs igazság, azaz Jézus Krisztus lehet. Ez a háttér, ez a belegyökerezés számomra olyan emlékeket jelent, mely három pilléren nyugszik – család, hit és hagyomány - , mégis egyfelé mutat, ez pedig a jövő. Magam is sokszor abból élek, „táplálkozok”, hogy emlékeimben felsejlenek a gyermekkor családi eseményei, jó hangulatú pillanatai, imádságai....Emlékek, melyek jövőt építenek.”
Budapest, Nyíregyháza, Hajdúdorog, Máriapócs, Brüsszel, Róma és Bécs után, Kisvárdán tekinthető meg a magyarországi görögkatolikus egyház történetét, életét és tevékenységét bemutató emlékkiállítás.
Durucz Gabi