Magyarország sajnos az első Európában a daganatos halálozásban. Hazánkban évente másfélszer annyian halnak meg daganatos betegségben, mint ahányan Kisvárdán élnek! Ez egy iszonyatosan nagy szám, annál is inkább, mert honfitársaink jelentős része megmenthető lenne.
A legfontosabb ok, amiért el kell szenvedni ezt a veszteséget: a betegség későn kerül felfedezésre. Akkor, amikor a daganat már nemcsak egy helyi folyamat, hanem az egész szervezetet megbetegítette.
A nők a daganatos betegségek közül leggyakrabban emlőrákban betegszenek meg, évente több mint hatezren. Élete folyamán minden kilencedik nőnek szembesülnie kell ezzel a megpróbáltatással. A különbség, ami nagyrészt eldönti, hogy megmenthető-e, az a daganat nagysága a felfedezésének idején.
A még nem tapintható daganat esetén a betegek, több mint 90 %-a teljesen meggyógyul, a nagyobb, tapintható daganat esetén a gyógyulás esélye felére csökken.
Az országosan 2002-ben indult központi szervezésű népegészségügyi emlőszűrés első ciklusában a 45-65 éves kisvárdai asszonyok 67,5 %-a vett részt, de a legutóbbi negyedik ciklusban a megjelenés már csak mindössze 33,7 %-os volt. Ez utóbbi megjelenési arány sajnos messze elmarad a kívánatostól.
Most októberben, a májusi szűrés folytatásaként májusban 1.700 kisvárdai 45-65 éves korú asszony kap meghívó levelet emlőszűrésre Nyíregyházára. Közülük sajnos többen még egyszer sem vettek részt ilyen szervezett szűrővizsgálaton, mert még nem volt idejük, vagy bátorságuk, hogy éljenek a lehetőséggel, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy nem betegek. Az összes behívott között viszont sajnos van legalább 8 hölgy/asszony, akinél már elkezdődött a betegség, nem tud róla, nincsenek tünetei, de a vizsgálattal már kimutatható lenne. Értük szervezi meg az ÁNTSZ az önkormányzattal, a háziorvosokkal, az ápolónőkkel és a védőnőkkel a szűrésre meghívottak csoportos utaztatását, mert ők még nagyon nagy eséllyel meggyógyíthatók, ha elmennek a szűrésre.
A térítésmentes csoportos utaztatást október 2-án, 9-én, 16-án, 24,-én és 30.-án tudjuk biztosítani. Az érintettek lakcímükre kapnak értesítést a csoportos utaztatásra való jelentkezés részleteiről.
Arra szeretnénk kérni és biztatni a városunkban élő minden 45-65 éves édesanyát, feleséget, nagymamát, hogy amikor az ÁNTSZ-től behívó levelet kapnak (kétévente), menjenek el erre a néhány perces, nem fájdalmas vizsgálatra, adják meg maguknak az esélyt, hogy bebizonyosodhasson, hogy tényleg egészségesek.
Ha pedig támadna a kór, akkor cselekedni kell, mert az időben felismert emlőrák gyógyítható!
Leleszi Tibor polgármester, Lukács Katalin intézményvezető, dr. Halmay Balázs kistérségi tisztifőorvos és a háziorvosok: dr. Csontó László, dr. Józsa Melinda, dr. Kiséry Zoltán, dr. Nagy Mária, dr. Szűcs Ida, dr. Tolnai Sándor.