Mint ismert, Kisvárda Város Önkormányzata, mint kedvezményezett 769 millió 579 ezer 360,- Forint, vissza nem térítendő támogatást nyert Európai Uniós forrásból, a városközpont funkcióbővítő fejlesztésére. Az 1 milliárd 117 millió 049 ezer 773,- Forint összköltségű projekt kivitelezése 2010. november 25-én kezdődött el 2013. november 20-án fejeződött be.
A városrehabilitációs projekt részeként már 2013-ban átadásra került a megújult sétáló utca, a hozzá tartozó díszkivilágítás, a felszíni parkolók építése és az azóta már új nevet is kapott, Várday István Városi Könyvtár teljes külső rekonstrukciója.
A „Kisvárda funkcióbővítő integrált településfejlesztése” elnevezésű projekt része a polgármesteri hivatal épületének homlokzat rekonstrukciója és bővítése valamint a Konferencia Központ megépítése.
A korábbi, 1970-es években épült Városháza feladatkörének bővülése miatt kinőtte a korábbiakban rendelkezésére álló helyet. Az épület funkcionális hiányosságai mellett annak műszaki állapota sem felelt meg a mai kor igényeinek, és az akadálymentesítése sem volt megoldott.
A Kisvárda, Szent László u. 7-11. sz. alatt található polgármesteri hivatal épületének homlokzat rekonstrukciójára és bővítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményeképpen Kisvárda Város Önkormányzata a Nyír-Komplett Építőipari, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.-vel kötött vállalkozási szerződést.
A homlokzat rekonstrukció és bővítés északi és déli irányban valósult meg. A déli irányban épült bővítményben egy füstmentes előterű liftet, a földszinten új kazánházat, az emeleten pedig irodákat alakítottak ki. Az északi szárnyban új bejárati előcsarnok és lépcsőház épült, akadálymentes lifttel. Ez a bejárat szolgál a Konferencia Központ megközelítésére is. A Szent László utcai fronton − a rendezési tervvel összhangban − egy árkádsor épült. Az épületben − a teljes körű belső felújítás mellett − szintenként egy-egy akadálymentes illemhelyet is kialakítottak. A magas tető ráépítése és a tetőtér beépítés újabb irodahelyiségek kialakítását tette lehetővé.
A polgármesteri hivatal épületbővítésével megvalósuló Konferencia Központ kivitelezésére Kisvárda Város Önkormányzata szintén a Nyír-Komplett Kft-vel kötött vállalkozási szerződést. A Konferencia Központ zárt sorú utcafronti beépítéssel épült meg, földszint, emelet és padlástér szintekkel. Az épület főbejárata a keleti oldalon található, míg annak nyugati szárnyában helyezték el a 120 fő befogadó képességű konferenciatermet.
Az első emeleten a lépcsőházzal szemben egy terasz, mellette egy tárgyaló, a konferencia terem feletti részen pedig irodák, vizesblokk valamint közlekedő teszik lehetővé a funkciónak megfelelő használatot. A Konferencia Központ teljes épületében biztosított az akadálymentesség.
A Városháza és a hozzá tartozó Konferencia Központ új épületét, 2014. február 14-én délelőtt, dr. Lázár János miniszterelnökséget vezető államtitkár, dr. Seszták Miklós, térségünk országgyűlési képviselője, a KDNP alelnöke és Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere adták át. A sajtótájékoztatóval egybekötött ünnepségen kulturális műsorral közreműködött az Arcadelt Kamarakórus és a Weiner Leó Alapfokú Zene-és Művészeti Iskola Csellóegyüttese.
A Városháza a városé
A pályázat megvalósításának legszebb, leglátványosabb és egyben utolsó mérföldkövénél, a Városháza ünnepélyes átadásán Leleszi Tibor polgármester a bejárat előtt meghatódva állva köszöntötte a jelen lévő vendégeket, az állami és egyházi méltóságokat, a testvérvárosok képviselőit, térségünk és a választókerület országgyűlési képviselőit, polgármestereit és a város lakosságát.
„Ma itt állunk a megújult Városháza ajtajában, és átadjuk ezt az épületet, mely igazából nem azoké az embereké, akik itt dolgoznak, hanem - ahogy a nevében is benne van - a városé, azoké akik itt élnek, hiszen ez az Önök, a város polgárainak életét, érdekeit szolgálja majd. És szándékaim szerint a jövőben olyan intézmény lesz, mely mindig „nyitva áll” majd Önök előtt, és egyben remélem a közösségünk jövőbeni jelképe lesz, jelképezve azt az összefogást, azt a közös városi tudatot, mely létrehozta.” - mondta köszöntő beszédében a város első embere hozzátéve: „Azt gondolom, hogy a fejlődést látva és tapasztalva büszkén kijelenthetjük, hogy ez a város feltámadt poraiból, és a mai nappal belépett az európai közösségünk színvonalának megfelelő városok sorába.”
„Mint helyi politikai vezető, az elmúlt majd négy évet magunk mögött hagyva azt hiszem az eredményeket látva elmondhatom, hogy ez a jelen, amit a tegnap közös munkája hozott el, csak így egységben volt elérhető.
Az összefogásnak, a városért tenni akarásnak, és a mögöttünk lévő képviseletnek köszönhetően, értem ez alatt országgyűlési képviselőnk városunk, és térségünk iránti elkötelezettségét, Kisvárda város olyan lendületet vett, mely elhozhatja településünknek az igazi felvirágzását, reményeim szerint olyan súlyút, mint amilyen a XV. és a XIX. században adatott.” - zárta szavait Leleszi Tibor.
Látványos kisvárdai munka
„Látványos az, ahogyan a kisvárdai polgárok 2010 után mindent megtettek annak érdekében, hogy a település helymegtartó képességét, élhetőségét érdemben javítsák” – mondta dr. Lázár János, az átadó ünnepség egyik díszvendége. A miniszterelnökséget vezető államtitkár hozzátette: „A következő időszakban a képviselő-testületeknek az lesz a nagy feladata és felelőssége, hogy jó életminőségeket biztosító közösségeket szervezzenek. A politikus hangsúlyozta: a magyar kormány az elmúlt négy esztendőben nemcsak Budapest fejlődését tartotta fontosnak, hanem az ország legtávolabbi vidékein is megpróbált minden segítséget megadni azoknak a közösségeknek, akik maguk is akartak a saját sorsukon változtatni.”
Dr. Lázár János Kisvárdát térségi ellátó központként jellemezte, a helyi közszolgáltatások szerinte nem csupán a település lakosságát érintik, hanem mintegy 60 ezer ember megélhetésén könnyítenek. Az államtitkár szerint Kisvárdán jövője van a helyi kórháznak, soron következhet a helyi oktatási intézmények és a szakképzés javítása is, és a többi közszolgáltatás javulása révén is fontos szerepet kap a térségben a város.
Az államtitkár ünnepi beszédében egyúttal a nagy nyilvánosság előtt jelentette be, hogy örömmel áll a kormány azon feladat elé, hogy mérlegelje és támogassa Kisvárda fejlesztési tervét a város fürdőjének vonatkozásában, ugyanakkor hangsúlyozta a kölcsönös bizalom fontosságát is, és nagy megtiszteltetésnek nevezte, hogy a kormány támogathatta egy közösség önmagára találását.
Büszke vagyok Kisvárdára
Térségünk országgyűlési képviselője dr. Seszták Miklós az összefogás eredményeként példázta a városrehabilitációs pályázat megvalósulását, mely mind a vezetés, mind a kivitelezők, a projektben dolgozók és a kisvárdai lakosok munkájának, kitartásának és türelmének eredményeként jött létre 2013-2014-ben. Országgyűlési képviselőnk elmondta: „Büszke vagyok Kisvárdára és arra, hogy kisvárdai vagyok.”
Az ünnepi beszédek után városunk történelmi egyházainak képviselői megáldották, megszentelték az épületet és annak mindenkori dolgozóit.
A funkcióbővítő épület-rehabilitáció eredményeként egy alternatív kulturális központ jött létre a város főutcáján. Az elkészült beruházások nagyban hozzájárultak a megújult, korszerű városközpont kialakulásához.
Városnak lenni mindig olyan rang volt, és olyan rang ma is, melyhez gazdasági, kulturális irányító szerep társult és egyben hatalmi pozíció is. Kisvárda ezen vezető szerepét 1424-től birtokolja, és bírja ma is. Kisvárda vezetése és országgyűlési képviselőnk ennek a szellemnek megfelelve igyekezett és igyekszik Kisvárda vezető szerepét nemcsak megőrizni, de erősíteni is.
Mindezt azért, hogy ne csak ma, hanem évek múlva is elmondhassuk:
„Jó itthon lenni, jó itt élni, büszkeség kisvárdainak lenni!”
Durucz Gabi